aktualizacja 

Niezwykłe odkrycie na Plutonie. Nie wykryto jeszcze niczego podobnego

86

Naukowcy podczas analizy zdjęć Plutona sprzed lat dokonali niesamowitego odkrycia. Okazało się, że na powierzchni tej karłowatej planety znajdującej się w naszym Układzie Słonecznym położone jest ogromne pasmo górskie.

Niezwykłe odkrycie na Plutonie. Nie wykryto jeszcze niczego podobnego
NASA pokazała zdjęcia z 2015 roku (NASA)

Szczegóły sprawy przedstawił portal iflscience.com. Planetolodzy spędzili ostatnie siedem lat na analizie zdjęć wykonanych na Plutonie przez sondę New Horizons w 2015 roku. Dzięki wnikliwemu przyjrzeniu się fotografiom uczonym udało się dokonać odkrycia, które można nazwać przełomowym.

Naukowcy odkryli, że na Plutonie istnieje pasmo górskie. Szczyty te nie przypominają niczego innego w Układzie Słonecznym, co czyni to odkrycie niesamowitym. Masywy są wyższe od wszystkich pasm górskich na Ziemii z wyjątkiem Himalajów. Pochodzenie kilkotysięczników jest trudne do ustalenia, jednak zdaniem uczonych powstały najprawdopodobniej z zamrożonego amoniaku, azotu, metanu i lodu wodnego.

Lodowy wulkan z Plutona wyższy niż góry Andy

Największy szczyt został nazwany Piccard Mons. Uwagę uczonych skupił jednak zdecydowanie lepiej widoczny Wright Mons. Dr Kelsi Singer z Southwest Research Institute i jego współpracownicy doszli wspólnie do wniosku, że oba szczyty są wulkanami lodowymi. Najprawdopodobniej powstały w wyniku serii wybuchów. Mniejszy z wulkanów ma wysokość 4 tysięcy metrów i średnicę 150 km. Podobną objętość wewnętrzną ma Mauna Loa na Hawajach.

Badanie Plutona jest niezwykle skomplikowanym procesem. Obiekt ten jest najdalej położoną od Słońca oraz jedną z najmniejszych w Układzie Słonecznym. Kiedyś zakładano nawet, że Pluton jest całkowicie zamrożony. Zdjęcia, które dostarczył New Horizons pozwoliły jednak na uzyskanie nowych informacji na jego temat i zdementowanie niektórych z wcześniejszych podejrzeń.

Zobacz także: Kaczyński o kryzysie gospodarczym. Dworczyk tłumaczy
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić