Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Niemiecki rząd reaguje na decyzję Andrzeja Dudy

282
Podziel się:

Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości może stworzyć szansę na podjęcie dialogu między Komisją Europejską a Polską - głosi oficjalne stanowisko Berlina ws. sytuacji politycznej w Polsce.

Niemiecki rząd reaguje na decyzję Andrzeja Dudy
(PAP/EPA, DPA/Stefan Sauer)

Opinię niemieckiego rządu przekazała Ulrike Demmer, zastępczyni rzecznika gabinetu Angeli Merkel. Jak wyjaśniła Demmer, rząd "obserwuje z wielką uwagą" zarówno plany reformy sądownictwa, jak i protesty polskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Zobacz także: Zobacz też: Prezydent mówi: dwa razy weto

- Naszym zdaniem zasada trójpodziału władz i niezależność sądownictwa są decydującymi cechami funkcjonującego państwa prawa - mówiła Demmer. Zastrzegła, że "zasadniczo" nie komentuje decyzji głowy państwa. Zaznaczyła też, że stanowisko rządu niemieckiego wobec planowanych reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce nie uległo zmianie.

- Unia Europejska jest wspólnotą prawa i wartości - podkreśliła zastępczyni rzecznika.

Dodała, że niemiecki rząd "zdecydowanie popiera" działania Komisji Europejskiej w zakresie tzw. mechanizmu praworządności. Demmer przypomniała, że KE zbierze się w środę, by omówić sytuację w Polsce.

Decyzja Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS. Jak argumentował, nie ma tradycji, by Prokurator Generalny mógł w jakikolwiek sposób ingerować w pracę SN. "Podejmuję tę decyzję z wielkim poczuciem odpowiedzialności za polskie państwo" - oświadczył.

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński poinformował, że prezydent podpisze natomiast ustawę o ustroju sądów powszechnych - trzecią uchwaloną przez parlament w ostatnich tygodniach dotyczącą zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Nowela ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Zgodnie z nowelizacją ich następców wybrałby Sejm, dzisiaj wybierają ich środowiska sędziowskie. Nowa ustawa o SN przewiduje m.in. przeniesienie sędziów w stan spoczynku.

Decyzja prezydenta nie uspokoiła nastrojów wśród przeciwników działań ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. Trwa protest przed siedzibą PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie, a wieczorem manifestanci zapowiadają ponowne demonstracje przed gmachami sądów w ponad 100 miastach Polski.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(282)
POL
5 lata temu
Jak dobrze umieją liczyć Niemcy .A POLICZCIE ILE MLN. LUDZI WYMORDOWALIŚCIE???????? W DRUGIEJ WOJNIE ???????
brawo PIS
5 lata temu
A ja zapowiadam poparcie dla polityki pis
ilicz
5 lata temu
Łangiela to kanclerz czy komisarr ???
polka
5 lata temu
niech najpierw posprzata balagan ktorego narobila u siebie a od nas jej wara...............
lis
5 lata temu
Nie dajcie sobą manipulać przez obcy kapitał ! Dość dojenia Polski!
Kand
5 lata temu
W Niemczech sędziowie odpowiadaja przed prokuratorem generalnym, a u nas ? Sasiedzi wtrącają się do rządów Polski i ich agenci skłócaja Polaków. Na to idą pieniadze wspierane przez wielkie Korporacje. Szkoda że Polacy dali się zmanipulować! Mamy nareszcie rząd patriotyczny, którzy chcą dobra Polski
Polak Niepodl...
5 lata temu
Nie słyszałem aby Państwo polskie wtrącało się w wewnętrzne sprawy Niemiec. Merkel pracuje na pogorszenie stosunków z Polakami. Merkel zapomniała, że nie jesteśmy już pod zaborem niemieckim. Ta Pani pozbawiona jakiegokolwiek uroku znowu się zagalopowała.
Polak
5 lata temu
niech sobie niemieckich spraw pilnuje i nie wtrąca sie. tutaj jest niezależną suwerenna Polska
Gamma
5 lata temu
zostaliśmy wydudkani !!!!!!!!!!!
mariola
5 lata temu
Po to walczyliśmy o wolność żeby Niemcy dalej mówili co mamy robić? Absurd !!! Polacy są dumnym narodem i powinni mieć własny rozum i własne wartości i to nas umacnia....
Max
5 lata temu
Niemcy jak zawsze martwią się o swojego najlepszego sąsiada - Polskę.
Polaak
5 lata temu
Merkel niech przaprasza za łamanie prawa oraz za Niemieckie obozy zagłady ludzkości. Oraz niech płaci odszkodowanie za zniszczenie Polski .Niemcy zawsze coś spiepszą teraz rozpętała 3 wojnę najgorsza bo religijną.Nie łącze się z nimi w bólu po atakach terrorystycznych sami sobie te ataki zgotowali.Fałszywe Niemcy teraz nie wiedzą jak wyjść z problemu to prymitywne badziewie chcą nam wcisnąć na sile. Nic podobnego teraz taplajcie się w tym ģównie i czy utoniecie to nas nic nie obchodzi.Kiedyś musi być koniec.
schetyna
5 lata temu
allachu akkbar merkel
trox
5 lata temu
rządzić to swoimi gaciami, a nie wtrącać się w cudze !!!!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić