o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Angelika Karpińska
|

Przebadali mózgi zmarłych na COVID i coś odkryli. Naukowcy alarmują

177
Podziel się

Z badań przeprowadzonych w USA wynika, że koronawirus SARS-CoV-2 może bezpośrednio zakażać ludzkie komórki nerwowe i uszkadzać tkankę mózgu. Artykuł na ten temat opublikowano w "Journal of Experimental Medicine".

Przebadali mózgi zmarłych na COVID i coś odkryli. Naukowcy alarmują
Koronawirus może uszkadzać mózg (Getty Images)
bDKkJlqZ

Zespół z Yale School of Medicine w New Haven prowadził badania na miniaturowych, trójwymiarowych organoidach imitujących mózg, które wyhodowano w laboratorium z ludzkich komórek macierzystych. Naukowcy chcieli w ten sposób sprawdzić, czy koronawirus może zakażać neurony i inne rodzaje komórek w tkance mózgu oraz jakie są tego skutki.

Zrozumienie pełnego zakresu inwazji wirusów ma kluczowe znaczenie dla leczenia pacjentów, ponieważ zaczynamy próbować ustalić długoterminowe konsekwencje COVID-19, z których wiele prawdopodobnie obejmuje ośrodkowy układ nerwowy - wyjaśniła Akiko Iwasaki, profesor z Yale School of Medicine.
bDKkJlrb

Autorzy badania zaobserwowali, że SARS-CoV-2 jest w stanie infekować neurony w mini-mózgach i wykorzystywać ich komórkową maszynerię do powielania się. By ułatwić sobie namnażanie, wirus pobudza również metabolizm zakażonych komórek i zwiększa ich zapotrzebowanie na tlen.

Prowadzi to do tego, że sąsiednie, niezakażone neurony otrzymują mniej tlenu i obumierają. Koronawirus zakaża również komórki glejowe oraz komórki progenitorowe, z których powstają różne komórki tkanki mózgowej. Naukowcy zauważyli także na neuronach białka ACE2, które są receptorem dla SARS-CoV-2.

Badania przeprowadzono także na myszach i mózgach zmarłych pacjentów

Zespół z Yale School of Medicine przeprowadził również doświadczenia na myszach zmienionych genetycznie, które produkowały ludzkie białko ACE2. Udowodnili, że wirus był w stanie zakażać ich mózgi i powodował bardzo duże zmiany w mózgowych naczyniach krwionośnych, które potencjalnie mogły zakłócać dostawy tlenu do mózgu.

bDKkJlrh

Na koniec naukowcy przebadali mózgi trzech pacjentów, którzy zmarli na COVID-19. U jednego z nich w neuronach kory mózgu wykryto SARS-CoV-2 i stwierdzano udary niedokrwienne skutkujące niedotlenieniem oraz lokalnym uszkodzeniem tkanki mózgowej i śmiercią komórek. Mikro-udary wykryto w mózgu wszystkich trzech pacjentów.

Nasze badanie jasno wskazuje, że neurony mogą zostać zainfekowane przez SARS-CoV-2, co może mieć niszczycielskie skutki w postaci lokalnego niedokrwienia mózgu i obumierania komórek - skomentował prof. Kaya Bilguvar.
bDKkJlri

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Musisz to wiedzieć przed szczepieniem. Garść przydatnych informacji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKkJlrC
Źródło:
KOMENTARZE
(177)
red
2 miesiące temu
co dzieje się z amantadyną. wszyscy nabrali wody w usta. macie zakaz pisania o tym leku?
taktak
2 miesiące temu
Tak, to widać-ludzie się zmienili....są agresywni.
Ekspert
2 miesiące temu
Covidianie! Pierwsza dawka, druga po trzech tygodniach. Za 6 miesiecy pierwsza i druga po 3 tygodniach. I tak do u... smierci.
bDKkJlrD
Kovalsky
2 miesiące temu
to dlatego rzad ma takie głupie pomysły?
1939
2 miesiące temu
Znamy to Covid-17.Zwany komunizmem.Choroba znana od 1917roku.Obecnie w Polsce pod nazwa *** wystepuje.
Najnowsze komentarze (177)
5G przykrywka
2 miesiące temu
Schorzenia nerwowe , włóknienie płuc itd pochodzą od mikrofal nadawanych przez maszty 5G a nie od jakiejś bakterii wirusowej. .
5G przykrywka
2 miesiące temu
schorzenia nerwowe , włóknienie płuc itd pochodzą od mikrofal nadawanych przez maszty 5G a nie od jakiejś bakterii wirusowej.
KASIA
2 miesiące temu
Amantadyna to lek który leczy tak a na szczepionkach koncerny zarabiają kokosy
qweqwe
2 miesiące temu
Aha... czyli to nie szczepionki będą powodować porażenie układu nerwowego tylko wirusy. No tak, to oczywiste dla płaskoziemców
dsds2
2 miesiące temu
Ta zakaza placowki medyczne zeby nie leczyli ludzi schorowanych i starszych
Dzimi
2 miesiące temu
Rok temu w grudniu mialem kovid przez tydzien . Cynamon,czosnek,cytryna. Niestety mam skutki uboczne . Po tej chorobie moja wydolnosc totalnie skoczyla w gore . Nie mam palpitacji serca juz wogole. Ogolnie lepiej sie czuje . Zastanawiam sie o co chodzi ??
Gruby83
2 miesiące temu
Najłatwiej jest uwierzyć w coś czego nie ma
julian
2 miesiące temu
ofiarą dla boga Covida, jest w niego uwierzyć.. nie wierzcie w niego - to zniknie..
bDKkJlrv
Ooo
2 miesiące temu
Proszą prosze przeczytać orędzia fatimskie prof. De Matei wazne
trybun1
2 miesiące temu
Ten artykuł to wyrafinowany stek bzdur dla wzmocnienia roli kowidianizmu. A Wy bieżecie w tej grze czynny udział.
jk1
2 miesiące temu
Posłuchaj "naukowych" wypowiedzi Warchoła,a efekt zobaczysz!
Piotrek
2 miesiące temu
Wyniki badań niepokoją... Czy na podstawie amerykańskich badań będą istotne personalne zmiany także w polskim rządzie i innych organach władzy państwowej i samorządowej?
Bialy
2 miesiące temu
To znaczy że prezydent i świta rządowa która przeszła covid też ma powikłania mózgu ,to znaczy także że prezydent nie może sprawować funkcji z tego co wynika .
Niewiem
2 miesiące temu
Nie rozumiem. Rzekomo opracowano szczepionkę w formacie mRNA, ponieważ ciężko wyhodować wirusa w warunkach laboratoryjnych, a naukowcy z Yale robią sobie badania przy użyciu tego wirusa.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić