Niebywałe spotkanie w lesie. "Trzeba być czujnym cały czas"

18

Takiego spotkania i takiego zwierzaka nie spodziewali się leśnicy pod Legnicą. Ich podróż szutrową drogą przerwało niezwykłe zwierzę, którego nikt nie oczekiwał w tym miejscu i w takim stanie. Szybka akcja ratunkowa przyniosła efekt, niezwykły przybysz został uratowany.

Niebywałe spotkanie w lesie. "Trzeba być czujnym cały czas"
Leśnicy pod Legnicą natrafili na perkoza i uratowali pięknego ptaka (Facebook, Lasy Państwowe)

Na oficjalnym profilu Lasów Państwowych na Facebooku pojawiło się nagranie spod Legnicy. Pracownicy Nadleśnictwa Legnica spotkali na samym środku drogi ptaka, którego nie mieli prawa się spodziewać w tym miejscu. I jak się szybko okazało, w takim stanie. Perkoz, bo o nim mowa, utknął na środku szutrowej ścieżki i czekał na ratunek.

Rzadki ptak siedział na samym środku drogi. Gdy ludzie do niego podeszli, był bardzo zdenerwowany. Skąd takie spotkanie? Perkoz prawdopodobnie pomylił drogę z rzeką lub nie miał siły lecieć dalej. Te ptaki, ze względu na specyficzną budowę zarówno ciała jak i samych nóg, mają problem, aby wystartować z twardej nawierzchni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy zaciskają pasa. Hotelarz z Łeby ujawnia: mamy dużo krótsze pobyty

Za to świetnie wychodzi im to na tafli wody. Leśnicy zadziałali bez wahania i pomogli zwierzakowi. Odbyła się więc szybka akcja ratunkowa i zapadła decyzja o przewiezieniu malucha nad staw na terenie Leśnictwa Dobrzejów. Tam mógł już bez większych przeszkód wrócić do lotu i poczuć się wreszcie bezpiecznie.

Przytomna reakcja leśników uratowała perkoza przed niechybną zgubą, bo na środku leśnej drogi bez problemu stałby się łupem dla drapieżników. Tymczasem ptak trafił do wody i bardzo się z tego ucieszył. Natychmiast odpłynął na środek jeziora, a potem zapewne odleciał w swoją stronę. Takie przygody w lesie lubimy najbardziej.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Warto wspomnieć, że perkozy są w Polsce objęte ścisłą ochroną gatunkową. Perkoz dwuczuby jest równomiernie rozpowszechniony w całej Polsce, z wyjątkiem gór. Często spotykany na pojezierzach, w Wielkopolsce oraz na Śląsku. Rzadziej występuje w Małopolsce, a w innych miejscach Polski tworzy punktowo większe populacje.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Co ciekawe, perkozy pokarm zdobywają nurkując, nawet na głębokość 30 metrów. Zjadają też własne pióra, którymi karmią młode. Szacuje się, że w naszym kraju populacja lęgowa liczy około 15-25 tysięcy par.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić