o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Edyta Sokołowska
|

Jan Lityński nie żyje. Nieznana historia jednego zdjęcia. Łzy stają w oczach

24
Podziel się

W niedzielę, 21 lutego tragicznie zginął działacz opozycji w czasach PRL Jan Lityński. Polityk utopił się, ratując w rzece Narwi swojego psa, pod którym załamał się lód. Lityński miał 75 lat.

Jan Lityński nie żyje. Nieznana historia jednego zdjęcia. Łzy stają w oczach
Jan Lityński kochał psy i muzykę rockową. (FORUM)
bDIowWSZ

Jan Lityński urodził się w 1946 roku. Za organizację studenckich wystąpień w 1968 r. został skazany na 2,5 roku więzienia. Od 1980 r. pełnił funkcję doradcy "Solidarności". Od 2010 r. był również doradcą prezydenta ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.

W niedzielę, 21 lutego Jan Lityński z żoną Elżbietą wybrali się na spacer wraz z 3 psami wzdłuż rzeki Narwi, w okolicy ich domku letniskowego. W pewnym momencie jeden z psów, pod którym załamał się lód, zaczął się topić. Lityński natychmiast rzucił się na pomoc swojemu pupilowi. Wciąż jednak nie odnaleziono ciała Jana Lityńskiego.

bDIowWTb

Kochał psy i muzykę rockową

Jan Lityński kochał psy i muzykę rockową. Dotarliśmy do sesji zdjęciowej sprzed 10 lat, na której polityk pozuje w słuchawkach na uszach ze swoim pupilem. Historię tych zdjęć zdradził o2 autor zdjęcia fotograf Robert Gardziński. Jan Lityński był wtedy doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.

Jak Lityński był wielkim miłośnikiem muzyki rockowej, dlatego pan Jan Lityński ma na uszach słuchawki. O tym właśnie była sesja, którą wykonywałem 10 lat temu - mówi o2 fotograf.
Podczas sesji, w której miałem pokazać sylwetkę Lityńskiego od strony prywatnej, czyli podczas słuchania muzyki, do pokoju wszedł pies. Wtedy zaproponowałem, że zrobimy kilka zdjęć z jego pupilem. Właściwie to była chwilowa przerwa w sesji. I taka jest historia tych kilku ujęć z psem - mówi o2 autor zdjęć, fotograf Robert Gardziński.
bDIowWTh

Nie wiadomo czy to tego psa ze zdjęcia ratował Lityński. Kontaktowaliśmy się z policją, jednak nie otrzymaliśmy informacji, którego ze swoich psów próbował ratować Lityński. Jak wiadomo, Lityński był ogromnym miłośnikiem psów i w domu miał ich co najmniej trzy.

bDIowWTi

Jak informuje Fundacja Azylu pod Psim Aniołem, Jan Lityński wraz z żoną kilka lat temu adoptowali dwie suczki, później jeszcze psa.

Nie żyje pan Jan Lityński. Zginął, ratując na rzece Narwi swojego psa, pod którym załamał się lód. Państwo Lityńscy kilka lat temu adoptowali od nas dwie suczki. Później uratowali od śmierci psa - samca. Straszna tragedia Wspaniała postawa niesamowitego odważnego człowieka, opozycjonisty walczącego przed laty o wolną Polskę. Serca rozpadły się nam na miliony kawałków - czytamy na profilu Fundacji Azylu pod Psim Aniołem.
bDIowWTj
Zobacz także: Jan Lityński o współpracy ze Zbigniewem Romaszewskim
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIowWTC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(24)
Leszek
5 dni temu
Nie znam człowieka, ale jak kochał zwierzęta to kochał ludzi.
Gosc.
5 dni temu
Miłość do zwierzat świadczy o człowieku.
Kocham pieski...
5 dni temu
Prawdziwa przyjaźń, do końca.....az żal ściska za serce......
bDIowWTD
prawda
4 dni temu
Piękny życiorys byłby ,gdyby nie skundlił się przy okrągłym stole....współczuję rodzinie ....
XXP P1
5 dni temu
trudno to ocenić w kategorii bieżących wydarzeń. Lityński to człowiek legenda. Robił zawsze kulturalne, spokojne wrażenie. W tych warunkach jest dość niebezpiecznie. Zorientowałem się, ze śnieg tu nie stopniał, bo to jest lód, pomimo ciepła i słońca kilkucentymetrowa warstwa lodu. Miejscami płytko, głęboko, lód i woda. Niedawno zginął miliarder- porwał go wir, nie nurt Narwi pod lód.
Najnowsze komentarze (24)
Piotr
8 godz. temu
Ile miał żon Wikipedia podaje że Anna Dodziuk prasa pisze raz Krystyna Lityńska innym razem Elżbieta Bogudzka
prawda
4 dni temu
Piękny życiorys byłby ,gdyby nie skundlił się przy okrągłym stole....współczuję rodzinie ....
Szokujące
4 dni temu
Przepraszam ale przychodzi na myśl, ze to było krypto samobójstwo, jak ktoś zna Narew i po ostatnich doniesieniach dwa psy pod lodem itd.
Malediv
4 dni temu
Dziwne, że jeszcze go nie znaleźli.......
Smutne
5 dni temu
Przypłacił życiem odruch ludzkiego serca. To piękne
Martyna
5 dni temu
Masakra.. Widzieliście ten filmik gdzie pielęgniarki zaczęły mówić całą prawdę o tym całym koronawirusie? Usuneli go z youtuba.. Ciekawe dlaczego? Jak ktoś chce można go zobaczyć wystarczy wpisać w google jesiputka. Ktoś to udostępnił ciekawa jestem tylko na jak długo...
gosc
5 dni temu
wspanialy czlowiek
Hsjsk
5 dni temu
Jesli o kims mowi dobrze pan komorowski i balcerowicz to juz mam dystans i nie lubie tego czlowieka, ale... cholera rzucil sie kochanemu psu, ktory potrzebowal pomocy. Eeeeeh, niech mu ziemia lekka będzie
bDIowWTv
Ja😕
5 dni temu
Nie znam Pana ale szacunek za dobre serduszko ❤️.. nie wszyscy jak widać są bez serca. Wyrazy współczucia dla żony i rodziny...
pies & kot
5 dni temu
Może powstanie schronisko im. Jakuba Lemana?
mecenas
5 dni temu
Miał dzieci? Czy tylko psy?
regina
5 dni temu
niech ta samanta idzie lepiej do kosciola
Tomek
5 dni temu
A dzieci miał?
Pap
5 dni temu
też lubię zwięrzęta i kocham muzykę rockową, nawet tę mniej znaną... - pomnik bedzie? Ludzie, te wynurzenia "redaktora" to jedno - nie kolorujmy ludzi! Ludzi powinny opisywać czyny i kontekst tych czynów. Żal po stracie - fakt, lekko bezmyślna, acz pełna dobrych odruchów reakcja - fakt, człowiek zasłużony - fakt... ale pisanie o pieskach??? Hitlerowcy też kochali psy, i byli rodzinnymi ludzmi... - nie piszcie o pierdołach!!! I nie chciałem tu rodziny urażać. Mnie denerwuje eksploatacja tragedii do granic absurdu... Dlaczego lekkomyślna? - (wiek i po pierwsze nie zwiększać bilansu ofiar, wnuki wolałyby mieć żywego dziadka niż ani ... , ani...) Współczucie dla rodziny...
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić