Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Radosław Rosiejka
|

Niemcy tracą cierpliwość. Co drugi chce odejścia Angeli Merkel

20
Podziel się:

Jak wynika z sondażu instytutu badawczego YouGov przeprowadzonego na zlecenie agencji DPA, prawie co drugi mieszkaniec Niemiec (47 proc.) życzyłby sobie ustąpienia Angeli Merkel przed końcem następnej kadencji. Tylko 36 proc. ankietowanych chce, żeby Merkel kierowała rządem przez następne cztery lata.

Spada poparcie dla Angeli Merkel jako szefowej rządu
Spada poparcie dla Angeli Merkel jako szefowej rządu (Getty Images, Sean Gallup)

Tuż po wyborach we wrześniu 2017 Angela Merkel cieszyła się większym poparciem. W podobnym sondażu YouGov z początku października tylko 36 proc. ankietowanych było za wcześniejszym ustąpieniem Angeli Merkel. 44 proc. opowiadało się za tym, by pozostała ona na tym stanowisku do roku 2021.

7 stycznia 2018 rozpoczną się rozmowy sondażowe partii chadeckich CDU i CSU z SPD w sprawie ewentualnego utworzenia wspólnego rządu. Możliwe jest utworzenie wielkiej koalicji lub rządu mniejszościowego z Angelą Merkel na czele. Jeżeli rozmowy nie skończą się pomyślnie, nie wyklucza się rozpisania nowych wyborów lub ponownego podjęcia rozmów sondażowych z liberalną FDP i Zielonymi. FDP stawia jednak warunek, że musiałby to być rząd bez Angeli Merkel. Jak powiedział lider FDP Christian Lindner, wznowienie rozmów w sprawie tzw. koalicji jamajkańskiej byłoby możliwe tylko przy innej obsadzie personalnej. Także wiceszef FDP obarcza Merkel winą za fiasko rozmów w sprawie koalicji jamajkańskiej i domaga się odnowy w partii CDU.

Według najnowszych sondaży SPD w dalszym ciągu traci na popularności i obecnie głosowałoby na nią tylko 19 proc. We wrześniowych wyborach SPD uzyskała 20,5 proc.

Zobacz także: Zobacz też: Jedną z możliwości są przedterminowe wybory. Niestabilne Niemcy to zła wiadomość dla Polski.

CDU i CSU mogłyby obecnie poprawić swój wynik wyborczy, w sondażach uzyskują bowiem 34 proc. Wyniki innych partii są bez większych zmian: Zieloni 12 proc., Lewica 10 proc., AfD poprawiłaby swój wynik wyborczy na 12 proc., natomiast Wolni Demokraci po zerwaniu rozmów sondażowych tracą na popularności i uzyskaliby tylko 8 proc. poparcia.

Małgorzata Matzke (dpa)

Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(20)
www
4 lata temu
Te 36 % chcaca pozostania makreli to Turcy i imigranci
o. Klimuszko
4 lata temu
Czterech Jeźdźców Apokalipsy: Merkel, Junkers, Timmermans i.....Tusk. Ich rządy przyniosą nam tylko wojnę, choroby, głód i śmierć.
Hans
4 lata temu
Anielke do piecyka na 3 zdrowaśki
nik
4 lata temu
niech teraz z tuskiem uciekaja do afryki
<<auks.
4 lata temu
Jak patrze na te osobe to mi sie robi ........e.
jen
4 lata temu
Nasz od opowiadania bajek też tak skończy.
GGG
4 lata temu
I JAK Z TYM RZĄDEM W RFN??? Nadal go nie ma?? Co na to konstytucja Niemiec>>?? Co na to UE?? Jakoś cisza....(sic!)
Jacko
4 lata temu
Gdyby Niemcy mieli jej dość to przegrałaby wybory jak PO. No chyba ze wybrali ją inżynierowie z Afryki.
Gość
4 lata temu
Lewackie kłamczuszki upadają. Najpierw u nas, teraz Niemcy. Bardzo dobrze, bo pchają Europę w bagno. To zła wiadomość dla naszej ,,opozycji", gdzie teraz będą kolaborować? Pewnie Angela, jako wybitny polityk, zasłużony upodleniem własnego narodu, zniszczeniem integralności europejskiej, dostanie w nagrodę za swe wybitne osiągnięcia stołek swojego służącego, Donalda.
Olo
4 lata temu
Markon też będzie za chwilę miał więcej przeciwników niż zwolenników.
prawdziwy sad...
4 lata temu
Nienawidzi 99,9 procent Niemcow, ale tylko 44% nie boi sie o tym powiedziec glosno.
Heheh
4 lata temu
Heheh
bvbvbv
4 lata temu
Poprawnosc polityczna nie pozwala im na wiecej......Historia ja osadzi....Ale to bedzie za pozno....Dla europy....
af
4 lata temu
Gdyby Niemcy byli krajem prawdziwie demokratycznym to już dawno wywieźli by ją na taczce do lasu. Nie ma żadnej demokracji skoro jakiś polikykier robi co chce w brew woli ludu ! Tylko dla tego że dostał rozkazy z ponad narodowego tajnego rządu.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić