Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Koronawirus. Nowe obostrzenia. Gdzie nosić maseczki?

8

Rząd zaostrza zasady dotyczące noszenia maseczek. Postanowiono wdrożyć regułę "zero tolerancji", co oznacza surowe karanie za niezakrywanie twarzy. Gdzie można dostać mandat?

Koronawirus. Nowe obostrzenia. Gdzie nosić maseczki?
Nowe obostrzenia. COVID-19. (Getty Images, Bruna Prado)

W strefach żółtej i czerwonej maseczki trzeba zakładać we wszystkich przestrzeniach publicznych. Od niedawna istnieje obowiązek zakrywania twarzy nawet na świeżym powietrzu. Warto mieć to na uwadze i dostosowywać się do przepisów, by nie dostać mandatu.

W strefie zielonej na dworze można być bez maseczki. Inaczej sprawa wygląda w przypadku przestrzeni zamkniętych. Twarz trzeba zasłaniać m.in. w kościołach, sklepach, komunikacji publicznej itp.

Rząd zapowiedział surowe karanie za nienoszenie maseczek. Teraz policja nie będzie już wystawiać pouczeń. Od razu będą mandaty.

Ogłaszamy politykę zero tolerancji. W dobie eskalacji pandemii nie ma miejsca na egoizm. To wchodzenie w strefę bezpieczeństwa drugiego człowieka - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Koronawirus. Jakie kary za brak maseczki?

Lepiej nie łamać przepisu dotyczącego zakrywania twarzy. Tam, gdzie jest to konieczne, zakładajmy maseczkę. W innym przypadku możemy narazić się na bardzo poważne konsekwencje.

Za brak maseczki policja może nałożyć na nas mandat w wysokości 500 złotych. Ponadto możliwa jest kara administracyjna. Powiatowy Inspektor Sanitarny może zadecydować o grzywnie od 5 do 30 tys. zł.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić