aktualizacja 

To ona zabiła Darię Duginą? Zaskakujące doniesienia o roli męża

Andriej Wowk, prawdopodobnie były mąż Natalii Wowk, którą rosyjska propaganda nazywa "zabójczynią Darii Duginej", miał być jednym z organizatorów referendum w sprawie przyłączenia do Rosji okupowanego Doniecka w 2014 roku. Z najnowszych doniesień wynika również, że mężczyzna widnieje na listach ukraińskiej organizacji "Myrotworec".

To ona zabiła Darię Duginą? Zaskakujące doniesienia o roli męża
Mąż Natalii Wowk miał być jednym z organizatorów referendum w okupowanym Doniecku (EPA, PAP, Twitter, RUSSIAN INVESTIGATIVE COMMITTEE HANDOUT)

Jak przekazał ukraiński dziennikarz Denys Kazański, Andriej Wowk pojawił się na listach organizacji "Myrotworec", badającej przejawy zbrodni przeciwko podstawom bezpieczeństwa narodowego Ukrainy. To jednak nie wszystko.

To ona zabiła Darię Duginą? Mąż miał organizować referendum w Mariupolu

Mężczyzna miał stać za referendum tzw. Donieckiej Republiki Ludowej w 2014 roku w Mariupolu. Według wstępnych informacji, może być po rozwodzie z Natalią Wowk, która podejrzana jest o zabójstwo Darii Duginej. Informacja, że ​​Andriej był mężem Natalii, nie została na razie potwierdzona.

Według rosyjskiej FSB, za zamachem na córkę Aleksandra Dugina, który nazywany jest jednym z "ideologów Kremla", stoją ukraińskie służby specjalne. W ciągu zaledwie 48 godzin wskazano prawdopodobną sprawczynię - miała nią być 43-letnia Natalia Wowk, obywatelka Ukrainy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Miała przyjechać z córką

Wowk miała przyjechać do Rosji 23 lipca wraz z 12-letnią córką. Wynajęły mieszkanie w bloku, gdzie mieszkała Dugina. Poruszały się samochodem Mini Cooper, co chwilę zmieniając tablice rejestracyjne. Po zamachu Wowk razem córką miały wyjechać do Estonii.

Przy wjeździe miała numery Donieckiej Republiki Ludowej, w Moskwie kazachskie, a przy wyjeździe z kraju już ukraińskie - podała FSB.

Azow odcina się od kobiety wskazanej przez FSB

Rosyjskie służby nazwały ją "członkinią batalionu Azow", jednak sam batalion już sprostował te doniesienia. - Kobieta, której nazwisko i legitymację wojskową opublikowała FSB (...), nie ma nic wspólnego z pułkiem Azow i nigdy nie należała do naszego oddziału - oświadczyli w komunikacie przedstawiciele tej formacji.

Batalion uznał, że zabójstwo Duginej i oskarżenia pod adresem pułku Azow mają za zadanie "przygotować opinię publiczną w Rosji" do procesu przetrzymywanych przez Rosjan jeńców wojennych - żołnierzy pułku Azow, którzy walczyli w zakładach Azowstal w Mariupolu.

Wcześniej pojawiały się doniesienia, że za atakiem stoi antyputinowska Rosyjska Narodowa Armia Republikańska. Takie oświadczenie pojawiło się na jednym z kanałów w mediach społecznościowych, jednak nie zostało to potwierdzone.

Kim jest Aleksandr Dugin

Aleksandr Dugin uznawany jest za jednego z głównych doradców rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Kremlowski ideolog jest m.in. zwolennikiem ekspansywnej polityki Rosji, a także wojny na Ukrainie.

Nazywany "mózgiem Putina" filozof uważa, że Moskwa, właśnie poprzez zajęcie Ukrainy, powinna rozpocząć budowę "imperium euroazjatyckiego od Dublina po Władywostok", stając się alternatywą dla chylącego się ku upadkowi Zachodowi. Ideologie Dugina, których zwolenniczką była także jego córka, mają istotny wpływ na aktualną politykę Kremla.

Daria Dugina zginęła 20 sierpnia w obwodzie moskiewskim. Podejrzany ładunek wybuchł w aucie, którym podróżowała. Celem zamachowca mógł być jej ojciec.

Zobacz także: Putin straci władzę? Ekspert: Rosja jest nieprzewidywalna
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić