Niezwykły widok nad Bałtykiem. Mało kto wie, co to jest

10

Spacerując po plaży nad Morzem Bałtyckim można znaleźć piękne kamyki, muszelki, bursztyn oraz różne skorupiaki. Ale czy znaleźliście kiedyś kawałek drewna lub muszlę małża z czymś, co przypomina ząb, ale... no nie do końca? Chodzi o pąkle, które wyróżnia dość nietypowa przypadłość.

Niezwykły widok nad Bałtykiem. Mało kto wie, co to jest
Pąkle. (Słowiński Park Narodowy)

Pąkle to niewielkie skorupiaki, które prowadzą osiadły tryb życia. Jeśli larwa, która unosi się w toni wodnej, osiądzie w jakimś miejscu, zwierzak pozostanie w nim do końca swojego życia.

Pąkle mogą osiadać na wszystkich obiektach wystarczająco długo zanurzonych w wodzie, m.in. na kamieniach, drewnie, muszlach małży, skorupie żółwia czy na wielorybie.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trzęsienie ziemi w Turcji. "Największa tragedia ostatnich lat"

Bardzo często są problemem, ponieważ niszczą kadłuby statków. Zwierzak leży na "plecach" w swoim domku zbudowanym z nachodzących na siebie wapiennych płytek, które są zamykane od góry wieczkiem. Gdy pąkla chce się pożywić, a jest filtratorem, wystawia na zewnątrz swoje odnóża i wachlując nimi wychwytuje pokarm w postaci malutkich cząstek organicznych zawieszonych w wodzie.

Pąkle są obojnakami, czyli jeden zwierzak ma zarówno komórki jajowe, jak i nasienie. Dochodzi u nich do zapłodnienia krzyżowego. Mogłoby być problemem, biorąc pod uwagę, że nie wiadomo w jakiej odległości będzie się znajdował inny osobnik. Ale pąkle znalazły na to skuteczne rozwiązanie.

Są rekordzistami jeśli chodzi o długość penisa. Jest u nich ośmiokrotnie dłuższy od długości zwierzęcia - informują naukowcy z Akwarium Gdyńskie.

Długość pąkli wynosi zwykle 1-2 cm.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić