Leśnicy zdradzili sekret. To nie jest zwykły młotek

25

Leśnicy pokazali w mediach społecznościowych zdjęcie nietypowego narzędzia. Choć przypomina młotek, ma na końcu specjalny znak. Do czego służy?

Leśnicy zdradzili sekret. To nie jest zwykły młotek
Leśnicy zdradzają swój sekret. To nie pistolet (Facebook, Artur Barbarowski)

Leśnicy pokazali zdjęcie specjalnego narzędzia. Przypomina pospolity młotek. W rzeczywistości jest to tzw. cechówka, która ma specjalne przeznaczenie.

Cechówka służy do odbijania. Na jej zakończeniu znajduje się kształt, który zostawia po sobie ślad na drzewach. Działa na zasadzie pieczęci. - Służy do oznaczenia legalnego pozyskania drewna - czytamy na Facebooku Lasów Państwowych.

Ma dwie strony, a każda z nich przyda się do czegoś innego. Jedna używana jest do przytwierdzania do stosu lub czoła drewna małej czerwonej płytki z ciągiem cyfr. Oznacza ona, skąd pochodzi drewno. Chodzi o "regionalną dyrekcję, nadleśnictwo i leśnictwo".

Druga strona cechówki ma na celu odbijanie w cechowanym drewnie znaku graficznego Lasów Państwowych. Z wpisu leśników dowiadujemy się, że można spotkać trzy rodzaje cechówek. Każda z nich ma inny kształt.

Okrągła używana jest do odbiórki drewna, kwadratowa jest potwierdzeniem wykonania czynności kontrolnych, czyli na drewnie skontrolowanym pod względem ilości i jakości przez osobę do tego upoważnioną, trójkątna (defraudacyjna) do oznaczania drewna, które zostało skradzione.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Wiedzieliście o tym?

Zobacz także: Tanie wycieczki na wakacje 2022. Ekspertka zdradza najlepsze daty
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić