Angelika Karpińska| 

Meteor eksplodował nad USA. Potężny wybuch zatrząsł budynkami

10

Nad stanem Vermontem w USA doszło do potężnej eksplozji meteoru. Wybuch zatrząsł budynkami i miał siłę odpowiadającą 200 kg trotylu.

Meteor eksplodował nad USA. Potężny wybuch zatrząsł budynkami
Eksplozja meteoru w USA

Meteor został zauważony nad Vermont w niedzielę. Kosmiczna skała przemknęła przez niebo, po czym gwałtownie eksplodowała, powodując zapierający dech w piersiach pokaz.

NASA Meteor Watch podała, że obiekt był mniej więcej tego samego rozmiaru co kula do kręgli. Ważył około 4,5 kg i miał 15 cm średnicy.

Szacuje się, że meteor przemieszczał się z prędkością około 68 000 km/h, gdy wpadł w atmosferę ziemską. Po raz pierwszy zauważono go na niebie na kilka minut przed zachodem słońca.

Co doprowadziło do eksplozji meteoru?

Siła eksplozji odpowiadała 200 kilogramom trotylu. Do wybuchu miało dojść pod wpływem ciśnienia atmosferycznego

Gdy obiekt (który prawdopodobnie był fragmentem asteroidy) wniknął głębiej w atmosferę, ciśnienie wzrosło na jego froncie, podczas gdy za nim utworzyła się częściowa próżnia. Różnica ciśnień przekroczyła jego wytrzymałość strukturalną. Skała kosmiczna gwałtownie się rozpadła, wytwarzając falę uderzeniową, która wstrząsnęła budynkami i wygenerowała dźwięk słyszany przez osoby w pobliżu trajektorii - przekazała NASA.

Zobacz także: Zaskakujące odkrycie w szczelinach Marsa

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić