oprac. Arkadiusz Jastrzębski| 
aktualizacja 

Mińsk oskarża Moskwę: 120 tys. żołnierzy na Zapad'17. "Zuchwałe zachowanie Rosjan"

48

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zrezygnował z wizyty w Rosji - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Jako powód podał "zuchwałe zachowanie Rosjan wobec jego rodaków podczas manewrów Zapad-2017". Potwierdził też wcześniejsze obawy NATO i stwierdził, że w ćwiczeniach bierze udział 120 tys. żołnierzy.

 Białorusini twierdzą, że Rosja zaangażowała w manewry Zapad'17 znacznie większe siły, niż zapowiadała.
Białorusini twierdzą, że Rosja zaangażowała w manewry Zapad'17 znacznie większe siły, niż zapowiadała. (mil.ru/CC BY)

Wcześniej planowano, że podczas odbywających się w dwóch krajach ćwiczeń wojskowych Łukaszenka i prezydent Rosji Władimir Putin razem odwiedzą jeden z rosyjskich poligonów. - Tak się jednak nie stanie - powiedział Turczynow, cytowany we wtorek przez służby prasowe RBNiO.

- Ze względu na nastroje protestacyjne na Białorusi, które związane są z manewrami Zapad-2017, oraz zuchwałe zachowanie rosyjskich wojskowych wobec obywateli Białorusi prezydent Łukaszenka odwołał swoją wizytę w Rosji i zdecydował, że będzie obserwował ćwiczenia wyłącznie na terytorium Białorusi - podkreślił.

Zobacz także: Zobacz też: Manewry Zapad 2017 - czy Polska ma się czego obawiać?

W 2013 r., podczas odbywających się na Białorusi wspólnych manewrów Zapad-2013, prezydenci Białorusi i Rosji najpierw razem obserwowali ćwiczenia pod Grodnem, a następnie udali się na poligon w obwodzie kaliningradzkim w Rosji.

Administracja Łukaszenki poinformowała, że w środę będzie on obserwował tegoroczne manewry na poligonie Borysowskim w obwodzie mińskim. Putin obserwował je z kolei w poniedziałek na rosyjskim poligonie Łużskim.

Więcej żołnierzy na poligonach

Turczynow oświadczył, że aktywna faza manewrów wykazała, że zaangażowano w nie znacznie większe siły, niż zapowiadano.

- Zgodnie ze stanem na 19 września realna liczba zaangażowanych we wszystkie przedsięwzięcia w ramach manewrów Zapad-2017 oceniana jest na 120 tysięcy osób, 10 tysięcy sztuk sprzętu bojowego, blisko 100 statków powietrznych i blisko 40 jednostek morskich różnej klasy - oświadczył.

Turczynow przypomniał, że z uwagi na białorusko-rosyjskie ćwiczenia i w celu "przeciwdziałania możliwym prowokacjom" ze strony Rosji armia Ukrainy prowadzi obecnie manewry Nieugięta Stabilność 2017. Na Ukrainie trwają także międzynarodowe manewry Rapid Trident 17 z udziałem około 1800 żołnierzy z 14 państw.

Z Kijowa Jarosław Junko

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić