Karolina Woźniak| 

Nie wierzyli własnym oczom. Ogniste tornado nawiedziło Kalifornię

12
Podziel się:

15 sierpnia National Weather Service wydał ostrzeżenie przed tornadem, które może być wywołane pożarem. Zjawisko wywołało chaos na północ od Reno.

Nie wierzyli własnym oczom. Ogniste tornado nawiedziło Kalifornię
Rzadkie zjawisko nawiedziło Kalifornię (Twitter.com, @golfemojiguy)

Meteorolodzy nazwali to zjawisko "firenado". National Weather Service poinformowało, że powstało ono z chmury pirokumulonimbus, której źródłem był pożar. Meteorolog Haley Brink w rozmowie z CNN wyjaśnił, że powstanie ognistego tornada jest następstwem "pożarów i wiatrów wypływowych o prędkości przekraczającej 60 km/h".

Ognisty wir w Kalifornii

Meteorolog Dawn Johnson wyjaśnił, że "to nie jest typowe tornado, które po czasie znika". W rozmowie z The New York Times wyjaśnił, że badanie terenu, który został zniszczony, jest znacznie trudniejsze. "Wszystko jest bardziej skomplikowane" - dodał.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ostrzeżenie wydane przez National Weather Service przed ognistym wirem było pierwszym w historii. Wcześniej nigdy nie było takiej potrzeby. Mieszkańcy hrabstwa Lassen w Kalifornii zostali poinformowani o ognistym wirze. Mieli trzymać się z daleka od Sierra Valley. Niektórzy dostali nakaz ewakuacji.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W piątek w Loyalton wybuchł pożar. Obszar, który został zajęty przez płomienie, liczy 8 tys. metrów kwadratowych. Wszystko przez wysoką temperaturę i panującą suszę. Do takich sytuacji może dochodzić częściej - wszystko przez kryzys klimatyczny i dynamicznie zmieniający się klimat.

Zobacz także: Zobacz także: Podwodne tornado. Zobacz nagranie z morskiego dna
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić