Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Zdjęcia z Polski. Leśnicy: "Niczego nie sugerujemy, ale..."

40
Podziel się:

Przebiśniegi, które zwykle zwiastują nadejście wiosny, przebiły się przez ściółkę na terenie Nadleśnictwa Lubsko (woj. lubuskie). Czy to znak, że wiosna niedługo zawita do Polski?

Zdjęcia z Polski. Leśnicy: "Niczego nie sugerujemy, ale..."
Przebiśniegi, które zwykle zwiastują nadejście wiosny, przebiły się przez ściółkę na terenie Nadleśnictwa Lubsko (woj. lubuskie). (Twitter)

Przebiśniegi zauważyli uczniowie przebywający w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, który znajduje się na terenie Nadleśnictwa Lubsko.

Trwają zimowe ferie, a w naszym lesie prawie... przedwiośnie. Za dębem Hubertusem, przy strumieniu, przebiły się przez ściółkę przebiśniegi - informuje ośrodek.

Przebiśniegi są jednymi z najwcześniej zakwitających roślin, a ich kwiaty często wyrastają spod śniegu. Kwitną od lutego do kwietnia. Są wskaźnikowe dla fenologicznej pory roku – przedwiośnia.

Termin kwitnienia jest zróżnicowany i zależy od warunków klimatycznych. Przebiśniegi są najwcześniej kwitnącym gatunkiem dostarczającym pożytku pszczołom. W Polsce podlega ochronie gatunkowej częściowej. "Niczego nie sugerujemy, ale w lesie przy strumieniu przebiły się przez ściółkę… przebiśniegi" - komentują leśnicy Lasów Państwowych.

Śnieżyczka przebiśnieg osiąga wysokość od 15 do 30 cm, a w sprzyjających warunkach tworzy duże kępy. Gatunek ten w Polsce występuje głównie na południu, w górach, na wyżynach i na Dolnym Śląsku. Mniej liczne stanowiska posiada w Wielkopolsce i na Polesiu. Dalej na północ spotykany jest tylko jako zdziczały z miejsc uprawy.

Brak jest przebiśniegów na stanowiskach naturalnych w północno-wschodniej Polsce i na znacznej części Polski centralnej. Walory ozdobne przebiśniegów spowodowały ich rozpowszechnienie w uprawie, a w konsekwencji rozprzestrzenienie znacznie poza zasięg naturalny.

Zobacz także: Sprzęt wojskowy Rosji przy granicy z Ukrainą. Amerykanie publikują zdjęcia satelitarne
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(40)
Marych
5 miesięcy temu
U mnie na działce to drzewa puszczają już bąki.
Nikola
5 miesięcy temu
A wraz z wiosną przyjedzie Putin z wojskiem zaproszony przez totalną opozycję....
Tuman
5 miesięcy temu
Na Dolnymslasku wybily juz tulipany i narcyzy. W Berlinie przebisniegi kwitna od miesiaca, fak samo leszczyna. Wiosna idzie.
Ananas
5 miesięcy temu
A u mnie banany w ogrodzie dojrzewaja!
Tulipany też
5 miesięcy temu
Na Dolnym Śląsku tulipany posadzone w październiku też już wychodzą.
:-P
5 miesięcy temu
Bo bylo cieplej ostatnio. W zeszłym roku też coś takiego było ze az owocowe drzewa puszczaly pąki a potem chwycił mróz, paki opadly i wiosna spóźniła się o 3 tygodnie
hiacyntowa se...
5 miesięcy temu
Już pomyślałem ,że pokażą jak catole z cato-picu ukradli całe lasy nam POLAKOM !!
aaa
5 miesięcy temu
A mi się czereśnie cieliły ,ale tam zima zła ,niech bedzie wiosna
To ja
5 miesięcy temu
Wiosna nadejdzie rychlo w tym roku. Luty, marzec będą względne a kwiecień będzie bardzo ciepły. Maj będzie dosyć ciepły a czerwiec będzie zimny i deszczowy.
Seti
5 miesięcy temu
Od 10 dni (czyli od 10 stycznia) w moim ogródku kwitną ranniki. Przebiśniegi pojawiły się w poniedziałek (4 dni temu). Prawie trzy tygodnie wcześniej niż w zeszłym roku.
Tomasz
5 miesięcy temu
To jeszcze nic nie znaczy, śnieżyce w moim ogrodzie w połowie grudnia wyrosły na 3 - 4cm. Mrózy znoszą dobrze i w takim stanie czekają na kolejne okienko wegetacyjne.
cepik
5 miesięcy temu
za niebawem będzie jak we Francji, zboża dwusezonowe
bea
5 miesięcy temu
u mnie w ogródku też już wychodzą
ccc
5 miesięcy temu
Przebiśniegi? Na osiedlu mam stokrotki i barwinka. W styczniu.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić