o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KLS
|

Łapanki na granicy? "Jak zobaczymy cię tu jeszcze raz, stanie się coś złego"

77
Podziel się

Skandal na granicy z Białorusią. Strażnicy graniczni mają przechwytywać uchodźców, a potem wywozić znów za granicę i urządzać łapanki.

Łapanki na granicy? "Jak zobaczymy cię tu jeszcze raz, stanie się coś złego"
(Facebook)
bEIPToXV

Strażnicy graniczni robią sobie żarty, łamiąc jednocześnie podstawowe prawa człowieka? Mają stosować procedurę, nazwaną "push back". Łapią uchodźców, przetrzymują na posterunkach i wywożą za granicę, by znów ich łapać. Cała historia została udokumentowana przez grupę dokumentalistów z "Testigo Documentary".

Do zdarzenia miało dojść m.in. 21 sierpnia. Wtedy grupa ośmiu uchodźców z Afganistanu, Iraku oraz Jemenu miała spotkać pracowników organizacji Chlebem i Solą oraz Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

bEIPToXX

Pokazali im ślady przemocy i zniszczone telefony. Opowiedzieli, że strażnicy graniczni mieli ich przerzucać, a to na białoruską, a to na polską stronę. Zaznaczyli też, że przemocy użyli Białorusini.

Polska strona

Migranci opowiedzieli, że w nocy zostali zmuszeni przez polskich strażników do przejścia na stronę białoruską.

bEIPToYd
Idź! Idź! Jeśli zobaczymy cię tu jeszcze raz, stanie się coś złego - opowiadał jeden z Jemeńczyków.
Jesteśmy przerażeni i nie wiemy, co się stanie z naszym życiem. Nie mamy łączności, nie mamy nic. Żadnego jedzenia, żadnej wody. Pijemy tylko deszczówkę. Jedno jabłko, nic więcej – przyznał mężczyzna w rozmowie z fotografem i operatorem Rafałem Wojczalem, cytowany przez "Newsweek".

Takie działania są bezprawne. Polska podpisała międzynarodowe prawo mówiące, że każda osoba przekraczająca granicę, nawet nielegalnie i bez dokumentów, ma prawo złożenia w kraju wniosku o schronienie, który potem może oczywiście zostać odrzucony. Powinien on jednak zostać przyjęty przez Straż Graniczną i przekazany dalej.

bEIPToYe

Newsweek próbował skontaktować się ze Strażą Graniczną z prośbą o komentarz. Na razie - bezskutecznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIPToYy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(77)
Potomek Obr P...
3 tyg. temu
Zatrudnić do pomocy przy ochronie Granicy Polski naszych kibiców. To będą właściwi Ludzie na właściwym miejscu. Gwarantuję że wywiążą się ze swojej pracy wzorowo. Zażegnają rozwojowi problemu. Zlikwidują kłopoty. To proste, skuteczne, niedrogie rozwiązanie. Wielu z nich to prawdziwi Polacy-Patrioci! Nie pomijajmy ich!
Security
miesiąc temu
Wierzę że SG dalej będzie wzorowo i z poświęceniem wykonywać swoje obowiązki zgodnie z regulaminem. Oczekuję w obliczu nowych zagrożeń skutecznego wzmocnienia Naszych Granic. Brawo 👏 nasi Strażnicy. W Was nadzieja. Polacy murem za Wami, Nasi Obrońcy 🙋‍♂️. Polscy Żołnierze należą do najlepszych na całym Świecie. Chwała Wam!
Security
miesiąc temu
Przepisy dzisiejsze są takie jakie były potrzebne w poprzednich latach. Teraz sytuacja jest całkowicie inna. Należy dostosować przepisy do naszych czasów. Zwiększyć zakres praw i obowiązków Straży Granicznej. Ogłoszenie stanu wyjątkowego w strefie przygranicznej to właściwy ruch. Sytuacja tego wymagała. Należy tak uszczelnić granicę aby próby łamania prawa na granicy były likwidowane w zarodku. Wtedy, tylko wtedy próby się skończą. Czy ktokolwiek robi coś wiedząc że mu się to nie uda?
bEIPToYz
Myśliciel
miesiąc temu
Skandal,Skandal.Jak polscy pogranicznicy mogę stać na granicy Polsko-Białoruskiej i w bezczelny sposób nie wpuszczać do Polski i z Polski każdego człowieka który ma na to ochotę. Proszę o natychmiastowe usunięcie Wojska Polskiego, Policji z granic państwa Polskiego.
Logika
miesiąc temu
Nazwanie pracy Polskich Służb "łapankami" mówi nam jakie nastawienie ma autor takiej manipulacji. Komu nie pasuje skuteczność naszych służby służb?
Politolog
miesiąc temu
Nie może istnieć suwerenne niepodległe państwo bez dobrze strzeżonych granic
Potomek Obr P...
miesiąc temu
Każdy kto przyczynia się do destabilizacji Kraju poprzez działania osłabiające pracę służb, jest wrogiem Polski i Polaków.
Tola
miesiąc temu
Tam Afganczykow zapewne można na palcach jednej ręki policzyć,reszta to mix ekonomicznych imigrantow z krajow Trzeciego Swiata.Ja też pojadę sobie do Australii albo Nowej Zelandii,zażądam benefitow i opieki bo mnie tutaj rząd PiS terroryzuje i dyskryminuje,w kraju już prawie wojna domowa,a jak mi się uda wtedy sciągam każdego kto mi odda swoje 500+.
Gamoń
miesiąc temu
Łapać i do gazu .Problem zniknie za chwilę !
Ewa
miesiąc temu
Stop terroryzmowi.
1974
miesiąc temu
Moja propozycja jest prosta-kazdy aktywista i każdy kto ,,działa dla dobra,, emigrantów niech weźmie jednego na utrzymanie i ponosi pełna odpowiedzialność karną za niego...grupa nieudaczników-psycholi niby walczy o dobro emigrantów a w zeczywistosci próbuje zaistnieć w mediach a później się wycofać...w każdym kraju są trzy świętości które powinny być dla obywateli najważniejsze -Własny Język ,Wlasna Waluta i Własne Granice
Jac
miesiąc temu
Niech ich przerzucą przez Bałtyk do Niemiec tak jak Nord Stream I i II pomijając Polskę przecież to ekonomicznie uzasadnione.
Bob
miesiąc temu
Ludzie oni bronią Polskiej granicy.Gdyby nie straż graniczna uchodźcy zalali by państwo Polskie,narzucili by nam islam. Nikt kto mieszka niedaleko granicy nie spał by spokojnie w nocy.Mamy przykład np z Grecją.
bEIPToYr
stareniaa
miesiąc temu
A moze tak warchołów spalić na stosie lub nabic na pal. Oczywiscie nie moze byc brudu i chaosu, ale ON klaszcze krótkimi lapkami, bo ponownie poszczuł Polaków na siebie, skłócił i pokazal im straszliwego wroga, przed którym ich zbawi. A pozytecznych idiotów znajdzie po obu stronach. A Ciepły Aleksander i Wladimir, obrońca tradycyjnych wartosci, mu znowu pomogą, jak mówi się ze pomogli w lokalu "U falenty i jego przyjaciół"
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić