Lany Poniedziałek. Skąd wziął się śmigus-dyngus? Na czym polega?

0

W Poniedziałek Wielkanocny (5 kwietnia) wypada śmigus-dyngus. Zwyczaj oblewania się wodą ma wieloletnią tradycję. O co tak właściwie w tym wszystkim chodzi? Jaki jest sens Lanego Poniedziałku?

Lany Poniedziałek. Skąd wziął się śmigus-dyngus? Na czym polega?
Śmigus-dyngus (Wikimedia Commons)

Śmigus-dyngus swoje początki zawdzięcza wierzeniom ludowym Słowian. Dawniej były to dwa odrębne święta. Podczas śmigusa smagano się gałązkami wierzby, co miało zapewnić zdrowie i płodność. W trakcie dyngusa dochodziło natomiast do oblewania wodą. To było traktowane jako znak płodności.

Wodą oblewano głównie panny. Ponadto dochodziło do obdarowywania się jajami.

Kościół bezskutecznie walczył z pogańską praktyką oblewania się wodą. Po pewnym czasie duchowni zaakceptowali ten zwyczaj i w XVIII wieku połączyli go z Poniedziałkiem Wielkanocnym.

Lany Poniedziałek. Oblewaj, ale z rozsądkiem

Jeżeli chcesz kogoś oblać wodą, to oczywiście możesz to zrobić, ale najważniejsze, by kierować się rozsądkiem. Najlepiej oblewać tych, których dobrze znasz i możesz przewidzieć ich reakcję.

Niejednokrotnie zdarzało się tak, że oblewane były przypadkowe osoby. Reakcje były różne. Nie brakowało takich, którzy w odpowiedzi na psikusa zgłaszali wszystko odpowiednim służbom. Śmiałków "nagradzano" mandatami.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić