Tuż po wyborach we wrześniu 2017 Angela Merkel cieszyła się większym poparciem. W podobnym sondażu YouGov z początku października tylko 36 proc. ankietowanych było za wcześniejszym ustąpieniem Angeli Merkel. 44 proc. opowiadało się za tym, by pozostała ona na tym stanowisku do roku 2021.
7 stycznia 2018 rozpoczną się rozmowy sondażowe partii chadeckich CDU i CSU z SPD w sprawie ewentualnego utworzenia wspólnego rządu. Możliwe jest utworzenie wielkiej koalicji lub rządu mniejszościowego z Angelą Merkel na czele. Jeżeli rozmowy nie skończą się pomyślnie, nie wyklucza się rozpisania nowych wyborów lub ponownego podjęcia rozmów sondażowych z liberalną FDP i Zielonymi. FDP stawia jednak warunek, że musiałby to być rząd bez Angeli Merkel. Jak powiedział lider FDP Christian Lindner, wznowienie rozmów w sprawie tzw. koalicji jamajkańskiej byłoby możliwe tylko przy innej obsadzie personalnej. Także wiceszef FDP obarcza Merkel winą za fiasko rozmów w sprawie koalicji jamajkańskiej i domaga się odnowy w partii CDU.
Według najnowszych sondaży SPD w dalszym ciągu traci na popularności i obecnie głosowałoby na nią tylko 19 proc. We wrześniowych wyborach SPD uzyskała 20,5 proc.
CDU i CSU mogłyby obecnie poprawić swój wynik wyborczy, w sondażach uzyskują bowiem 34 proc. Wyniki innych partii są bez większych zmian: Zieloni 12 proc., Lewica 10 proc., AfD poprawiłaby swój wynik wyborczy na 12 proc., natomiast Wolni Demokraci po zerwaniu rozmów sondażowych tracą na popularności i uzyskaliby tylko 8 proc. poparcia.
Małgorzata Matzke (dpa)
Przeczytaj też:
Niemcy za sankcjami za odmowę przyjmowania uchodźców
Puste schroniska dla uchodźców. Nie ulga, tylko problem
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.