Koszmarny finał kąpieli w jeziorze. Ameba zabiła chłopca

9

Tragiczny skutek kąpieli w jeziorze Mead w Stanach Zjednoczonych. CNN donosi, że nie żyje chłopiec, który został zainfekowany amebą "zjadającą" mózg. Jest to już trzeci taki przypadek w bieżącym roku.

Koszmarny finał kąpieli w jeziorze. Ameba zabiła chłopca
Jezioro Mead w USA (Getty Images, LPETTET)

Chłopiec zaraził się rzadką amebą "zjadającą" mózg, nazywaną Naegleria fowleri. Zakażenie nastąpiło najprawdopodobniej w trakcie kąpieli dziecka w jeziorze Mead na pograniczu stanów Nevada i Arizona. Takie informacje przekazały władze południowej Nevady.

Urzędnicy nie podali dokładnych danych dziecka. Ujawnili tylko, że chłopiec miał mniej niż 18 lat. W ramach śledztwa ustalono, że zarazić mógł się na początku października. Objawy zaczęły się natomiast pojawiać tydzień później.

To pierwsza potwierdzona ofiara śmiertelna spowodowana zakażeniem Naeglerii Fowleri w Narodowym Obszarze Rekreacyjnym Lake Mead - zaznaczyli przedstawiciele parku.

Po tej tragedii głos zabrał dr Fermin Leguen, urzędnik ds. zdrowia okręgu południowej Nevady. - Moje kondolencje składam rodzinie tego młodego człowieka. Chcę zapewnić opinię publiczną, że ten rodzaj infekcji jest niezwykle rzadkim zjawiskiem, choć wiem, że w tej chwili nie przyniesie to pociechy rodzinie i przyjaciołom zmarłego - zaznaczył, cytowany przez CNN.

Nadal można się kąpać w jeziorze Mead

Ta tragedia tak naprawdę niczego nie zmieniła. National Park Service nadal będzie pozwalać na rekreacyjne kąpiele w jeziorze Mead. Podczas podejmowania takiej decyzji wzięto pod uwagę fakt, że "organizm istnieje naturalnie i powszechnie w środowisku, ale choroba jest niezwykle rzadka".

Jednak zawsze powinno się zakładać, że istnieje ryzyko za każdym razem, gdy wchodzi się do ciepłej słodkiej wody - zaznaczyła urzędniczka publicznej służby zdrowia w USA dr Maria Said.

Z oficjalnych danych wynika, że jest to już trzecia śmierć po zakażeniu amebą w USA w tym roku. Naegleria fowleri początkowo była spotykana jedynie w Indiach, Australii czy Afryce. Później pojawiła się również w innych regionach świata. W Polsce wykryto ją w jeziorach konińskich.

Zobacz także: Stan wojenny na anektowanych terenach. Co chce osiągnąć Putin?
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić