Naukowcy sprawdzą szczepionkę Moderny. Chodzi o choroby serca

30

Naukowcy przyjrzą się bliżej ostatnim doniesieniom na temat powikłań po szczepionce Moderny. Według danych z kilku ostatnich tygodni u części pacjentów wystąpiły problemy z sercem.

Naukowcy sprawdzą szczepionkę Moderny. Chodzi o choroby serca
Szczepionka Moderny zostanie dokładnie sprawdzona. (PAP)

Amerykański urząd ds. zdrowia przeanalizuje doniesienia dotyczące groźnych powikłań po szczepionce Moderny. Jak przekazuje "Washington Post", nie wyklucza się, że preparat mógł spowodować rzadkie schorzenia serca.

Szczepionka Moderny niebezpieczna dla serca?

Urząd skoncentrował się na danych kanadyjskich, które sugerują, że po szczepionce Moderny częściej występują powikłania niż np. po preparacie Pfizera. U niewielkiej części mężczyzn poniżej 30 roku życia wykrywano zapalenie mięśnia sercowego. Eksperci zaznaczają jednak, że jest zbyt wcześnie, aby móc wydać ostateczny werdykt.

Chociaż nie będziemy komentować wewnętrznych spotkań ani dyskusji, możemy powiedzieć, że FDA jest absolutnie zaangażowana w przegląd danych, gdy stają się one dla nas dostępne – powiedział anonimy pracownik amerykańskiej Agencja ds. Żywności i Leków.

Moderna nie skomentowała jeszcze tej sprawy. Pierwsze doniesienia o poważnych powikłaniach pojawiły się jeszcze w czerwcu. Wtedy zauważono, że część młodych pacjentów, którzy przyjęli szczepionkę Moderny i Pfizera, ma zapalenie mięśnia sercowego. W grupie ryzyka znaleźli się głównie mężczyźni od 12 do 39 roku życia. Amerykańskie agencje rządowe mówią o 12,6 przypadkach zapalenia serca na milion zaszczepionych.

Obecnie uważa się, że szczepionka Moderny jest bardziej niebezpieczna od Pfizera. Jest to także jeden z głównych preparatów podawanych w USA. Do końca lipca wykonano 142 mln zastrzyków z tą szczepionką.

Zobacz także: Granica polsko-białoruska. Relacja z obozowiska afgańskich uchodźców
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić