Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Lany Poniedziałek. Skąd wziął się śmigus-dyngus? Na czym polega?

0
Podziel się

W Poniedziałek Wielkanocny (5 kwietnia) wypada śmigus-dyngus. Zwyczaj oblewania się wodą ma wieloletnią tradycję. O co tak właściwie w tym wszystkim chodzi? Jaki jest sens Lanego Poniedziałku?

Lany Poniedziałek. Skąd wziął się śmigus-dyngus? Na czym polega?
Śmigus-dyngus (Wikimedia Commons)
bEUNJSad

Śmigus-dyngus swoje początki zawdzięcza wierzeniom ludowym Słowian. Dawniej były to dwa odrębne święta. Podczas śmigusa smagano się gałązkami wierzby, co miało zapewnić zdrowie i płodność. W trakcie dyngusa dochodziło natomiast do oblewania wodą. To było traktowane jako znak płodności.

Wodą oblewano głównie panny. Ponadto dochodziło do obdarowywania się jajami.

bEUNJSaf

Kościół bezskutecznie walczył z pogańską praktyką oblewania się wodą. Po pewnym czasie duchowni zaakceptowali ten zwyczaj i w XVIII wieku połączyli go z Poniedziałkiem Wielkanocnym.

Lany Poniedziałek. Oblewaj, ale z rozsądkiem

Jeżeli chcesz kogoś oblać wodą, to oczywiście możesz to zrobić, ale najważniejsze, by kierować się rozsądkiem. Najlepiej oblewać tych, których dobrze znasz i możesz przewidzieć ich reakcję.

Niejednokrotnie zdarzało się tak, że oblewane były przypadkowe osoby. Reakcje były różne. Nie brakowało takich, którzy w odpowiedzi na psikusa zgłaszali wszystko odpowiednim służbom. Śmiałków "nagradzano" mandatami.

bEUNJSal
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUNJSaG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić