o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Monika P. zabiła 4-miesięczną córeczkę. Bulwersująca decyzja sądu

14
Podziel się

Monika P. z Bytomia została skazana na 25 lat więzienia za zabójstwo czteromiesięcznej córki. Sąd apelacyjny złagodził karę do 15 lat. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro nie zgodził się z tym wyrokiem i do Sądu Najwyższego wniósł kasację.

Monika P. zabiła 4-miesięczną córeczkę. Bulwersująca decyzja sądu
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)
bESqiMRN

Wyrok sądu dotyczy sprawy z 2018 roku, gdy do chorzowskiego szpitala przywieziono 4-miesięczne dziecko z poważnym urazem głowy. Matka dziewczynki tłumaczyła, że dziecko się zadławiło. Lekarze zawiadomili policję.

Po kilku dniach dziewczynka zmarła w szpitalu. Monika P. została oskarżona o spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała. Później, po zapoznaniu się ze szczegółową opinią biegłych, okazało się, że obrażenia głowy dziewczynki miały "charakter czynny". Prokuratura zmieniała zarzut na zabójstwo.

bESqiMRP
Gdy parze skończył się alkohol, Monika P. kazała iść po wódkę swojemu konkubentowi. Po jego wyjściu puściła bardzo głośno muzykę, co obudziło jej córeczkę, dziecko zaczęło płakać. Oskarżona dwukrotnie uderzyła niemowlę w głowę, powodując złamania kości czaszki, krwotoki śródczaszkowe oraz stłuczenie mózgu - informowała wówczas prokuratura.

Ustalono, że kobieta pobiła niemowlę mając "co najmniej 1,4 promila alkoholu we krwi". Matka dziecka i jej partner odpowiadali także za znęcanie się nad pozostałymi dziećmi.

Prokurator wnosił o karę dożywotniego pozbawienia wolności dla Moniki P. Jesienią 2019 r. Sąd Okręgowy w Katowicach skazał kobietę na 25 lat więzienia. Zarówno prokurator jak i pełnomocnik oskarżonej złożyli apelację od tego orzeczenia.

bESqiMRV

24 września 2020 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach zmniejszył orzeczoną karę do 15 lat pozbawienia wolności "z możliwością przedterminowego zwolnienia nie wcześniej niż po odbyciu przez oskarżoną kary 12 lat pozbawienia wolności". Okolicznościami łagodzącymi miało być trudne dzieciństwo Moniki P.

Zbigniew Ziobro nie zgodził się z wyrokiem

Z wyrokiem sądu nie zgodził się Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Do Sądu Najwyższego skierował kasację.

Prokurator Generalny zarzucił w kasacji rażącą niewspółmierność kary zaledwie 15 lat pozbawienia wolności orzeczonej wobec zabójczyni własnego dziecka. Z akt sprawy wynika, że oskarżona źle traktowała dzieci nawet w czasie wizyt kuratora. W jego obecności stwierdziła, że bicie dzieci jest najlepszą metodą wychowawczą - informowała Prokuratura Krajowa.
bESqiMRW

Według Zbigniewa Ziobro zabójstwo dziewczynki nie było przypadkowe, ale "stanowiło tragiczne następstwo sposobu postępowania oskarżonej, stosującą przemoc wobec dzieci". Jak podkreśliła Prokuratura Krajowa "w toku postępowania oskarżona nie wykazała żadnej skruchy, a nawet próbowała przerzucić odpowiedzialność na swojego małoletniego syna".

Prokurator Generalny Zbigniewa Ziobro wniósł o uchylenie wyroku w części dotyczącej rozstrzygnięcia o karze i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach.

Zobacz także: "Zdarzają się różne prośby". Ksiądz o funkcjonowaniu okna życia
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESqiMSq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
mila
3 tyg. temu
powiem jedno w tym wypadku krzeslo elektryczne byloby ok lub jakis zastrzyk ,bo szkoda pieniedzy uczciwych podatnikow na takie cos to juz nie gatunek ludki to potwor,treba ciac koszta i zbytecznych potworow sie pozbywac wtedy pare mln w budzecie zostanie wszakze kost utrzymania wieznia to 6tys miesiecznie
olo
3 tyg. temu
ziobro ma racje
Gonia
2 miesiące temu
Ciekawe uzasadnienie. Trudne dzieciństwo zwalnia z człowieczeństwa? Śmierć poniosło niewinne dziecko i chyba nie ma tu żadnych okoliczności łagodzących. Powiedziałabym więcej, że jej obowiązkiem było chronić to dziecko. Ważniejszy był alkohol, imprezy. Taki ktoś nie powinien mieć dzieci.
bESqiMSr
Ihkv
2 miesiące temu
Trudne dzieciństwo ma być powodem zmniejszenia wyroku? Jeżeli było tak ciężko że aż zabiła to trzeba ją odizolować na zawsze bo zrobi to znowu. I też ją wolne sądy wypuszczą bo powiedzą że młodość też miała trudną
Sędzia
2 miesiące temu
Bez bezsensownego pisania "co bym jej zrobił". Ludzie kochani jakim trzeba być człowiekiem żeby takie coś zrobić bezbronnemu istnieniu. Poprostu nie potrafię pojąć jak można dopuścić się takiego czynu, czy to będąc pod wpływem alkoholu czy na trzeźwo. Nie ma żadnego tłumaczenia, żadnego zrozumienia. Kara śmierci w tym wypadku byłaby zbyt łaskawa. Cela dwa na dwa, racja żywnościowa rodem z getta i żyć z tym ciężarem do końca swoich dni.
Prawda
2 miesiące temu
Zabilabym wlasnymi rekami takie matki
Rodzic
2 miesiące temu
W tym chorych sadach kazda matka to swieta krowa. W Sadzie w Wolowie kurator zawodowa uwaza ze matka co pije alkohol przy malych dzieciach to nasza polska tradycja. Patologia w sadach ma sie dobrze !!!
Hrgrrrrrr
2 miesiące temu
Jakie 15-25 lat ? Bezwzględne dożywocie. Po co jej kiedyś żyć na wolności skoro pozbawiła życia małe niemowlę ktòre miało je całe przed sobą ? Skoro Polska chce być drugæ Amerykæ to niech wprowadzi takie samo prawo w sprawach dotyczæcych takich ja ta.
msa
2 miesiące temu
i jak tu nie dyscyplinowac sedziow.
MAGNETIC
2 miesiące temu
Dokładnie. Każda matka, która zabija własne dziecko z depresją czy bez powinna na dzień dobry dostać minimum 25 lat odsiadki.
Ula
2 miesiące temu
Mnożą się bo jest kolejne 500 a dziecko się nie liczy.
adi
2 miesiące temu
Co jest. Przecież o to walczycie. Jej dziecko, jej życie, jej sprawa. Taka opóźniona aborcja.
Jakub
2 miesiące temu
Tak wygląda życie bez Boga i wartości. Do tego prowadzą wszelkie partnerstwa, konkubinaty itp.
bESqiMSj
abc
2 miesiące temu
Nic jej nie zrobią, przecież była w szoku poporodowym, albo miała trudną sytuację materialną, albo nie miała udzielonej pomocy psychologicznej albo,albo....Tak jest w naszej cudnej Polsce.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić