Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 

Mógł należeć do Kopernika. Znalezisko budzi emocje nie tylko w kraju

63

Archeolodzy prowadzący badania we Fromborku (Warmia i Mazury) natknęli się na wyjątkowy przedmiot, który mógł należeć do samego Mikołaja Kopernika, który związany był z miejscową katedrą i tutaj jest pochowany. Znalezisko budzi spore poruszenie nie tylko w naszym kraju, ale także poza jego granicami.

Mógł należeć do Kopernika. Znalezisko budzi emocje nie tylko w kraju
Znaleziono przedmiot, który miał należeć do Mikołaja Kopernika. (Facebook)

Na początku sierpnia w mediach pojawiła się informacja o wyjątkowym znalezisku archeologów prowadzących wykopaliska we Fromborku, rodzinnym mieście Mikołaja Kopernika. "Podczas wykopu prowadzonego wspólnie z archeologami znaleźliśmy cyrkiel Galileusza z XVI w. Jest to trzeci egzemplarz znaleziony w Polsce!" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

Znalezisko wywołało spore poruszenie nie tylko w naszym kraju. Wieści o tym wyjątkowym odkryciu dotarły m.in. do Francji. Jak podaje portal sciencepost.fr, znalezisko daje szansę wglądu w to, jakimi narzędziami posługiwali się naukowcy przed wiekami. Cyrkiel wykorzystywany był w kartografii, geometrii i astronomii, gdzie służył do pomiaru pozycji kątowych gwiazd i innych ciał niebieskich.

Naukowcy podejrzewają, że urządzenie mogło należeć do samego Mikołaja Kopernika. Zdaje się to potwierdzać wiek samego urządzenia, które datowane jest na XV-XVI wiek. Jak wskazuje sciencepos.fr, gdyby narzędzie to rzeczywiście było wykorzystywane przez Kopernika, jak sugerują archeolodzy, byłoby ono nie tylko cennym artefaktem, ale także świadectwem jego rygorystycznych metod i systematycznego podejścia w badaniach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ogień na południu Chorwacji. Ludzie uciekali z domów. Nocna walka z żywiołem

Narzędzie prawdopodobnie trafi do Muzeum Mikołaja Kopernika, gdzie będzie przechowywane wraz z innymi artefaktami, które powiązano z astronomem.

Tak udało się trafić na ten niezwykły artefakt

Warmińska Grupa Eksploracyjna, kierowana przez Norberta Ogińskiego, odkryła ten obiekt po eksploracji podziemnych tuneli Fromborka. Wybrano to miejsce nieprzypadkowo. Wyznaczono je na podstawie wspomnień z dzieciństwa samego Kopernika oraz informacji historycznych o tym miejscu.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Archeolodzy wykorzystali georadar do zlokalizowania anomalii w ziemi, co pozwoliło na uniknięcie konieczności przeprowadzenia wstępnych wykopalisk. Metoda ta ujawniła obecność historycznych tuneli pod ogrodami kanonicznymi, w których Ogiński i jego zespół prowadzili później wykopaliska, aby potwierdzić swoją hipotezę. Ich efektem jest m.in. odnalezienie tego niezwykłego cyrkla.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 01.12.2024 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Jeździectwo. Bardzo trudna krzyżówka dla miłośników konnej jazdy
Niezwykły popis pilota. Tak oświadczył się ukochanej
Ma 10-letni zakaz wjazdu. Publikuje film z Pragi
Kupiłeś ten kosmetyk w Auchanie? GIS przestrzega klientów
Nie chcą edukacji zdrowotnej w szkołach. Przynieśli transparenty
Uszkodzony statek dryfuje na Bałtyku. Podali przyczynę
Miliony dla działkowców. Pieniądze pójdą na odbudowę ROD
Zaginął w dziczy. Przeżył 50 dni
Policja ostrzega. Znalazłeś takie ogłoszenie o pracę? To może być oszustwo
Zełenski mówi, co dzieje się w Ukrainie. Ponad 500 bomb w tydzień
Poszukiwacz skarbów znalazł ją w Rewalu. Niezwykłe odkrycie z Japonii
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić