o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Przełomowe odkrycie. Japońska Agencja Kosmiczna potwierdza

23
Podziel się

Naukowcy znaleźli dowody na istnienie materii organicznej niezbędnej do życia na Ziemi na powierzchni asteroidy typu S. To pierwsze takie odkrycie w historii. Zdaniem badaczy ma pomóc odpowiedzieć na pytanie, skąd pochodzimy.

Przełomowe odkrycie. Japońska Agencja Kosmiczna potwierdza
Naukowcy znaleźli na powierzchni asteroidy materię organiczną (Pixabay)
bESixbOZ

Odkryciem podzielili się naukowcy z Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA). Przebadali oni próbkę pobraną z asteroidy Itokawa przez sondę Hayabusa w 2010 roku. Jedna z cząstek przywiezionych na Ziemię okazała się bardzo interesująca.

Sensacyjne odkrycie w kosmosie. Ślady życia na asteroidzie

Asteroidy typu S (ang. stoney) zbudowane są z krzemienia oraz mieszkanki żelaza i niklu. To właśnie z nich pochodzi większość ziemskich meteorytów. W związku z tym świadomość, że mogą one zawierać podstawowe składniki niezbędne do życia na naszej planecie, jest znaczącym krokiem naprzód w zrozumieniu, w jaki sposób mogą powstawać warunki życia.

bESixbPb

Do tej pory większość badań nad materiałami organicznymi koncentrowała się na asteroidach typu C, które są bogate w węgiel. Tym razem podjęto jednak dogłębną analizę jednej z cząstek z Itokawy o średnicy 30 mikrometrów. Naukowcy nazwali ją roboczo "Amazonką".

Według badaczy ekstremalne warunki, na jakie była wystawiona asteroida, doprowadziły do powstania na jej powierzchni wody. W analizowanej cząstce wykryto ślady materii organicznej o szerokości jednej tysięcznej centymetra. Proces powstania wody na asteroidzie jest podobny do tego, który miał miejsce na Ziemi. Może to pomóc lepiej zrozumieć pierwsze formy ziemskich reakcji biochemicznych.

Te odkrycia są naprawdę ekscytujące, ponieważ ujawniają złożone szczegóły historii asteroidy i tego, jak jej ścieżka ewolucyjna jest tak podobna do tej, która zachodziła na wczesnej Ziemi – podkreśliła badająca asteroidę Queenie Chan z Royal Holloway University w Londynie.
bESixbPh

Badania wyjaśniły, w jaki sposób kształtowała się materia organiczna na badanej asteroidzie. Po raz pierwszy potwierdzono także, że procesy niezbędne do powstania życia zachodzą nie tylko na asteroidach bogatych w węgiel.

W taki sposób na Ziemi powstało życie? Naukowcy porównają próbki z asteroid

Pod koniec ubiegłego roku japońska sonda kosmiczna Hayabusa 2 zrzuciła na Ziemię próbkę asteroidy typu C, o nazwie Ryugu. Porównanie niedawno przywiezionych próbek z tymi dostarczonymi przez poprzednią sondę dostarczy jeszcze większej wiedzy na temat ewolucji chemii organicznej w kosmosie. Do całkowitego wyjaśnienia zagadki życia na Ziemi potrzeba jednak wiele lat badań.

bESixbPi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESixbPC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(23)
biologia
9 miesięcy temu
od materii do żyjącej komórki to lata świetlne. życie nie powstanie samo z siebie potrzebuje jakiejś energii która ożywia te cząsteczki.
Bakteria
9 miesięcy temu
Pinc tys.lat temu wiedziały o tym wszystkie plemiona i społeczności i zjawiła się biała dzicz i wszystko zniszczyla
Rol
9 miesięcy temu
Znaleźli dowody na ziemniaki? Niesamowite :)
bESixbPD
Ehh
9 miesięcy temu
Przeciez to miernota moralna, co tu sie dziwic, wystarczy przypomnieć jego ulubione powiedzenie.. Siedz w koncie a cie znajda.. Dla niemyslacych, koles jest opurtunista, jak mu to na reke to i z diabłem ukladzik zrobi..
Synchronic
9 miesięcy temu
Nie wiedziałem że asteroidy zamieszkują żelazo i nikiel
Twój Nick
9 miesięcy temu
Jejku, odkryli materię organiczną, ale to przecież są jakieś proste związki węgla wodoru i tlenu jak to w chemii organicznej. Do powstania życia to jeszcze lata świetlne. Tak, że ten tego... Redaktor artykułu popełnił bardzo gruby błąd pisząc o śladach życia
zszokowany
9 miesięcy temu
LlJejku, ludzie kochani materia organiczna a ślady życia to bardzo duża różnica. Redaktor, który napisał o tym drugim popełnił ogromny błąd
Jaras
9 miesięcy temu
Spoko skoro tak to wyślijcie to samo na Marsa i powstanie życie ! Powodzenia...
oooo
9 miesięcy temu
jak ma nam pomoc na odpowiedz skad pochodzimy: ustalicie, ze ziemia bedaca w kosmosie i zycie na niej pochodzi z kosmosu? komedia...
Żal.pl
9 miesięcy temu
Kiedy zwolnią lub naucza pisać tych co redagują teksty.Pełno błędów ortograficznych.
osa,,,
9 miesięcy temu
ale ilosc tej materii jest tak niewielka ,ze może została zanieczyszczona w trakcie otwierania , predziej bedzie wysłac na zbliżajaca sie asteroide pojazdu kosmicznego by osiadł i brał próbki i robił zdjecia z przejazdu i przesyłął tak długo jak zasieg bedzie --to ja bym rozumiała ale tak to tak niewielka ilośc to mnie nie przekonuje , życze sukcesu
sliaskie
9 miesięcy temu
ludzie padaja na chodnikach
8968
9 miesięcy temu
ciekawą sprawą jest sprawa życia i koronawirusa. Spotkałem twierdzenie, że wirus nie jest żywy, co mnie oburza. Wirus intensywnie się rozmnaża wykorzystując faktem komórki człowieka, organizmu. Życie przedstawiane jest jako coś niemożliwego. Tymczasem wirusy i bakterie bardzo sprawnie i szybko mutują, uodparniają się i wykorzystują antybiotyki jako pokarm. Osobiście przyznaję, że poznane życie opiera się na wodzie, węglu, czyli materiałach organicznych, ale to jest znany wariant. Tylko. Ciekawą rzeczą jest, ze bakterie porozumiewają się przez szło i na odległość uczą raczenia z antybiotykiem. To już coś sugeruje.
bESixbPv
heh
9 miesięcy temu
Jasiu, Jasiu, krokiem naprzód?! "jest znaczącym krokiem naprzód w zrozumieniu, "
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić