Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

"Niczym użycie wiertła na paznokciu". Mit z polskiego lasu obalony

8
Podziel się:

Od dawna słychać głosy, że użądlenie klecanki - owada z rodziny osowatych - jest niezwykle bolesne. Niektórzy porównują to m.in. do... polania kwasem solnym rany ciętej. Sprawę wyprostować postanowili przedstawiciele Lasów Państwowych.

"Niczym użycie wiertła na paznokciu". Mit z polskiego lasu obalony
Klecanka (Facebook, Lasy Państwowe)

Lasy Państwowe spostrzegają na Facebooku, że mówi się, iż użądlenie klecanki powoduje potężny ból - "gryzący, piekący, niczym użycie wiertła na paznokciu bądź polanie kwasem solnym rany ciętej".

Użądlenie klecanki otrzymało wysoką punktację w tzw. skali Schmidta. Czy jednak rzeczywiście jest tak bolesne, jak sądzą niektórzy? Lasy Państwowe wzięły na tapet ten temat.

Pewnie nie raz widzieliście taki mały, niepozorny plaster - to właśnie gniazdo należące do klecanki. Skupiona wokół niego, stosunkowo niewielka społeczność, opiera się na samicy-królowej (i niekiedy innych, podporządkowanych jej samicach), pilnującej przychówku. Jak za gorąco, to wachluje skrzydłami, jak zbliża się zagrożenie - to żądli, podobnie jak wiele innych błonkówek - os, szerszeni czy pszczół - czytamy na facebookowym profilu Lasów Państwowych.

Bolesne użądlenie klecanki? "Problem w tym, że..."

A co z tym użądleniem? "W internecie można jednak spotkać informacje, jakoby to użądlenie było dla ludzi szczególnie bolesne, a wszystko w oparciu o tzw. skalę Schmidta, czyli entomologa, który w ubiegłym wieku skatalogował subiektywne odczucia użądleń błonkówek" - zauważają przedstawiciele LP.

Problem w tym, że 3 punkty, czyli silny ból obrazowo opisany w pierwszym akapicie, dostała tam "Red Paper Wasp", czyli klecanka, ale... północnoamerykańska, u nas niewystępująca - podkreślono.

Zauważono, że polskich klecanek do tej pory raczej nikt oficjalnie nie opisał. "Klecanki są zaś stosunkowo spokojnymi i cierpliwymi owadami i wystarczy ich nie niepokoić aby uniknąć obronnego użądlenia" - podsumowują Lasy Państwowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
Zasrańcy
2 tyg. temu
lasy sadzimy po to aby je wycinać jak dojrzeją.
ztk
2 miesiące temu
Lesnicy zauważyli niespotykane zjawisko owada zwanego klecanką w srodku lasu!!! Czy to mozliwe??? Po dośc krótkiej chwili zadumy wrócili jednak do swej podstawowej pracy i za pomoca Harvesterów wznowili masową wycinkę drzew. Jacy lesnicy? To są drwale nie leśnicy. Niedługo zostaną po nich karczowiska i plantacje choinek szykowane do sprzedaży na Świeta. Lasy nie są po to żeby je wycinać w pień , sprzedając wycięte drewno rumuńskim firmom na reeksport do Chin. W PISlandii jednak wszystko jest możliwe.
Nina
2 miesiące temu
Co za debilny słownik ma Xiaomi !! Jakich " żarówek" ?? " Żądłówek"!! Nie wie ktoś, jak to guano wyłączyć?
Nina
2 miesiące temu
Gniazda żarówek nie służą " podobaniu się". Najlepiej przyswoić sobie zasadę, że WSZYSTKO w lesie jest chronione i NIE DOTYKAĆ.
ogryzek
2 miesiące temu
Osy GRYZĄ, bo mają taki aparat gębowy. Po przypadkowym przyciśnięciu osy podczas zbierania owoców, na palcu zauważyłem ubytek skóry, a bolało JAK CHOLERA.
Już wiem
2 miesiące temu
Znalazłam kiedyś takie gniazdko pod maską samochodu i zastanawiałam się co to może być. Wyglądało okropnie.
Tomek1
2 miesiące temu
Putin jest wiekszym szkodnikiem.
Ritka
2 miesiące temu
Jest większy i groźniejszy szkodnik w Polsce. Taki rudawy i bardzo niekożystnie wyglądający z ssawki. Nazywa się "zięć" i śpi u teściowej podobno i to w nogach. On gryzie Polaków już przeszło 30 lat.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić