o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

Zdjęła krzyż. Zbigniew Ziobro składa skargę

1170
Podziel się

Emerytowana nauczycielka dalej pokutuje za zdjęcie krzyża ze ściany pokoju nauczycielskiego. Choć sądy wszystkich instancji stanęły po stronie kobiety, prokurator generalny Zbigniew Ziobro postanowił złożyć na nią skargę nadzwyczajną do Izby Kontroli Sądu Najwyższego – poinformowała Gazeta Wyborcza.

Zdjęła krzyż. Zbigniew Ziobro składa skargę
Ziobro składa skargę do SN ws. nauczycielki, która zdjęła krzyż w pokoju nauczycielskim (PAP, FR4ANCO SILVI)
bEDjWeyJ

Emerytowana nauczycielka matematyki w 2013 zdjęła krzyż ze ściany pokoju nauczycielskiego w jednej z publicznych szkół w Krapkowicach. Wtedy zaczął się jej koszmar. Kobieta była prześladowana przez dyrekcję i część kolegów z pracy. Niektórzy oskarżali ją o kradzież symbolu religijnego.

Grażyna Juszczyk na zachowanie władz szkoły skarżyła się władzom gminy, kuratorium i wojewodzie. Złożyła także zawiadomienie do sądu pracy, w którym oskarżyła dyrektorkę placówki o dyskryminację ze względu na bezwyznaniowość.

bEDjWeyL

Prawo na korzyść nauczycielki

W 2016 roku Sąd okręgowy w Opolu uznał, że Juszczyk rzeczywiście była dyskryminowana za swoje poglądy. Orzeczenie sądu obejmowało pieniężne zadośćuczynienie i przeprosiny dyrekcji na łamach lokalnych mediów. Władze szkoły odwołały się od wyroku.

W 2017 roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu oddalił apelację. Niedługo potem wyrok sądu pierwszej instancji został podtrzymany. Prokuratura wystąpiła do Sądu Najwyższego ze skargą kasacyjną, która jednak w 2018 roku została oddalona.

bEDjWeyR

Zbigniew Ziobro wkracza do akcji

Po 8 latach prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Prokurator domaga się uchylenia wyroku ws. "rzekomego dyskryminowania nauczycielki ze względu na jej światopogląd i przekonania religijne" – jak informuje komunikat Prokuratury Krajowej.

Byłam pewna, że ta sprawa już dawno została zakończona. (...) Tymczasem teraz okazuje się, że prokurator generalny postanowił zainterweniować w mojej sprawie. Jestem tym przerażona i uważam, że jako szary obywatel doświadczam prześladowania ze strony państwa. Tak się właśnie czuję - powiedziała Juszczyk Radiu TOK FM.
bEDjWeyS

Ziobro twierdzi, że wyrok narusza prawo do rzetelnego postępowania i sprawiedliwości proceduralnej. "Orzeczenie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu należy uznać za niezgodne z zasadami, wolnościami i prawami wynikającymi z Konstytucji RP" - napisano w uzasadnieniu.

Zobacz także: Weto Solidarnej Polski ws. "Polityki energetycznej Polski do 2040 r.". Michał Dworczyk komentuje
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDjWezm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1170)
Gość
6 miesięcy temu
Chory kraj chory MIĘKISZON chory kościół
pis to zło
6 miesięcy temu
Całe zło tu opisane i ministerialna głupota mają swoje korzenie w preambule Konstytucji eliminującej prawa ludzi innych wyznań do równouprawnienia. Poprzednicy pisu nie manifestowali swej katolickiej wyższości, niestety teraz mamy to co mamy.
Wielki Inkwiz...
7 miesięcy temu
Jeśli klasy pozamieniano na kaplice, to niech w salkach katechetycznych przeprowadza się lekcje WF!
bEDjWezn
hahaha
7 miesięcy temu
niech się zajmie sądami, które odrzucają należne dodatki za pracę przy najstarszych monitorach , najpierw dają ludziom nadzieję a sądy tych już starych ludzi obciążają tylko kosztami sądowymi . Wstyd i żenada a nie kraj
podatnik
7 miesięcy temu
Ale głupota ze strony ministerstwa,Polska to zaczyna być krajem rządzących ludzi bez pomyślunku. Takimi bzdetami zajmuje się minister jak by ważniejszych spraw nie miał.
Joanna
7 miesięcy temu
" Złożyła także zawiadomienie do sądu pracy, w którym oskarżyła dyrektorkę placówki o dyskryminację ze względu na bezwyznaniowość" to ona dyskryminuje wyznawców największej religii na świecie - chrześcijaństwa, kazał jej dyrektor się modlić, czy co? co jej ten krzyż przeszkadzał? Jakby uczeń nosił krzyżyk na szyi to też by ją dyskryminował tym??? o.O
beta
7 miesięcy temu
A od kiedy to Polska jest krajem wyznaniowym , ze za zdjęcie krzyża grozi kara ??? W szkołach uczy się młodzież z różnych domów - również bezwyznaniowych . Zresztą to samo dotyczy urzędów
polska
7 miesięcy temu
p. Panie ziobro robiąc to jest pan pajacem i klakierkiem kleru a nie mezezem stanu RP / jeszcze troche szrogesienia pajacyku na sznurku. Internet ma racje - krzyze w domu, kosciele . Szkoła publiczna i tam nie ma racji bytu krzyz czy inne insygnia prasłowia, judaizmu czy allacha .
asdasdasdas
7 miesięcy temu
nie życzę sobie żadnej religii w naszym kraju
praktyczny
7 miesięcy temu
Ale chrześcijanie tez mają prawa, natomiast dla osoby bezwyznaniowym, krzyż nic nie znaczy, zatem nie rozumiem w czym jej przeszkadza. A może ona jest ateistką-czyli osobą, która zwalcza Boga i chrześcijaństwo-zatem nie jest bezwyznaniowa. A prawo jest prawem. Niech sobie zawiesi jakiegoś bożka, jeżeli ma to zagwarantowane prawem.
Wykonac
7 miesięcy temu
Sprzeciwia sie Bogu Krzyz Zbiczowac zmije I do lochu za bunt do Boga
Skandal
7 miesięcy temu
Dzisiaj słyszałem w radiu, że jakiś ksiądz został usunięty ze stanowiska za to,ze mówił prawdę o pedofilii w kościele.
Obiektywny
7 miesięcy temu
Nic jej nie zrobią to tylko propaganda nakrecsns dla odwrócenia uwagi społecznej od ważniejszych spraw
bEDjWezf
Miernicxy
7 miesięcy temu
Zbigniew ma ponoć 3 cm w stanie erekcji, w zwisie 1 cm.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić