oprac. Katarzyna Bogdańska| 

Niemiecki MSZ ostrzega uchodźców: To plotki!

51
Podziel się:

Ministerstwo spraw zagranicznych w Berlinie walczy z plotkami rozpowszechnianymi przez bandy przemytników. Pomóc ma nowa strona internetowa.

Jedno z kłamstw: "Statek do Europy jest bardzo duży, ma nawet basen i kino"
Jedno z kłamstw: "Statek do Europy jest bardzo duży, ma nawet basen i kino" (PAP/EPA)

Rząd w Berlinie będzie intensywniej walczył z kłamstwami rozpowszechnianymi przez bandy przemytników. Rusza strona internetowa RumoursAboutGermany.info ("plotki o Niemczech”), na której przekłamania dotyczące przyjmowania uchodźców w Niemczech będą konfrontowane z prawdą.

Strona jest dostępna w języku angielskim, arabskim i francuskim. "Chcemy uniknąć sytuacji w których ludzie, w i tak trudnej sytuacji, wybierają się w podróż z niewłaściwymi oczekiwaniami i wyobrażeniami” – informuje niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych na stronie kampanii. "Dlatego największym plotkom przeciwstawiamy obiektywne informacje” – pisze MSZ.

Zobacz także: "Zero tolerancji". Australia wobec uchodźców

Siedem kłamstw przemytników

Strona RumoursAboutGermany.info wylicza "siedem największych kłamstw przemytników“ dotyczących Niemiec i podróży. I tak na przykład migranci często słyszą o "800 tys. miejsc pracy, które Niemcy zarezerwowały tylko dla afgańskich uchodźców”. Prawdą jednak jest, że nie ma żadnych kontyngentów dla migrantów z poszczególnych krajów, a każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Inna plotka mówi o 2 tys. euro "powitalnego”, jakie Niemcy wypłacają każdemu uchodźcy. Jeszcze inna, że "Niemcy darują każdemu uchodźcy dom”. Jedno i drugie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Nieprawdziwe jest także twierdzenie: "Jeśli nie spodoba ci się w Niemczech, dostaniesz wizę do Kanady”. "To bzdura. Nie ma takiego porozumienia między Niemcami a Kanadą lub innym krajem” – czytamy na stronie internetowej kampanii.

W wielu krajach i mediach

– Najważniejszym celem kampanii "RumoursAboutGermany" jest walka z przekłamaniami w sieci – informuje berliński MSZ.

Nowa strona internetowa jest częścią kampanii która ruszyła w 2015 roku. Kampania informacyjna objęła Afganistan, Pakistan, Północną i Zachodnią Afrykę, a informacje o Niemczech pojawiły się na wielkich plakatach, w środkach transportu publicznego, w blogach, audycjach telewizyjnych i radiowych. Nowa strona internetowa ma wiązać działania kampanii w internecie.

dpa/Katarzyna Domagała

Źródło:Deutsche Welle
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić