Jan Manicki
Jan Manicki| 

LGBT. Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie Polski

102

Wiceszefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała, że płynące do Polski unijne środki mogą zostać wstrzymane. Chodzi o prawa osób LGBT. Unia domaga się, żeby Polska przestrzegała podstawowych praw mniejszości seksualnych.

LGBT. Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie Polski
Wiceszefowa KE Věra Jourová domaga się równego traktowania osób LGBT w Polsce (Getty Images)

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Věra Jourová oświadczyła w Parlamencie Europejskim, że środki unijne nie trafią do Polski, jeśli w kraju nie będą przestrzegane podstawowe prawa osób LGBT. Ma to związek ze sprawą "stref wolnych od LGBT", ogłaszanych przez niektóre polskie samorządy. Jourová dodała także, że dobrze się stało, że unijne fundusze nie trafiły do 6 polskich gmin, które takimi strefami się ogłosiły.

Komisja Europejska stanowczo potępia wszelkie formy dyskryminacji, przemocy i nienawiści wobec LGBTI – podkreśliła Věra Jourová, cytowana przez RMF FM.

Unijne pieniądze nie trafią do Polski. KE bada sprawę „stref wolnych od LGBT”

Komisja Europejska dokładnie bada sprawę ogłoszonych przez niektóre samorządy w Polsce "stref wolnych od LGBT". Unijni urzędnicy sprawdzają, czy rzeczone wspomniane uchwały polskich gmin nie naruszają unijnej dyrektywy o równym traktowaniu w miejscu pracy. Jeżeli Komisja dopatrzy się zaniedbań, zablokuje strumień funduszy rozwojowych płynących do Polski.

LGBT. Komisja Europejska nie otrzymała żadnej skargi z Polski

Věra Jourová zwróciła także uwagę na kwestię retoryki anty-LGBTI w polskich kręgach politycznych. Podkreśliła, że jest ona pewnego rodzaju zezwoleniem na zachowania wymierzone w te mniejszości. Jednocześnie przyznała jednak także, że Komisja Europejska nie otrzymała żadnej skargi od dyskryminowanej w Polsce w ten sposób osoby.

Obejrzyj także: LGBT. Lider młodzieżówki PiS: "Wojna kulturowa trwa"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić