Miała COVID-19. Trzeba było obciąć jej trzy palce

23

Lekarze z Włoch byli zmuszeni amputować trzy palce jednej z pacjentek, która po zakażeniu koronawirusem dostała gangreny. To nie pierwszy przypadek, kiedy chorych na COVID-19 dotknęła gangrena.

Miała COVID-19. Trzeba było obciąć jej trzy palce
Zdjęcia 86-letniej pacjentki z gangreną suchą. (European Journal of Vascular and Endovascular Surgery)

Włoszka chora na COVID-19 musiała przejść amputację trzech palców po tym, jak wdała się w nie gangrena. Zdjęcia 86-letniej kobiety zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym European Journal of Vascular and Endovascular Surgery.

Gangrena u zakażonej koronawirusem

W marcu zeszłego roku kobieta otrzymała leki rozrzedzające krew, po tym jak lekarze zauważyli u niej pewne nieprawidłowości. Rutynowo wykonano także test na koronawirusa, który okazał się być pozytywny. 86-latka nie miała jednak żadnych objawów.

Miesiąc później kobieta wróciła do szpitala po tym, jak jej palce zaczęły czernieć. Wystąpiła sucha gangrena, w przypadku której tkanki nie gniją, lecz wysychają. Może wystąpić w wyniku nieleczonej cukrzycy, odmrożenia czy rozległego zakrzepu. Lekarze podali 86-latce lek przeciw zakrzepom krwi, a następnie amputowali palce.

Zobacz także: Powrót do szkół. Sławomir Broniarz zabrał głos: konieczne szczepienia

Następnie eksperci zbadali martwą tkankę pod mikroskopem i zauważyli oznaki zakrzepicy wewnątrznaczyniowej. Zakrzepica występuje, gdy w tętnicach i żyłach powstają zakrzepy krwi, które mogą blokować serce (powodując zawał serca), mózg (udar) lub płuca (zator tętnicy płucnej). Krzepnięcie krwi zostało wywołane przez koronawirusa, o czym mówił dla BBC m.in. profesor Graham Cooke z National Institute for Health Research.

Należy zauważyć, że Covid jest chorobą wieloukładową. Myślę, że jedną z cech, która wydaje się odróżniać Covid od innych poważnych chorób wirusowych, jest ta nadkrzepliwość, która wydaje się powiązana z późniejszą chorobą - przekazał.

Lekarze, którzy musieli amputować palce, nazwali ten przypadek "poważną manifestacją" koronawirusa. Nie jest to jednak jedyny taki przypadek. Już wcześniej zauważono, że u niektórych pacjentów zakażenie koronawirusem ma bardzo negatywny wpływ na naczynia krwionośne i prowadzi do powstawania zakrzepów.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić