aktualizacja 

Nieoficjalnie o negocjacjach z Rosją. Taki pomysł przedstawili Ukrainie

Władze USA i NATO uważają, że Ukraina może rozpocząć negocjacje z Rosją po tym, jak obrońcy tego kraju uwolnią okupowany przez wojska rosyjskie Chersoń - podaje "La Repubblica". Wcześniej Rosja zaczęła ewakuację ludności cywilnej i okupacyjnych władz z tymczasowo zajętych ukraińskich regionów.

Nieoficjalnie o negocjacjach z Rosją. Taki pomysł przedstawili Ukrainie
Ukraińskie siły w obwodzie chersońskim (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Jak podaje włoski dziennik, takie rozwiązanie Stany Zjednoczone zaproponowały Unii Europejskiej i władzom ukraińskim. Gazeta zauważa, że ​​Waszyngton po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji przedstawił taką propozycję.

Porażka Rosji w Chersoniu?

"La Repubblica" powołuje się na analizę krążącą w dowództwie NATO w Brukseli, która głosi, że porażka Rosji w Chersoniu jest ważna dla Ukrainy z militarnego, politycznego i dyplomatycznego punktu widzenia i będzie okazją do rozpoczęcia pierwszych prawdziwych negocjacji z Moskwą.

Wcześniej w listopadzie "The Washington Post" poinformował, że ​​administracja prezydenta USA zwróciła się do władz ukraińskich z prośbą o publiczne zademonstrowanie gotowości Kijowa do negocjacji z Moskwą, aby "nie niepokoić mieszkańców krajów wspierających Ukrainę".

Rosja wywozi ludność cywilną

W połowie października władze na okupowanych terenach Ukrainy wezwały cywilów do opuszczenia Chersonia. Według doniesień propagandowych mediów co najmniej 70 tys. osób zostało już przesiedlonych. Kijów z kolei oskarża Moskwę o wywożenie ludności wbrew jej woli.

Kirił Stremousow, tzw. gubernator obwodu chersońskiego, przekazał, że rosyjskie wojska zostaną stamtąd prawdopodobnie wycofane. "Wall Street Journal", powołując się na zachodniego urzędnika, nazywa planowane wycofanie z Chersonia "bardzo zaawansowanym".

Negocjacje z Rosją są zawieszone

W październiku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret stwierdzający "niemożność negocjacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem". Stało się to po ogłoszeniu przez Rosję aneksji terytoriów ukraińskich. Wcześniej Zełenski ostrzegał, że w przypadku aneksji terytoriów Ukraina odmówi negocjacji z Rosją.

Przedstawiciele Rosji wielokrotnie powtarzali, że są gotowi wznowić negocjacje z Ukrainą, przerwane wiosną 2022 r. Według źródeł Meduzy władze rosyjskie chciałyby uzgodnić z Ukrainą nie traktat pokojowy, a tymczasowe zawieszenie broni, aby wykorzystać ciszę do przygotowania nowej ofensywy w lutym-marcu 2023 roku.

Zobacz także: Rosjanie próbowali uciekać. Nie spodziewali się tego, co stanie się za chwilę
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić