Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
BA
|

Ludzkie szczątki na budowie. Prace we Wrocławiu stanęły

12
Podziel się

Czaszkę i ludzkie kości znaleźli pracownicy podczas przebudowy torowiska tramwajowego we Wrocławiu. Jak przekazali urzędnicy miejscy, w tym miejscu wcześniej znajdował się cmentarz. Szczątki przekazano do ekshumacji i badań antropologicznych, a prace chwilowo wstrzymano.

Ludzkie szczątki na budowie. Prace we Wrocławiu stanęły
Ludzkie szczątki znalezione podczas remontu torowiska (Facebook)

Nietypowe znalezisko spotkało pracowników podczas prac związanych z budową sieci zasilającej trakcję tramwajową we Wrocławiu. W miejscu, gdzie za chwilę miał zacząć jeździć tramwaj, znaleziono czaszkę i ludzkie kości.

Prace zostały wstrzymane

Jak przekazuje "Gazeta Wrocławska", na co dzień w tym miejscu biegną trasy linii tramwajowych 3 i 5, ale teraz torowisko jest przebudowywane. W związku ze znaleziskiem prace zostaną chwilowo wstrzymane.

Archeolodzy zabezpieczyli kości. Znalezione szczątki po przeprowadzonej ekshumacji, poddane zostają badaniom antropologicznym, a następnie pochowane będą na cmentarzu — przekazuje spółka Wrocławskie inwestycje

Pod ziemią mogą ukrywać się "kolejne niespodzianki"

To już drugie takie znalezisko w tym miejscu, a odpowiedzialna za przebudowę spółka przypuszcza, że ludzkich szczątków znajdujących się na terenie inwestycji może być więcej. Mimo że przebudowa innych odcinków torowiska odbywa się bez zakłóceń, urzędnicy obawiają się "kolejnych niespodzianek pod ziemią".

Przewidujemy, że prace związane z ul. Krakowską zakończą się między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem, lub zaraz po Nowym Roku — mówi "Gazecie Wrocławskiej" Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.

Przebudowa w miejscu dawnego cmentarza

Dziennik przypomina, że w tym miejscu wcześniej znajdywała się Nekropolia św. Bernardyna, gdzie od początku XX wieku działała także kaplica pogrzebowa. Według archeologa ostatni pochówek na nekropolii miał miejsce w 1945. Cmentarz zlikwidowano w 1967 roku.

Zobacz także: Bezcenny skarb we wrocławskiej kurii. Po latach okazał się kiepską podróbką
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
Ernesto
2 miesiące temu
Ciekawe ile osadu sama Odra naniosła że miasto budowano coraz wyzej tzn fundamenty piwnice podziemia.Oraz osadu z okolicznych przedmieść, wiosek pagórków, wzniesień po opadach nawalnych w czasie 1000 lat. Może się okazać że to powyżej 10 metrów więc ile budowli jest dosłownie pod ziemią wraz z artefaktami?
Optymista R.
2 miesiące temu
Patrz Google: " Rekreacja na mogiłach. Upiorna prawda tamtych lat " " Jak plądrowano grobowce " " Znikały zabytkowe dzielnice a nawet całe miasta " " Pałac w Kopicach -- punkt zapalny cz. 1 "
Czarek
2 miesiące temu
W tym miejscu był duży cmentarz, poprzednicy za komuny nie posprzątali jak należy i teraz szpas
tdy00
2 miesiące temu
to festung breslau tam poddali sie dzień po kapitulacji niemiec szczątki tych obrońców hitlera są wszędzie ...wykopać , pochować na cmentarzu jako NN i po sprawie
ab negatio
2 miesiące temu
Taa , cmentarz. Akurat. Facet wziął nadgodziny , zeby przyzwoicie zarobić. I widać szef się zgodził. Ba , nawet limitu nie wyznaczył.
oldie
2 miesiące temu
i kto by przypuzczal, ze na terenie cmentarza moge znalezc sie jakies ludzkie szczatki - jestem wstrzasniety
arkanoego
2 miesiące temu
po jakiej szczepionce umarły te zwłoki?
Popcorn
2 miesiące temu
Zgadza sie, przed wojna byly tam ladne domy oraz cmentarz. Zabawne, ze we Wroclove mimo ze zajeli i nie chca juz udostepniac podatnikom miejskich archiwow to i tak niewiele wiedza o historii tego miasta, ktore zalozyli Slowianie wespol z Gotami (ci akurat wtedy przybyli tu podbijac te i inne tereny) i Wikingami, potem przez krotki czas byli tu Czesi (czyli tez Slowianie-Polanie), potem Niemcy je rozbudowali, by stworzyc miasto idealne, potem tzw. Nazisci i Sowieci (niektorzy biedni nawet butow nie mieli) je zburzyli i spalili, a potem Polacy je odbudowali (ze wsparciem pieniedzy podatnikow EU), jako ze Europa to nasze wspolne dziedzictwo, nieprawdaz? Byli jeszcze ci ‘wstretni’ dla niektorych Zydzi, ktorzy tez sie dolozyli, a nawet byl tu meczet (tak! tych ‘wstretnych’ - wg niektorych Muzulmanow).
Zygi z Legnic...
2 miesiące temu
Czemu mój wpis zniknął bo, napisałem prawdę. Mogę jeszcze raz napisać, że likwidując cmentarz wszystkie szczątki ludzkie powinny być wykopane i pochowa ne w zbiorowej mogile na cmentarzu.
Zygi z Legnic...
2 miesiące temu
Co to znaczy, cmentarz zlikwidowano?Ja uważam, że likwidując cmentarz wszystki e szczątki ludzkie powinny być wykopane i złożone w jednej mogile na cmentarzu. Takie zachowanie to, bezczeszczenie zwł ok, a teraz robi się badania antropolo giczne, po co?
Pavlo
2 miesiące temu
"Szczątki przekazano do ekshumacji i badań antropologicznych" Raczej szczątki ekshumowano i przekazano do badań? ale to tak jest jak się robi kopiuj wklej
Krakowska
2 miesiące temu
Nie jest prawdą że cmentarz został zlikwidowany w 1967r. W 1971roku rozpoczęłam pracę na końcu ulicy Krakowskiej i cmentarz jeszcze tam był,wprawdzie zdewastowany, z otwartymi grobami,z ludzkimi szczątkami na powierzchni ale był.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić