Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
JKM
|

Nie żyje niemiecki zbrodniarz wojenny. W Kanadzie dożył 97 lat

357
Podziel się

Zmarł niemiecki zbrodniarz wojenny Helmut Oberlander. W czasie II wojny światowej był członkiem nazistowskiej policji bezpieczeństwa Einsatzkommando (EK), mordującej cywili na terenach obecnej Ukrainy. Mężczyzna w Kanadzie dożył w spokoju 97 lat.

Nie żyje niemiecki zbrodniarz wojenny. W Kanadzie dożył 97 lat
Niemiecki zbrodniarz wojenny Helmut Oberlander zmarł w wieku 97 lat (CIJA)
bEKkuqxx

Według szacunków historyków, grupa EK zamordowała na południu Ukrainy i na Krymie ok. 23 tys. osób, głównie Żydów. Oberlander urodził się w 1924 roku na Ukrainie, jego rodzice mieli niemieckie korzenie. Zbrodniarz po wojnie uciekł do Kanady, gdzie zataił swoją nazistowską przeszłość. W 1960 roku uzyskał tamtejsze obywatelstwo.

Zmarł niemiecki zbrodniarz wojenny. Helmut Oberlander miał kanadyjskie obywatelstwo

W Kanadzie w 2001, 2007 i 2012 roku toczyły się procesy o odebranie Oberlanderowi obywatelstwa. Kilkukrotnie mu je odbierano, a następnie przywracano. Sąd federalny uznał, że Oberlander, składając w 1952 roku wniosek o wjazd do Kanady, "znacząco zniekształcił wobec kanadyjskich urzędników imigracyjnych swoją działalność w czasie wojny".

bEKkuqxz

W grudniu 2019 roku kanadyjski sąd najwyższy odmówił jednak zajęcia się sprawą cofnięcia mu obywatelstwa z powodu powiązań podczas II wojny światowej z nazistowskim szwadronem śmierci. Oberlander cały czas podkreślał, że był zwerbowany do Einsatzkommando siłą, ponieważ mówił po niemiecku i rosyjsku. Twierdził, że pełnił jedynie rolę tłumacza.

Zbrodniarz wojenny doczekał w Kanadzie spokojnej starości. "To smutny dzień"

Głos w sprawie śmierci niemieckiego zbrodniarza zabrał Bernie Farber. Przed laty w ramach Kanadyjskiego Kongresu Żydów usiłował on doprowadzić do skazania Oberlandera za zbrodnie wojenne.

bEKkuqxF
To jest smutny dzień - nie dlatego, że umarł, ale dlatego, że Kanada pozwoliła ludziom takim jak Oberlander przybyć tu, żyć w spokoju i nigdy nie stanąć przed obliczem sprawiedliwości – podkreślił.

Obejrzyj także: "Zbrodnia bez kary". Co Horst Pilarzik robił w Płaszowie? Christiane szuka prawdy

bEKkuqxG
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKkuqya
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(357)
Marco
3 tyg. temu
sprawiedliwości nie było nie ma i nie będzie na tym świecie normalny człowiek umrze w wypadku, zamordowany albo na chorobę w wieku 60 lat a taki sobie żyje w dostatku do końca zycia.Co to za kraj ta Kanada że zbrodniarz sobie żył tam od tak?
Łyk
4 tyg. temu
I co to daje być uczciwym nic bo taki zobaczcie jakie go wieku dożył i miał to co zrobił gdzieś.
Patriota
4 tyg. temu
Bohater,będą mu stawiać pomniki,będą wycieczki szkolne do Jego grobu.Może nawet Watykan Go beatyfikuje.
bEKkuqyb
Babcia
4 tyg. temu
Niemcy powinni zniknac z mapy swiata po zakonczeniu wojny
Mosiek
4 tyg. temu
trzeba było wysłać tam Mosad i po sprawie ... .
ania lovs tvn
4 tyg. temu
było coś o tym w TVN? jeżeli nie-to nie wierzę .TVN TO JEDYNE WOLNE MEDIA
bezbolek
4 tyg. temu
ciekawe czy Tusk pojedzie na pogrzeb
7 kat
4 tyg. temu
Niestety Niemcy to świadomi zbrodniarze byli udający po wojnie durniow korzystający z ograbienia Europy następne pokolenia korzystają z tego do dzis
Li.
4 tyg. temu
NIEMIECKIE OBOZY KONCENTRACYJNE...!!!! CIEKAWE JAK TEMU PANU ŻYŁO SIĘ W KANADZIE?? Myślę że Izrael powinien przejąć spadek po tym Panu!!!!!!
nick
4 tyg. temu
A nasze kochane media to wymarzone dzieło Gebelsa ale nikt o tym nie mowi...
SoberMind
4 tyg. temu
I taki śmieć przez tyle lat kpił sobie z prawa, ostatecznie unikając osądu. Nienawidzę wprost Żydów za ich stawianie się w pozycji narodu wybranego, a więc lepszego od innych nacji, grabieżcze zapędy, arogancką, opresyjną i skrajnie antypolską postawę mającą swój wyraz m.in. w oficjalnej, pełnej "jadu" narracji politycznej, ciagłych bezpodstawnych roszczeniach odnośnie mienia bez prawnych spadkobierców, zakłamywaniu historii poprzez zrównywanie naszej winy w holocauście z nazistami, zamieszczaniu tych i tym podobnych kłamst i oszczerstw w podręcznikach szkolnych (polskie obozy) itd., ale rzecz jasna nic, nawet stałe przywary danej nacji, nie mogą być usprawiedliwieniem dla nazistowskiego ludobójstwa. Z drugiej strony, ten pazerny naród sam w dużym stopniu przyczyniał się od lat do osłabienia poszukiwań i dynamiki procesów zbrodniarzy hitlerowskich, a tym samym narastania relatywizmu w ocenie ich bezsprzecznych win. Żydzi od lat biorą z Niemiec olbrzymie pieniądze i głównie z tego względu "siedzą cicho", a jako cel swych irracjonalnych ataków wybierają Polskę, bo przecież ktoś oficjalnie musi być winien niekończącego się w ich ocenie cierpnienia po holocauście. Najłatwiej wybrać tych, którzy nie chcą im płacić bezpodstawnie i gdzie było najwięcej obozów, a więc gdzie tzw. "brudna ziemia". Z takim podejściem niestety postawy antysemickie długo jeszcze będą miały w pełni racjonalne uzasadnienie, a Niemcy długo będą mogli wraz z Żydami dużo łatwiej zakłamywać historię.
Polin
4 tyg. temu
A ilu jeszcze żyje lub piastuje stanowiska ilu jest w realu wc21 wiekub w OBZ UE NWO itp.
Gość
4 tyg. temu
W Oświęcimiu Brzezince niemieckich zbrodniarzy "pracowało" około 7 tyś a skazanych zostało 46 osób. No i jak tu bezkarnie nie mordować, niezła zachęta dla następnych ludobójców.
bEKkuqxT
RBYDL
4 tyg. temu
coś dzwoni,ale nie w tym kościele. Einsatzgruppen te organizacje się nazywały i nie była to policja bezpieczeństwa. Poza tym ok
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić