Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|
aktualizacja

Niezwykłe odkrycie na Plutonie. Nie wykryto jeszcze niczego podobnego

50
Podziel się:

Naukowcy podczas analizy zdjęć Plutona sprzed lat dokonali niesamowitego odkrycia. Okazało się, że na powierzchni tej karłowatej planety znajdującej się w naszym Układzie Słonecznym położone jest ogromne pasmo górskie.

Niezwykłe odkrycie na Plutonie. Nie wykryto jeszcze niczego podobnego
NASA pokazała zdjęcia z 2015 roku (NASA)

Szczegóły sprawy przedstawił portal iflscience.com. Planetolodzy spędzili ostatnie siedem lat na analizie zdjęć wykonanych na Plutonie przez sondę New Horizons w 2015 roku. Dzięki wnikliwemu przyjrzeniu się fotografiom uczonym udało się dokonać odkrycia, które można nazwać przełomowym.

Naukowcy odkryli, że na Plutonie istnieje pasmo górskie. Szczyty te nie przypominają niczego innego w Układzie Słonecznym, co czyni to odkrycie niesamowitym. Masywy są wyższe od wszystkich pasm górskich na Ziemii z wyjątkiem Himalajów. Pochodzenie kilkotysięczników jest trudne do ustalenia, jednak zdaniem uczonych powstały najprawdopodobniej z zamrożonego amoniaku, azotu, metanu i lodu wodnego.

Lodowy wulkan z Plutona wyższy niż góry Andy

Największy szczyt został nazwany Piccard Mons. Uwagę uczonych skupił jednak zdecydowanie lepiej widoczny Wright Mons. Dr Kelsi Singer z Southwest Research Institute i jego współpracownicy doszli wspólnie do wniosku, że oba szczyty są wulkanami lodowymi. Najprawdopodobniej powstały w wyniku serii wybuchów. Mniejszy z wulkanów ma wysokość 4 tysięcy metrów i średnicę 150 km. Podobną objętość wewnętrzną ma Mauna Loa na Hawajach.

Badanie Plutona jest niezwykle skomplikowanym procesem. Obiekt ten jest najdalej położoną od Słońca oraz jedną z najmniejszych w Układzie Słonecznym. Kiedyś zakładano nawet, że Pluton jest całkowicie zamrożony. Zdjęcia, które dostarczył New Horizons pozwoliły jednak na uzyskanie nowych informacji na jego temat i zdementowanie niektórych z wcześniejszych podejrzeń.

Zobacz także: Kaczyński o kryzysie gospodarczym. Dworczyk tłumaczy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(50)
Twój nick
3 miesiące temu
Gdyby z odległości 500 km ,zrobić teleskopem kosmicznym zdjęcie kurzego jajka, także odkryto by niejedno pasmo górskie i prawdopodobnie wyższe niż Himalaje.
deratyzator1
3 miesiące temu
Pluton z gòrą amomiaku i Sikorski ze swoim Ego umoczonym alkoholizmie. Còż za zestawienie. Czyżby to jakiś rebus?
Zeus
3 miesiące temu
A po co tu Sikorski. Dajcie spokoj z tym panem. Z Plutonem to nic nie ma wspolnego.
Peter
3 miesiące temu
Od kilku lat Pluton nie zalicza sie do planet ukladu slonecznego.
Watermelon
3 miesiące temu
Artykuł, mimo że to prawdopodobnie "kopiuj i wklej", to bardzo dobrze się go czyta. Choć raz redaktor się postarał. :) A co do reszty... Ależ to piękny widok patrzeć jak foliarze dostają białej furii i kurwiej gorączki, wypluwając przy tym w komentarzach nic tylko bełkot i wymiociny. Wy to chyba nigdy nie zmądrzejecie xD
Abdul
3 miesiące temu
Ciekawe co było gdyby stworzyć sztuczną gwiazdę wokół Plutona. Tlen umiemy produkować a nad sztucznym słońcem od lat pracują Niemcy.
Plutonowy
3 miesiące temu
Chinczyka tam nie ma jeszcze??Pytam o przyjaciol
mino
3 miesiące temu
-typowy, nius na poziomie -wp-,,tylko po co ,po tym wszystkim jest puszczana -fota-,hrabiego z Chobielina ,nie rozumiem ,,,historia oceniła tego -gostka- ,,,śmietnik,,...
Awatar 👽
3 miesiące temu
Już się pakuję i lecę tam zobaczyć o co tu chodzi.🤔⁉️
Takie se
3 miesiące temu
Piszą AUTORTETY o Wszechświecie - np. rozmiar Wszechświata, ilość materii, czarne dziury, osobliwości, boska cząstka, teoria strun itp. Piszą AUTORYTETY o oddalonych o niewyobrażalne odległości ciałach niebieskich i prawach i zjawiskach A tu odkrycie - w skali Wszechświata na miarę spostrzeżenia pojedynczego atomu z ziarnka piasku. Podsumowując - ekskrement wiemy.
advfrty
3 miesiące temu
I co ja , i każdy inny kowalski z tego mają >??????? .Do czego i komu ta info jest potrzebna???????
Marrs
3 miesiące temu
wowka już wydał ukaz, że to należy do orków, nataniachu tamtejsze złoto i dolary już zapisał pejsom.
kobayashi
3 miesiące temu
aż mnie wgniotło w fotel
bacA
3 miesiące temu
Jarosław Swiadkowskij Wilhelmowicz!!!!!! Idi na UJ!!!!!!!!!!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić