Zdjęcia z Polski. Leśnicy: "Niczego nie sugerujemy, ale..."

61

Przebiśniegi, które zwykle zwiastują nadejście wiosny, przebiły się przez ściółkę na terenie Nadleśnictwa Lubsko (woj. lubuskie). Czy to znak, że wiosna niedługo zawita do Polski?

Zdjęcia z Polski. Leśnicy: "Niczego nie sugerujemy, ale..."
Przebiśniegi, które zwykle zwiastują nadejście wiosny, przebiły się przez ściółkę na terenie Nadleśnictwa Lubsko (woj. lubuskie). (Twitter)

Przebiśniegi zauważyli uczniowie przebywający w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, który znajduje się na terenie Nadleśnictwa Lubsko.

Trwają zimowe ferie, a w naszym lesie prawie... przedwiośnie. Za dębem Hubertusem, przy strumieniu, przebiły się przez ściółkę przebiśniegi - informuje ośrodek.

Przebiśniegi są jednymi z najwcześniej zakwitających roślin, a ich kwiaty często wyrastają spod śniegu. Kwitną od lutego do kwietnia. Są wskaźnikowe dla fenologicznej pory roku – przedwiośnia.

Termin kwitnienia jest zróżnicowany i zależy od warunków klimatycznych. Przebiśniegi są najwcześniej kwitnącym gatunkiem dostarczającym pożytku pszczołom. W Polsce podlega ochronie gatunkowej częściowej. "Niczego nie sugerujemy, ale w lesie przy strumieniu przebiły się przez ściółkę… przebiśniegi" - komentują leśnicy Lasów Państwowych.

Śnieżyczka przebiśnieg osiąga wysokość od 15 do 30 cm, a w sprzyjających warunkach tworzy duże kępy. Gatunek ten w Polsce występuje głównie na południu, w górach, na wyżynach i na Dolnym Śląsku. Mniej liczne stanowiska posiada w Wielkopolsce i na Polesiu. Dalej na północ spotykany jest tylko jako zdziczały z miejsc uprawy.

Brak jest przebiśniegów na stanowiskach naturalnych w północno-wschodniej Polsce i na znacznej części Polski centralnej. Walory ozdobne przebiśniegów spowodowały ich rozpowszechnienie w uprawie, a w konsekwencji rozprzestrzenienie znacznie poza zasięg naturalny.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Sprzęt wojskowy Rosji przy granicy z Ukrainą. Amerykanie publikują zdjęcia satelitarne
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić