aktualizacja 

Lek na COVID-19. Skuteczność powyżej 85 proc.

780

Paxlovid to doustny lek przeciwwirusowy adresowany dla osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie przekazała, że jego skuteczność jest bardzo dobra i wynosi 85-89 proc. Jest jednak jeden problem... Cena.

Lek na COVID-19. Skuteczność powyżej 85 proc.
Paxlovid to lek na COVID-19 (Getty Images)

Europejska Agencja Leków warunkowo dopuściła na rynek Unii Europejskiej lek przeciwwirusowy Paxlovid. Został on opracowany przez Pfizera i jest on adresowany dla osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 i obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19.

To lek, który składa się z dwóch związków aktywnych. W opakowaniu znajduje się 30 tabletek, z czego 20 stanowi substancja czynna PF-07321332, a 10 tabletek to rytonawir, który stosowany jest w terapii HIV. Zadaniem obydwu substancji jest blokada konserwatywnego enzymu proteazy wirusowej, którą koronawirus wykorzystuje do swojej replikacji. To powoduje, że traci on zdolność namnażania się - powiedziała w rozmowie z PAP prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.

Szuster-Ciesielska zaznaczyła, że skuteczność Paxlovidu w redukcji powikłań COVID-19 wymagających hospitalizacji jest bardzo dobra i wynosi 85-89 proc. Lek na COVID-19 będzie przepisywany przez lekarzy rodzinnych. Mają oni ocenić, czy pacjent znajduje się w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji.

Ważnym czynnikiem jest tu czas, ponieważ ten lek bardzo dobrze sprawdza się, kiedy podawany jest jak najszybciej, w ciągu 3-5 dni od momentu pojawienia się pierwszych objawów. Dlatego pacjenci nie powinni zwlekać z wizytą u lekarza, w szczególności chodzi o osoby z innymi, przewlekłymi schorzeniami i osoby starsze – podkreśliła profesor.
Co istotne, leku nie można stosować profilaktycznie przed wystąpieniem objawów COVID-19 - dodała.

Lek na COVID-19. Cena zwala z nóg

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska ma nadzieję, że Paxlovid będzie szybko dostępny w Polsce. Zaznaczyła jednak, że nie jest to tani lek, ponieważ opakowanie kosztuje ok. 530 dolarów (ok. 2100 zł).

Pojawia się więc pytanie, co będzie z refundacją, czy będzie ona całkowita – zastanawia się ekspertka.

Zobacz także: Nowa ustawa covidowa nie ma sensu? "Gęste opary mgły covidowej nad ustawą"

Autor: NB
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić