Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Natura prześcignęła człowieka. Niezwykłe odkrycie naukowców

35
Podziel się:

Nauka cały czas zaskakuje. Do tej pory uważano, że zębatki są stworzone wyłącznie przez człowieka. Teraz ten skomplikowany mechanizm znaleziono w organizmie owada.

Natura prześcignęła człowieka. Niezwykłe odkrycie naukowców
Naukowcy odkryli zębatki w organizmie owada (YouTube)

Najnowsze odkrycie naukowców pokazało, że ewolucja rozwinęła zazębiające się trybiki na długo przed ludźmi. W stawach Issusa – skaczącego po roślinach owada, powszechnie występującego w Europie – odkryto mechanizm obracający się jak mechaniczne koła zębate, który zsynchronizuje odnóża stworzenia, gdy szykuje się do skoku.

Zobacz także: Mechanical gears in jumping insects

Zębatki nie są wynalazkiem człowieka

Odkrycie pokazuje, że mechanizmy zębate mają ewolucyjny precedens. Naukowcy twierdzą, że jest to "pierwsza obserwacja mechanicznego zazębiania się w strukturze biologicznej". Koła zębate tylnego odnóża Issusa są niezwykle podobne do tych, które można znaleźć na każdym rowerze i we wnętrzu skrzyni biegów w samochodzie.

Dzięki połączeniu analizy anatomicznej i wideo wysokich prędkości, naukowcy z University of Cambridge byli w stanie po raz pierwszy w historii ujawnić te naturalne koła zębate. Odkrycia zostały przedstawione w najnowszym numerze czasopisma Science

Zwykle myślimy o zębatkach jako o czymś, co widzimy w maszynach zaprojektowanych przez ludzi, ale odkryliśmy, że dzieje się tak tylko dlatego, że nie szukaliśmy wystarczająco głęboko - mówi współautor badania Gregory Sutton, obecnie na Uniwersytecie w Bristolu.

Chociaż istnieją przykłady ozdobnych trybików w królestwie zwierząt - na przykład na skorupie żółwia ciernistego - koła zębate pełniące rolę funkcjonalną pozostają nieuchwytne. Issus jest pierwszym przykładem naturalnego mechanizmu zębatkowego z obserwowalną funkcją - twierdzą naukowcy.

Zobacz także: Niezwykłe odkrycie w izraelskim zoo
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(35)
ormo czuwa
4 miesiące temu
zębatka to wycinek koła zębatego o nieskończenie dużej średnicy, czyli listwa zębata a nie koło
Kerostat.
rok temu
Data publikacji filmu na YT to 7 lat temu, a w artykule dziennikarz przedstawia sprawe jako nową. Dziennikarz do bani.
Klm
rok temu
To jest okryte około 10 lat temu
Kasia
rok temu
Natura prześcignęła człowieka ???? Szokkk i niedowierzanie.
tupki
rok temu
... i jak tu sie ma relacja ewolucji do kreacjonizmu (projektant stworzenia)?
Juch
rok temu
Ewolucja to wymyśliła ,ewolucja tamto wymyśliła - PRZEZ GARDŁO WAM NIE PRZEJDZIE SŁOWO - BÓG ?!! Gąśnica chciała sobie pofruwać i powiedziała do ewolucji - SLUCHAJ STARA - ALBO DASZ MI SKRZYDŁA ,ALBO ZJEM CI TEN WIANEK LAUROWY Z GŁOWY 😠 No i ewolucja wystraszyła się ,więc dała gońsnicy te skrzydła i jeszcze je pięknie przyozdobiła ,by gaśnica ją nie opierd.....oliła. Fajna bajka ,co nie ? W BOGA nie uwierzycie ,ale w bajeczki o WIELKIM WYBUCHU czy EWOLUCJI a i owszem ? Włącznie myślenie ludzie .
MGazda
rok temu
Oczywiście to, że "wyewoluowały" nie zostało wykazane, tylko uznane za oczywistość, jak paradygmat przykazał. gdybyście śledzili strony o inteligentnym projekcie w przyrodzie, to wiedzielibyście o tym odkryciu we wrześniu 2013 :)
Jasnowidz
rok temu
A te zebatki z wirusem jak i tym jak imperia amerykanska wojuje z europa chcac jejo sobie podporzadkowac ktos pomyslal. To normalna wojna tylko inna bronia. Bedzie jak po 2 wojnie wykupia nas za bezcen za techze tuszonki amerykanskie z bizonow. Nano szczepionka pozwoli za nami skedzic.
Mersedes
rok temu
Evolucja wymyśliła ?! A skrzynie biegów też wymyśliła.
Toroman
rok temu
Pokażcie mi przekładnię zębatą w zwykłym rowerze. Owszem jest przekładnia łańcuchowa z łańcuchem drabinkowym i zębatkami, ale to nie jest przekładnia zębata. Tytuł magistra filologii mniemanej (specjalizacja: liryka mołdawska z okresu pierwszego cesarstwa) nie uprawnia do pisania bzdur po gazetach.
pyrka
rok temu
a to PiS nie wymyślił ????
Scafab
rok temu
Nie prawda ! To tow.Kłamczyński stworzył przekładnie zębate .A Rydzyk mu błogosławił
Metro66
rok temu
Dowód na kreacjonizm i istnienie Boga .Jak ewolucja dochodzić miała do tego " mechanizmu " ? Najpierw oś powstała potem grzebień potem natura ewolucynie uzupełniła zębatki ?
Mateo
rok temu
Hahaha, news sprzed 8 lat. Brawo o2.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić