Jacek Dyrdak| 

Koronawirus w Polsce. Tak epidemia wpływa na portfele Polaków [BADANIE]

384

Zostań w domu. Wielu z nas wzięło sobie to hasło do serca. Ale czy z nami w domu zostają też pieniądze? Pytamy o to Polaków.

Koronawirus. Pytamy Polaków o ich wydatki w dobie pandemii
Koronawirus. Pytamy Polaków o ich wydatki w dobie pandemii (Getty Images, Kathrin Ziegler)

Wiele sklepów jest zamkniętych. Do tych, które są otwarte, wielu z nas decyduje się wyjść raz, a porządnie: kupić więcej i zrobić zapasy, tak żeby jak najrzadziej opuszczać dom i zmniejszyć ryzyko zakażenia.

O ile w sklepach możemy jeszcze zostawić pieniądze, o tyle w barach, restauracjach czy kinach już nie. Wszystkie te miejsca zostały zamknięte do odwołania. Żyjemy oczywiście w świecie możliwości, więc i jedzenie z restauracji, i kino czy sztuka mogą przyjść do nas. Dlatego pytamy Polaków, czy epidemia ma realny wpływ na ich wydatki.

Koronawirus w Polsce. Wydatki Polaków

W badaniu, jakie przeprowadziliśmy na panelu Ariadna, większość respondentów (43 proc.) stwierdziła, że wydaje na produkty i usługi tyle samo, co przed epidemią. Niewiele mniej (37 proc.) deklaruje jednak, że ich wydatki spadły.

Co ciekawe, jest też spora grupa osób (20 proc.), która twierdzi, że wydaje więcej niż przed epidemią.

Z badania wynika ponadto, że najbardziej oszczędne są teraz osoby powyżej 45. roku życia. Aż 39 proc. badanych w tym przedziale wiekowym stwierdziło, że wydaje mniej niż przed epidemią, a tylko 19 proc. powiedziało, że więcej.

Najwięcej tych, którzy odpowiedzieli, że wydają więcej niż przed epidemią (po 21 proc.), było wśród osób w przedziałach wiekowym 18-24 i 25-44.

A jak to wygląda u Was? Wydajecie teraz więcej czy mniej? A może tyle samo? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Przeczytaj też:

Nota metodologiczna:
Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1064 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 3 – 6 kwietnia 2020 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić