Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|
aktualizacja

Naukowcy z Cambridge złamali sekret młodości. Umieją cofnąć wiek o 30 lat

3
Podziel się:


Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge pochwalili się sukcesem w badaniach nad opóźnianiem procesu starzenia. Jak tłumaczą, wymyślili metodę, która polega na swego rodzaju przeprogramowaniu komórek. W rezultacie można cofnąć zegar biologiczny nawet o kilka dekad.

Naukowcy z Cambridge złamali sekret młodości. Umieją cofnąć wiek o 30 lat
Czy naukowcom udało się złamać sekret wiecznej młodości? Już wiedzą, jak mogą biologicznie "cofnąć zegar" (The Babraham Institute, Fatima Santos)

Jak informuje Daily Mail, naukowcy prowadzili eksperymenty nad starzejącymi się komórkami skóry. Ustalili, że z biegiem czasu ilość fibroblastów – komórek tkanki łącznej, odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiadających za elastyczność i sprężystość skóry – zaczyna zanikać.

Odwrócenie procesu starzenia się komórek – najnowsze wyniki badań

Jak tłumaczy doktor Diljeet Gill z Instytutu Babraham na Uniwersytecie w Cambridge, wspólnie z pozostałymi uczestnikami eksperymentów udowodnili, że jest możliwe odmłodzenie komórek bez jednoczesnej utraty ich funkcji. Działając w ramach biologii regeneracyjnej zaobserwowali także odwrócenie wskaźników starzenia w genach.

Udowodniliśmy, że komórki można odmłodzić bez utraty ich funkcji i że odmładzanie ma na celu przywrócenie pewnych funkcji starym komórkom. Fakt, że zaobserwowaliśmy również odwrócenie wskaźników starzenia w genach związanych z chorobami jest szczególnie obiecujące dla przyszłych badań – tłumaczy dr Diljeet Gill (Daily Mail).
Zobacz także: Zobacz też: Przedwczesna śmierć zapisana w oczach. Zaskakujące badania naukowców

W trakcie badań nad zdolnościami regeneracyjnego człowieka ustalono, że mamy umiejętność tworzenia "indukowanych" komórek macierzystych. Tymczasem metoda, którą opracowali naukowcy z  Instytutu Babraham, polega na ich przeprogramowaniu przy użyciu czterech kluczowych cząsteczek – Oct4, Sox2, Klf4 i cMyc.

Pełny proces przeprogramowania trwa przez około 13 dni. Jest to znaczny postęp w porównaniu do rozwiązania opracowanego przez doktora Shinya Yamanakę, laureata Nagrody Nobla, któremu przeprowadzanie analogicznego procesu zajmowało aż 50 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
Tieeeee
3 miesiące temu
No to bogacze będą żyć 800 lat, a biedaki będą na nich tyrać i nic się dla nich nie zmieni.
Samuraj
3 miesiące temu
Będzie to dla bogaczy , biedota będzie starzeć się i umierać na starych zasadach .
Bezebub
3 miesiące temu
Ziewam. Cofają o 30 lat, ale wiek umysłowy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić