Kosisz tak trawnik? Nie wiesz, jak bardzo możesz mu zaszkodzić

3

Lato zbliża się wielkimi krokami, opadów mamy jak na lekarstwo, a o trawnik trzeba umiejętnie dbać, by przetrwał do jesieni. Niestety, Polacy bardzo często popełniają ten błąd kosząc trawę i nawet nie wiedzą, jak bardzo mogą jej zaszkodzić. Podpowiadamy, czego unikać, by długo cieszyć się zieloną murawą.

Kosisz tak trawnik? Nie wiesz, jak bardzo możesz mu zaszkodzić
Jak kosić poprawnie trawę latem? Oto nasze wskazówki (Pixabay)

Lato za pasem, zrobiło się bardzo ciepło i słonecznie, co nie zawsze jest korzystne dla naszych trawników. Czerwiec to czas, gdy trzeba odpowiednio zadbać o stan naszej murawy, by cieszyć się przez całe wakacje zieloną i soczystą trawą. Jakich błędów unikać? Jak odpowiednio kosić trawę i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy i radzimy.

Upały i wysoka temperatura nie działają korzystnie na trawę, która traci wodę, wysycha i może niszczeć. Miejscami pojawiają się suche kępki, gdzie indziej nawet łyse placki ziemi, a trawa traci kolor i degraduje. Jak tego uniknąć? Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by cieszyć się zieloną i gęstą murawą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wyjątkowe miejsce w Europie. "Błękit oceanu i przepiękne klify, które kryją tajemnicze plaże i jaskinie"

Przede wszystkim musicie pamiętać, że wysokie temperatury nie są korzystne dla trawników. Rośliny wysychają, bo mają mało wody i przestają rosnąć. Gdy robi się bardzo ciepło, pamiętajcie o tym, by nie skracać trawy przy samej ziemi i pozwolić jej pozostać dłuższą. To pomoże zmagazynować wodę i lepiej przetrwać upały.

Eksperci mówią, że w gorące dni warto skracać trawę nie więcej, niż o 30 procent jej długości. Trzeba też ją podlewać, oczywiście o ile macie takie możliwości. Pamiętajcie wówczas, że najlepiej robić to zmagazynowaną deszczówką, a nie wodą z ujęcia. W niektórych powiatach takie działanie jest już zakazane, co jest efektem suszy.

Jak często kosić trawę latem?

Najlepiej raz na dwa, góra trzy tygodnie. Trawa latem rośnie wolno, za to szybko degraduje przy wysokich temperaturach. Ale wystarczy kilka chłodniejszych dni i deszcz, by wystrzeliła i zaskoczyła nas swoją długością. Skracajcie trawniki z głową, nie strzygąc murawy przy samej ziemi i mając świadomość, że kolejny upał może być zabójczy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Tam, gdzie to możliwe, warto pozostawić trawę o maksymalnej długości i w ten sposób zmagazynować w jej źdźbłach dodatkowe zapasy wody. Ta metoda to już nie tylko trend wśród ogrodników, ale standard w dużych miastach, które szukają sposobu, by poradzić sobie z upałami i suszą. Długa trawa to rezerwuar wody również dla innych roślin.

A kiedy najlepiej kosić trawę? Nigdy w upalnym słońcu, bo to niekorzystne tak dla trawnika, jak dla koszącego. Najlepiej z rana, gdy jest chłodniej i nie ma wilgoci. A jeśli o poranku zaskoczy nas rosa, poczekajcie do wieczora, gdy robi się mniej gorąco i słońce nie jest już tak dokuczliwe.

Jeśli wykażesz się cierpliwością i będziesz pamiętał o kilku prostych poradach, twoja murawa będzie soczysta i zielona przez całe wakacje. Powodzenia!

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić