Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Piotr Białczyk
|

Litwa. Myśliwce NATO przechwyciły dwie rosyjskie maszyny nad Bałtykiem

18
Podziel się:

Myśliwce stacjonujące na Litwie w ramach operacji NATO zostały w zeszłym tygodniu dwukrotnie poderwane w trybie alarmowym - poinformowało litewski resort obrony w poniedziałek. Wszystko z powodu rosyjskich maszyn, które latały nad Bałtykiem.

Rosyjski myśliwiec Su-24M
Rosyjski myśliwiec Su-24M (East News, Aviation-images/UIG Diverse/East News)

NATO-wskie maszyny przed tygodniem przechwyciły i eskortowały bombowiec Su-24, a w niedzielę samolot transportowy Ił-76. "Oba statki powietrzne przelatywały nad Morzem Bałtyckim pomiędzy obwodem kaliningradzkim a pozostałą częścią Rosji "- dodaje litewski MON w oświadczeniu.

Z kolei we wtorek rosyjskie samoloty wtargnęły w przestrzeń powietrzną Korei Południowej. Trzy maszyny wleciały do tego azjatyckiego kraju od wschodniej strony. Towarzyszyły im dwa samoloty z Chin. W odpowiedzi na "bezprecedensowy akt" Korea poderwała myśliwce i oddała strzały ostrzegawcze.

Misja na wschodniej flance

Samoloty Sojuszu Północnoatlantyckiego patrolują obecnie przestrzeń powietrzną państw bałtyckich (Litwy, Łotwy, Estonii). Węgrzy, którzy latają na myśliwcach JAS-39 Gipen, stacjonują w litewskiej bazie Szawlach. W działaniach wspierają ich Hiszpanie z F-18 i Brytyjczycy z myśliwcami Typhoon, których baza znajduje w estońskim Amari.

Misja NATO "Baltic Air Policing" trwa już 15 lat, od momentu kiedy 3 kraje bałtyckie dołączyły do Sojuszu. Państwa nie dysponują myśliwcami, dlatego organizacja zdecydowała wesprzeć nowych członków. Samoloty NATO stacjonują od 2004 w Szawlach, a od 2014 roku misję wzmocniono, włączając do niej bazę w Amari.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: TVN24

Zobacz także: Zobacz także: Kolejna bolesna porażka Szydło w PE. Neumann nie zostawia na niej suchej nitki
KOMENTARZE
(18)
bidak
3 lata temu
A od kiedy Bałtyk jest terytorium NATo, że musimy "przechwytywać" rosyjskie maszyny?? Nie dajcie się zmanipulować niemieckiej propagandzie.
ip
3 lata temu
A jednak d.e- le ,wiejskie burki na wiejskiej drodze za nogawką listonosza. A może to element przemyślanej prowokacji? I to piloci naszego NATO .
waldemar
3 lata temu
niejaki Białczyk: kto ci płaci za szczucie, nędzniku hamerykański?
WWW23
3 lata temu
ze strzelić i sie skończy
dsa
3 lata temu
totalny bełkot w ślad za jedynie słuszną myślą "naszych"
pawel
3 lata temu
sukces ??? może by tak poszły na solo z SU T-50 ?
POLAK
3 lata temu
A USA TEŻ WLATUJĄ W OBCĄ STREFĘ POWIETRZNĄ ROSJA ZESTRZELIŁA W LATACH 70 AMERYKAŃSKI SAMOLOT SZPIEGOWSKI
gucio
3 lata temu
Czy kiedyś dowiemy się ile Ruscy przechwycili samolotów nato? Nigdy nie lubiłem ani kolorowych ani czerwonych ale może chociaż rzetelności i jakiejś tam uczciwości?
z palucha wys...
3 lata temu
Żeby samolot przechwycić, musi on przekroczyć granicę powietrzną innego państwa. Czy w przypadku IŁ-20 to nastąpiło? NIE. Przechwycenie samolotu polega na zmuszeniu go do wylądowania na wskazanym lotnisku, pod kontrolą przechwytujących samolotów. Czy to w przypadku IŁ-20 nastąpiło? NIE. Czy IŁ20 przekroczył granicę powietrzną jakiegokolwiek państwa? NIE. Znajdował się w międzynarodowej strefie powietrznej, co może czynić każdy samolot, od dronów na baterie, poprzez rolnicze awionetki do oprysków, po ciężkie strategiczne bombowce z wielogłowicowymi rakietami nuklearnymi. Czy nastąpiło przechwycenie IŁ-20? NIE. Bo nie było ku temu podstaw. Ten artykuł zawiera kilka świadomie i celowo napisanych kłamstw.
duby smalone
3 lata temu
Przechwycenie jest możliwe wtedy, gdy obcy samolot narusza przestrzeń powietrzną innego państwa i jest zmuszony do wylądowania na wskazanym lotnisku. Jeśli NATO "przechwyciło" rosyjski samolot, który znajdował się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, to złamało prawo. I teraz pytanie - czy te rosyjskie samoloty przekroczyły granice powietrzne państwa NATO, jeśli tak, to którego i gdzie to przechwycenie miało miejsce i gdzie zmuszono te samoloty do wylądowania? Kiedy rozbrojono te samoloty?
Rumburak
3 lata temu
Przechwycili? O! To na jakim lotnisku zmusili te dwa rosyjskie samoloty zmuszono do wylądowania? Na terenie Unii czy gdzie indziej? Co z załogami? Czy już przesłuchane? Jaki ładunek miały? Jeśli samolotów nie zmuszono do wylądowania, gdy przekroczyły granice powietrzne krajów ościennych - przechwycenia NIE BYŁO!
Czarny Olek
3 lata temu
Przechwycenie może mieć tylko miejsce, gdy nierozpoznany obiekt latający PRZEKRACZA granicę powietrzną państwa, które interweniuje, np. wysyłając myśliwce i ZMUSZA ten obiekt do wylądowania na wskazanym lotnisku lub go STRĄCA, jeśli nie stosuje się do poleceń. W tym przypadku NIE BYŁO przekroczenia granic, tak więc nie ma mowy o PRZEJĘCIU, a można napisać, że myśliwce wyleciały OBEJRZEĆ sobie rosyjskie samoloty. I tyle
Lulek
3 lata temu
Przechwycenie ma prawo być przeprowadzone wtedy, gdy niezidentyfikowana jednostka powietrzna lub wodna przekracza granicę powietrzną lub wodną i nie reaguje na polecenia oddalenia się z tego rejonu. Wtedy wysyła się jednostki przechwytujące, które zmuszają tą jednostkę do określonych zachowań, typu oddalenie się lub wykonywanie poleceń, jeśli nie wykonuje - niszczą ją czy zestrzeliwują. Nie ma mowy o legalnym przechwyceniu czegokolwiek w międzynarodowych przestrzeniach powietrznych. Nie ma też mowy o przechwyceniu, jeśli obiekty tylko zbliżają się do siebie a potem oddalają, każdy bez zmiany swego zadania i trasy. Poza tym - czy Amerykanie zdają sobie sprawę, że wcześniej czy później któryś z ich samolotów szpiegowskich czy myśliwców w końcu zostanie zestrzelony? Po co ciągle prowokują? Czy rosyjskie samoloty rozpoznawcze czy myśliwce latają przy Zatoce Meksykańskiej czy innych rejonach blisko USA? Nie! Chcą sprowokować konflikt? Po co CIA zestrzeliło malezyjski samolot nad Ukrainą?
Paciu
3 lata temu
Przechwycenie - jest to operacja powietrzna, której celem jest namierzenie, a potem zmuszenie do określonych czynności statek powietrzny czy wodny, gdy PRZEKROCZY on ustalone granice, wodne czy powietrzne. Jeśli nie wykonuje on poleceń, ostrzega się go, potem puszcza ostrzegawczy strzał, a potem strzela się do niego. Tak określa prawo morskie i prawo ruchu powietrznego. Zatem mam dwa pytania zasadnicze - kiedy rosyjski statek powietrzny przekroczył granicę powietrzną, tutaj państwa NATO i którego? Kiedy to miało miejsce? Kiedy przechwycono ten samolot? Gdzie zmuszono go do wylądowania? Czy pilot wykonywał polecenia, czy nie? Jeśli nie - gdzie w przestrzeni powietrznej NATO zestrzelono ten samolot? A jeśli nie przekroczył on granicy powietrznej - to żadnego "przechwycenia" nie było, po prostu NATO panicznie, obłędnie boi się rosyjskich samolotów i dla tego z byle błahego powodu podrywają pary dyżurne, o czym Rosjanie doskonale wiedzą, że byle marny samolocik rosyjski a NATO w panice.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić