Nie żyje niemiecki zbrodniarz wojenny. W Kanadzie dożył 97 lat

658

Zmarł niemiecki zbrodniarz wojenny Helmut Oberlander. W czasie II wojny światowej był członkiem nazistowskiej policji bezpieczeństwa Einsatzkommando (EK), mordującej cywili na terenach obecnej Ukrainy. Mężczyzna w Kanadzie dożył w spokoju 97 lat.

Nie żyje niemiecki zbrodniarz wojenny. W Kanadzie dożył 97 lat
Niemiecki zbrodniarz wojenny Helmut Oberlander zmarł w wieku 97 lat (CIJA)

Według szacunków historyków, grupa EK zamordowała na południu Ukrainy i na Krymie ok. 23 tys. osób, głównie Żydów. Oberlander urodził się w 1924 roku na Ukrainie, jego rodzice mieli niemieckie korzenie. Zbrodniarz po wojnie uciekł do Kanady, gdzie zataił swoją nazistowską przeszłość. W 1960 roku uzyskał tamtejsze obywatelstwo.

Zmarł niemiecki zbrodniarz wojenny. Helmut Oberlander miał kanadyjskie obywatelstwo

W Kanadzie w 2001, 2007 i 2012 roku toczyły się procesy o odebranie Oberlanderowi obywatelstwa. Kilkukrotnie mu je odbierano, a następnie przywracano. Sąd federalny uznał, że Oberlander, składając w 1952 roku wniosek o wjazd do Kanady, "znacząco zniekształcił wobec kanadyjskich urzędników imigracyjnych swoją działalność w czasie wojny".

W grudniu 2019 roku kanadyjski sąd najwyższy odmówił jednak zajęcia się sprawą cofnięcia mu obywatelstwa z powodu powiązań podczas II wojny światowej z nazistowskim szwadronem śmierci. Oberlander cały czas podkreślał, że był zwerbowany do Einsatzkommando siłą, ponieważ mówił po niemiecku i rosyjsku. Twierdził, że pełnił jedynie rolę tłumacza.

Zbrodniarz wojenny doczekał w Kanadzie spokojnej starości. "To smutny dzień"

Głos w sprawie śmierci niemieckiego zbrodniarza zabrał Bernie Farber. Przed laty w ramach Kanadyjskiego Kongresu Żydów usiłował on doprowadzić do skazania Oberlandera za zbrodnie wojenne.

To jest smutny dzień - nie dlatego, że umarł, ale dlatego, że Kanada pozwoliła ludziom takim jak Oberlander przybyć tu, żyć w spokoju i nigdy nie stanąć przed obliczem sprawiedliwości – podkreślił.

Obejrzyj także: "Zbrodnia bez kary". Co Horst Pilarzik robił w Płaszowie? Christiane szuka prawdy

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić