aktualizacja 

Marek Plura nie żyje. Senator RP miał 52 lata

Kancelaria Senatu RP za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazała smutną wiadomość. Nie żyje Marek Plura, jeden z senatorów. Był aktywnym politykiem od 2007 roku. Pięć dni temu trafił do katowickiego szpitala. Jego stan od początku określano, jako ciężki.

Marek Plura nie żyje. Senator RP miał 52 lata
Senator zmarł w wieku 52 lat (PAP, Zbigniew Meissner)

Marek Plura od urodzenia chorował na postępujący zanik mięśni. Poruszał się na elektrycznym wózku inwalidzkim. W polityce obecny był od 2007 roku. Był też aktywnym działaczem społecznym na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Człowiek-instytucja

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sankcje wobec Rosji. Orban grozi wetem. "To teatr. Pewnie znów podkuli ogon i się podporządkuje"

Jego historia jest dowodem na to, że niepełnosprawność nie musi być przeszkodą w aktywnym życiu. Założył Stowarzyszenie Dobry Dom, był prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Akcent", a także przewodniczącym rady programowej Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej. W 2002 r. zainicjował Konkurs Lady D. im. Krystyny Bochenek, promujący aktywność kobiet z niepełnosprawnościami.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Był mocno związany ze swoją śląską ojczyzną. Dwukrotnie przygotowywał poselskie projekty wprowadzające regionalny język śląski do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz był autorem obywatelskiego projektu wprowadzenia do tej ustawy etnicznej mniejszości śląskiej. Był członkiem Związku Górnośląskiego.

Aktywny na Śląsku i w Senacie

Marek Plura został odznaczony Orderem Uśmiechu,był laureatem konkursu Człowiek bez barier oraz Lodołamacze.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

W Senacie X kadencji był wiceprzewodniczącym Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, członkiem Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu.

Politycy wszystkich opcji żegnają senatora. - Znałam go i szanowałam za jego wytężoną pracę prowadzoną mimo wielu przeciwności losu. Niech spoczywa w pokoju wiecznym - napisała była premier Beata Szydło.

Smutek, żal i pustka (...) Marku, całym swoim życiem udowadniałeś, że można być wspaniałym człowiekiem, niezależnie od fizycznych ograniczeń - podkreśla senator Krzysztof Kwiatkowski.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić