aktualizacja 

Nigdy nie mów tak do księdza. Duchowny narzeka na Polaków

3032

Jak powinno mówić się do księdza? Temat oczywisty, jednak nie wszyscy Polacy wiedzą jak zachować się w rozmowie z duchownym. Sprawę na Twitterze skomentował ksiądz Tomasz Białoń.

Nigdy nie mów tak do księdza. Duchowny narzeka na Polaków
Ksiądz narzeka na Polaków. Daje przykład Zachodu (Facebook)

Prawidłowe tytułowanie przedstawicieli kościoła sprawia trudności wielu osobom w Polsce. Do przedstawicieli Kościoła, do księży i zakonników, powinniśmy się zwracać "proszę księdza" bez względu na swoje poglądy.

Nad tymi problemami ubolewa ksiądz Tomasz Białoń, który jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych. Na swoim Twitterze poruszył ten temat, pokazując różnice między Polską, a innymi krajami.

Czasem wyjeżdżam gdzieś poza granice naszego kraju. Niezależnie, czy byłem na lotnisku, w restauracji, w sklepie lub w hotelu, pojawiając się w stroju duchownym zawsze słyszałem zwrot: "Father" lub "Padre". A w Polsce najczęściej "Proszę Pana". Nasza "katolicka" Ojczyzna.

Wielokrotnie księża podkreślają, że tytułowanie ich "panem" uchodzi za niegrzeczne i może być odebrane jako sygnał, iż nie uznaje się statusu danego mężczyzny jako osoby duchownej.

Rok temu głośno było o sytuacji księdza i kuriera, który powiedział do duchownego per "pan". Ten poczuł się na tyle urażony, że zdecydował się nie przyjąć paczki.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Walczył w trakcie pandemii

Ksiądz Tomasz Białoń z Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach jest aktywny zarówno na Facebooku i Twitterze. Rok temu w mediach społecznościowych zaprezentował zdjęcie z oddziału covidowego.

Na fotografii duchowny ubrany był w maseczkę, przyłbicę oraz wszelkie niezbędne osłony, z których korzystają również walczący z epidemią koronawirusa medycy.

Zdjęcie z dedykacją dla tych, co namiętnie piszą, że Kościół w tym czasie zamyka się na wiernych, pozostawia ich samych - napisał kapłan.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Małgorzata Rozenek już szykuje się na warszawską Paradę Równości
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić