Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Violetta Baran
|

Mateusz Morawiecki ostro o słowach Emmanuela Macrona: nieodpowiedzialność

35
Podziel się:

- To, co obecnie się dzieje, to śmierć mózgu NATO - powiedział kilka dni temu Emmanuel Macron. Mateusz Morawiecki ostro odniósł się do tych słów prezydenta Francja. Oskarżył Macrona o "nieodpowiedzialność".

Mateusz Morawiecki ostro skrytykował słowa Emmanuela Macrona
Mateusz Morawiecki ostro skrytykował słowa Emmanuela Macrona (East News, AFP/FRANCOIS LENOIR)

Morawiecki w wywiadzie dla "Financial Times" określił NATO "najważniejszym sojuszem na świecie, jeśli chodzi o zachowywanie wolności i pokoju". Dodał też, że kwestionowanie tego, czy członkowie mogą na siebie liczyć w kwestiach obrony - co jest postawą europejskiej architektury bezpieczeństwa - jest "niebezpieczne".

- Myślę, że wątpliwości prezydenta Macrona (co do klauzuli wzajemnej obrony w NATO - przyp. red.) mogą skłonić innych sojuszników do zastanowienia się, czy to Francja uważa trzymanie się jej za istotne. Mam nadzieję, że nadal możemy liczyć na to, że Francja wywiąże się ze swoich zobowiązań - powiedział premier cytowany przez polsatnews.pl.

Morawiecki, wbrew temu co mówi Macron, nie uważa, by problemy NATO miały związek z działaniami Donalda Trumpa. Zdaniem polskiego premiera to brak zaangażowania ze strony niektórych europejskich członków osłabia Sojusz. Większość z nich, jak wspomniał - w odróżnieniu od Polski - nadal nie realizuje celu Sojuszu, jakim jest przeznaczenie na obronę przynajmniej 2 proc. ich PKB.

Zobacz także: Mateusz Morawiecki ma nowy rząd. Bartłomiej Sienkiewicz: "Kompletnie nieinteresujące"

- Stany Zjednoczone zawsze wspierały Europę i gdyby nie pomoc Stanów Zjednoczonych, Europa nie wyzwoliłaby się z niemieckiej nazistowskiej okupacji - stwierdził Morawiecki.

Zdaniem Morawieckiego NATO jest "głównym źródłem bezpieczeństwa" dla Polski. Odrzucił przy tym promowaną przez Macrona ideę zbliżenia z Rosją. Stwierdził, że Europa nie może "udawać, że nic się nie wydarzyło na Ukrainie, Białorusi czy w Gruzji".

- Bardzo popieramy współpracę z pokojową i demokratyczną Rosją, ale Rosja nie jest pokojowa i jest całkiem agresywna wokół - ocenił Morawiecki. Dodał też, że "Macron znajduje się w innej sytuacji, ponieważ nie czuje gorącego oddechu rosyjskiego niedźwiedzia na karku".

Zdaniem Morawieckiego solidarność UE, powinna polegać na tym, by nie "ignorować zastrzeżeń innych partnerów UE w stosunku do Rosji".

Źródło: polsatnews.pl

KOMENTARZE
(35)
Żabki
3 lata temu
Na Francuzów zawsze moglismy liczyć bo chętnie walczyli o wolność krwią naszych chłopców.
laa
3 lata temu
A czy premier Morawiecki nie czuje na karku smrodliwego oddechu czosnkowego?
33
3 lata temu
Macron to praktyk a Morawiecki to teoretyk
Gość
3 lata temu
Macron jest inny. Sypia z mumią i pacyfikuje własny naród. Z tego co wiem, na Rosję są podobno nałożone sankcje za Krym, a ten slizgi zjadacza płazów chce zbliżenia z Rosją? Handluje z nimi jakby nic się nie stało. I on mówi o wywiązywaniu się z zobowiązań? Oślizły obłudnik.
O i tak
3 lata temu
Macaron powinien pilnowac swojej babci bo juz mu sie rozpada...USA WYGRAŁO DWIE WOJNY TRZECIEJ NIKT NIE WYGRA A LEPIEJ TRZYMAC Z RZYMEM...
Taki los
3 lata temu
Powinnismy miec swoj atom, ale kto da małpie brzytwe...
nikcnikc
3 lata temu
Francja nieraz Nas zawiodła,.....już Walezy,...1939 rok,...
Normalny
3 lata temu
Widać naszego premiera,prezydenta niczego nie nauczyła historia,-wrogów szuka się daleko a przyjaciół blisko-ale znając realia to nie oni i ich dzieci będą ginąć za ich głupotę,tylko ciemny lud który kupił ich ++
janusz
3 lata temu
zawsze na kogoś liczymy, zawsze oczekujemy wsparcia i prawie zawsze zostajemy sami! trump to interesowny człowiek który może każdego potraktować jak Kurdów!
Fines
3 lata temu
Mikroczłon to wyjatkowydebil i megakanalia.
Makiety?
3 lata temu
Bazy antyrakietowe już rozpracowane..
Kto ma rację
3 lata temu
Marcon przynajmniej się zastanawia a Morawiecki zyje w świecie iluzji, jest nazbyt rozentuzjazmowany. Następny naiwny, a w razie czegoś w długą do Izraela lub bez wizy do z hajsem do Ameryki a reszta niech wyzwala Polskę...?
TW w sutannie
3 lata temu
Trzeba być kompletnie nieodpowiedzialnym ignorantem,by ufać wszelkim sojuszom,szczególnie militarnym. Ale co wymagać od gościa,którego rząd za kilka miliardów odświeża czołgi z 70-lat,a płaszczak nazywa,to milowym krokiem obronności.
Babcia 70tka
3 lata temu
Obronność... politycy za wygłaszanie teorii otrzymują dobre pieniądze i stanowiska. Realizacja w praktyce to same koszty i straty materialne i ludzkie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić