Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Nowy pomysł Ziobry wyśmiany. Wicemarszałek Senatu: "Proponuję mu korepetycje z prawa"

725
Podziel się:

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian w ustawie Kodeks rodzinny i opiekuńczy, które mają definitywnie zablokować możliwość adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

Nowy pomysł Ziobry wyśmiany. Wicemarszałek Senatu: "Proponuję mu korepetycje z prawa"
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz minister - członek Rady Ministrów Michał Wójcik (PAP, PAP/Piotr Nowak, Piotr Nowak)

Co planuje resort sprawiedliwości? Według zapowiedzi ministra Ziobry i ministra z Kancelarii Premiera, Michała Wójcika zakłada się dwie główne zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym - ustawie normującej stosunki rodzinne oraz kwestie adopcji dzieci.

Nowelizacja ma zakładać przede wszystkim jednoznaczny zakaz adopcji dzieci przez pary homoseksualne oraz wyraźne określenie, że adoptowane dziecko ma trafić do małżeństwa.

Tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy nie ma możliwości zapewnienia środowiska rodzinnego, dziecko będzie mogło być adoptowane przez osobę niepozostającą w związku małżeńskim.

Zobacz także: Eliza Rutynowska komentuje nowy projekt resortu Zbigniewa Ziobry. Dzieci mają mieć lepsze warunki podczas przesłuchań

Warto zaznaczyć, że za "małżeństwo" obowiązująca konstytucja uznaje związek kobiety i mężczyzny. Resort chce także wprowadzić zapis, mówiący o konieczności złożenia przed adopcją dziecka przyrzeczenia. Za złożenie fałszywej przysięgi groziłaby odpowiedzialność karna.

Takie przyrzeczenie jakie normalnie składa się przed sądem - mówi o2 były wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik.

Wójcik był obecny podczas konferencji Ziobry i przedstawiał pomysł nowelizacji razem z nim. Politycy PiS zachowują wobec projektu szefa Solidarnej Polski pewien dystans.

Wolałabym zapoznać się najpierw z projektem ustawy, bo póki co go nie znam - mówi rzecznik PiS, Anita Czerwińska.

Jan Mosiński, poseł z frakcji "twardogłowych" w PiS mówi, że konferencji nie słyszał, nie wie o co chodzi i rzuca słuchawką. Niechętni do rozmów są także inni politycy. Wiceminister kultury, Jarosław Sellin twierdzi, że nic o sprawie nie wie i nie zamierza komentować, bo ma dość swojej pracy. Jednoznacznie wypowiadają się tylko nieliczni.

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Jeśli to będzie dookoreślenie przepisów to jestem za - mówi krótko Bolesław Piecha.

Także Anna Maria Siarkowska zdaje się wspierać ministra sprawiedliwości.

Adopcja realizuje prawo dzieci do posiadania rodziców a nie na odwrót. Sytuacja, w której lobby homoseksualne żąda dla siebie przywilejów w postaci adopcji dzieci nie ma nic wspólnego z troską o dobro dziecka. Dziecko ma prawo do posiadania mamy i taty. Popieram wszystkie działania mające na celu zagwarantowanie dzieciom takiej opieki, dzięki której miałyby naturalną rodzinę, złożoną z matki i ojca - mówi o2.
Popieram to i trzeba się zastanowić, jak takie zmiany wprowadzić w życie. Generalnie kierunek uznaję za słuszny, ale musimy zobaczyć projekt i wtedy będziemy nad tym pracować. A składanie oświadczeń uważam za najmniej ingerującą w życie formę potwierdzania przez obywateli spełniania różnych wymogów w postępowaniach sądowych lub administracyjnych - dodaje poseł Marcin Horała.

Nieco bardziej sceptyczni są koalicjanci PiS i Solidarnej Polski z Porozumienia.

Nie było to przedstawione na radzie ministrów, na razie to nawet nie projekt a zapowiedź projektu. Kiedy będziemy mieli projekt gotowy to wtedy odniesiemy się i przedstawimy swoje stanowisko - mówi krótko Magdalena Sroka, rzecznik Porozumienia Jarosława Gowina.

Opozycja krytykuje

Ostro krytykuje zapowiedzi Ziobry opozycja. Zarzucają ministrowi nieznajomość prawa i istniejących już przepisów. Oraz rozkręcanie nagonki i nienawistnej debaty.

Jest to zagranie pod publiczkę. Minister Ziobro walczy z czymś co nie istnieje, bo takich przepisów, umożliwiających adopcję przez pary jednopłciowe nie ma. To jest obliczone na podziały w społeczeństwie i wykreowanie nienawistnej debaty wobec osób ze środowiska LGBT. W polskim prawie nie ma możliwości przysposobienia dziecka przez parę tworzącą związek partnerski - mówi o2 poseł Lewicy, Krzysztof Śmiszek.

Dodaje, że minister Ziobro powinien w pierwszej kolejności walczyć z przemocą w rodzinie i niską ściągalnością alimentów. A osoby, chcące żyć w normalnym życiu rodzinnym "niech zostawi w spokoju".

"Proponuję ministrowi korepetycje"

Pomysł krytykuje także wicemarszałek Senatu, Gabriela Morawska-Stanecka. Mówi o nagonce i zarzuca Ziobrze, że... nie zna się na prawie.

Minister ma małą wiedzę na temat prawa, czego dowody daje od dawna. Student trzeciego roku prawa wie, jak wygląda Kodeks opiekuńczy. A minister nie wie. Proponuję mu korepetycje z prawa. Wie, gdzie urzęduję - budynek Senatu, drugie piętro - ironizuje Stanecka.

Przekonuje, że wrzutką z czwartku Ziobro daje dowód swoich kompleksów i przykrywa kwestię, że jest mentalnie poza rządem.

To jest nagonka. Dzisiaj nie ma możliwości adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Jak zakazać coś, czego nie ma? Może zakażmy jeszcze chodzenia na jednej nodze po ulicy? Ale projekt budzi emocje i o to chodzi - dodaje wicemarszałek Senatu.

Z kolei Tomasz Siemoniak z Platformy Obywatelskiej przekonuje, że plan zmian w Kodeksie jest szukaniem "konfrontacyjnej agendy" przez partię Ziobry.

Od kilku miesięcy próbują PiS i opinię publiczną stawiać pod taką ideologiczną ścianą. Jest na jakiejś krucjacie z PiS, buduje swoją pozycję gdy trwa epidemia - mówi był szef MON i wicepremier.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(725)
Zywr
rok temu
Tyle was tutaj jaśnieoświeconych, mądrych, wykształconych zapewne? Kpicie z Rządu a otoczenie was jakoś nie preferuje, nie wybiera, kraść potraficie tylko i cwaniakować, takie są wasze studia, bo nic budującego nie przedstawiacie.
A-T
rok temu
Miękiszon i zero najlepiej charakteryzują to indywiduum zwane Ziobro
aza
rok temu
No, jego dziecko to oparcia w ojcu by nie miało a tyle pie.doli o rodzinie !!!! Takie pomysły to dowód , że prawica słowo RODZINA traktuje instrumentalnie. Mama, tata, dzieci ale bez miłości, ZAUFANIA, pomocy.
Moj-Nick
rok temu
1. Kierunek dobry i właściwy - bo działanie wyprzedzające patrząc na to jak rośnie siła i wpływ w UE środowisk LGBT. 2. W PL - skala adopcji to 5%. Info od Kuratora (90% syt prawna nie pozwalająca na adopcje , a z pozostałych 10% - ok 50% znajduje nowych Rodziców ) - więc problem nie w chętnych , tylko wcześniej (prawny)
Kot
rok temu
Jasne że 500+ ma być tylko dla małżeństw meneli matujących własne dzieci ale za to wierni e głosujących za PiS. U homosiow zbyt duża świadomość podobnie jak u singli. Lepiej żeby taki ktoś gnił w domu dziecka.
Krakusa
rok temu
POLSKA strefą wolną od lewactwa i jego wynaturzeń obyczajowych związanych z promowaniem lgbtqi+ przez opozycję , PE !!!
Dario
rok temu
ZIOBRO - nudzisz się ?
Zosia
rok temu
To jest śmieszne granie dziećmi i rodzinami adopcyjnym, kpina z instytucji!!!! Człowiek taki nie ma bladego pojęcia jak zdrowym natmalnym parą adoptować dziecko ile oni przechodzą szkoleń, traktuje się ludzi jak kryminalistów przepytuje się z wszystkiego zarobków, zdrowia itp a on o parach homoseksualnych, fajny żart Czy może ktoś widział statystyki ile w Polsce przeprowadza się adopcji, jak nie ma się rzetelnych danych niech nie robi z ludzi idiotow
Tirowiec
rok temu
I takie mózgi,, tęgie,, u nas rządzą nie mając pojęcia o Bożym świecie co się dzieje, armia dobrej zmiany,,,, raczej dojnej
tara
rok temu
Czy ci politycy nie boją się konsekwencji po upadku ich władzy przecież kiedyś odpowiedzą przed sadami za łamanie prawa i tez mogą siedzieć .
Kasza
rok temu
#1 dziel i rzadz!@@@ #2 widac tutaj ze politycy nie dostali smsa i informacja jakim tomem i co mowic.
GL
rok temu
Powinien siedzieć i nie sam tylko z towarzyszami co podpisywali .
lewatywa dla ...
rok temu
A ja mysle ze to pani Gabrycha dwojga nazwisk powinna sie troche doszkolic bo zeby cos zablokowac to najpierw trzeba przyjac odpowiednia ustawe. Poki co zboczki nie moga adoptowac dzieci ale jak nie bedzie ustawy to polskie sady beda sie powolywaly na rozporzadzenia unijnych zboczencow o takiej mozliwosci. Ustawa jako taka bedzie nadrzedna nad unijna i homki beda mogly sie bujac.
Mateo
rok temu
Jestem za stanowczym zakazem wykonywania tortur w więzienia bo takie nie wolno.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić