Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Koronawirus. Eksperci WHO jadą do Wuhan

6

Wciąż występują wątpliwości odnośnie okoliczności rozprzestrzenienia się koronawirusa wśród mieszkańców Wuhan. Zbadania tej kwestii podjęli się eksperci Światowej Organizacja Zdrowia. Uważają, że do ostatecznych wniosków dojdą dopiero po kolejnej wizycie w chińskim mieście.

Koronawirus. Eksperci WHO jadą do Wuhan
Wuhan w środkowych Chinach (Getty Images, Barcroft Media , Contributor)

Na temat kolejnej wyprawy do Wuhan zabrał głos Peter Ben Embarek. Wybór miejsca nie jest przypadkowy – to właśnie w tym mieście, w prowincji Hubei, w środkowych Chinach, potwierdzono pierwsze przypadki zarażenia się koronawirusem. W trakcie I fali stanowiło ono również epicentrum pandemii COVID-19.

Ekspert Światowej Organizacji Zdrowia ds. Chorób zwierząt poinformował, że razem z jego zespołem planują jeszcze raz porozmawiać z pierwszymi osobami chorymi na COVID-19. Uważa, że mogą one dostarczyć cennych informacji odnośnie pochodzenia koronawirusa.

Koronawirus w Wuhan. WHO sprawdza pochodzenie COVID-19

Ben Embarek podkreśla, że nie istnieją żadne dowody na to, aby koronawirus był dziełem człowieka. Ekspert WHO uważa, że mieszkańcy Wuhan zarazili się nim od nietoperzy. Jednak naukowcy wciąż nie dysponują wystarczającymi informacjami odnośnie tego, w jakich okolicznościach doszło do "przeniesienia się" wirusa na ludzi.

Nie wiemy, co tak naprawdę stało się przed grudniem 2019 roku, nie wiemy, w jaki sposób wirus przeszedł (...) z nietoperzy na ludzi. I to jest ten fragment historii, który musimy odtworzyć – wyjaśnił Ben Embarek w rozmowie z Reuters.

Poza rozmową z pierwszymi chorymi zespół WHO spróbuje dotrzeć do zarażonych, którzy nie zostali oficjalnie zdiagnozowani. Będą ich szukać m.in. wśród pracowników słynnego targu z owocami morza w Wuhan.

Zobacz także: Zobacz też: Grupy krwi a COVID-19. Badania z Chin
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić