Kosma Szczepaniak| 

Nowe doniesienia amerykańskiego wywiadu. Koronawirus efektem wypadku w chińskim laboratorium

290
Podziel się:

Dyrektor Wywiadu Narodowego Stanów Zjednoczonych w najnowszym raporcie wskazuje na to, że koronawirus najprawdopodobniej nie został wytworzony przez człowieka. Istnieją coraz mocniejsze podejrzenia, że był on efektem wypadku w chińskim laboratorium.

Nowe doniesienia amerykańskiego wywiadu. Koronawirus efektem wypadku w chińskim laboratorium
(Getty Images)

Koronawirus powstał w laboratorium? Amerykańska agencja wywiadowcza sugeruje w najnowszym raporcie, że koronawirus "nie został stworzony przez człowieka lub genetycznie zmodyfikowany", ale twierdzi, że nadal bada koncepcję, że pandemia mogła być wynikiem wypadku w chińskim laboratorium.

Wspólnota wywiadu zgadza się z powszechnym konsensusem naukowców, że wirus wywołujący Covid-19 nie został stworzony przez człowieka lub zmodyfikowany genetycznie - głosi komunikat wywiadu.

Associated Press zwraca uwagę, że ośrodek koordynujący pracę wszystkich amerykańskich służb wywiadowczych wydał ten komunikat w okresie, w którym prezydent Donald Trump i jego obóz propagują tezę, że nowy wirus został stworzony w chińskich laboratoriach.

Koronawirus na świecie. USA oskarżają Chiny

W ostatnich dniach administracja Donalda Trumpa zaostrzyła swoją politykę wobec Chin. Oskarżyli geopolitycznego przeciwnika i istotnego partnera handlowego o niepodjęcie działań na tyle szybko, aby zaalarmować świat o wybuchu epidemii lub powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że chiński rząd powinien ponieść surowe konsekwencje finansowe.

Na początku kwietnia telewizja ABC podała, że wywiad USA już w listopadzie ubiegłego roku ostrzegał w raporcie, że wirus z okolic chińskiego miasta Wuhan stanowi zagrożenie dla ludzi. Narodowe Centrum Wywiadu Medycznego (NCMI) sporządziło w listopadzie raport, w którym ostrzegało, że wirus może mieć katastrofalne skutki - twierdzi ABC, powołując się na źródło w siłach zbrojnych USA. Dokument ten miał głosić, że wirus może zagrażać amerykańskim żołnierzom w Azji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić