Natura prześcignęła człowieka. Niezwykłe odkrycie naukowców

64

Nauka cały czas zaskakuje. Do tej pory uważano, że zębatki są stworzone wyłącznie przez człowieka. Teraz ten skomplikowany mechanizm znaleziono w organizmie owada.

Natura prześcignęła człowieka. Niezwykłe odkrycie naukowców
Naukowcy odkryli zębatki w organizmie owada (YouTube)

Najnowsze odkrycie naukowców pokazało, że ewolucja rozwinęła zazębiające się trybiki na długo przed ludźmi. W stawach Issusa – skaczącego po roślinach owada, powszechnie występującego w Europie – odkryto mechanizm obracający się jak mechaniczne koła zębate, który zsynchronizuje odnóża stworzenia, gdy szykuje się do skoku.

Zobacz także: Mechanical gears in jumping insects

Zębatki nie są wynalazkiem człowieka

Odkrycie pokazuje, że mechanizmy zębate mają ewolucyjny precedens. Naukowcy twierdzą, że jest to "pierwsza obserwacja mechanicznego zazębiania się w strukturze biologicznej". Koła zębate tylnego odnóża Issusa są niezwykle podobne do tych, które można znaleźć na każdym rowerze i we wnętrzu skrzyni biegów w samochodzie.

Dzięki połączeniu analizy anatomicznej i wideo wysokich prędkości, naukowcy z University of Cambridge byli w stanie po raz pierwszy w historii ujawnić te naturalne koła zębate. Odkrycia zostały przedstawione w najnowszym numerze czasopisma Science

Zwykle myślimy o zębatkach jako o czymś, co widzimy w maszynach zaprojektowanych przez ludzi, ale odkryliśmy, że dzieje się tak tylko dlatego, że nie szukaliśmy wystarczająco głęboko - mówi współautor badania Gregory Sutton, obecnie na Uniwersytecie w Bristolu.

Chociaż istnieją przykłady ozdobnych trybików w królestwie zwierząt - na przykład na skorupie żółwia ciernistego - koła zębate pełniące rolę funkcjonalną pozostają nieuchwytne. Issus jest pierwszym przykładem naturalnego mechanizmu zębatkowego z obserwowalną funkcją - twierdzą naukowcy.

Zobacz także: Niezwykłe odkrycie w izraelskim zoo
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić