o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Niemiecki lekarz. Podłe oszustwo w Małopolsce

591
Podziel się

Internetowi oszuści często wzbudzają zaufanie swoich ofiar, rozkochując je w sobie, a następnie wyłudzając od nich pieniądze. Tak właśnie było w przypadku 64-latki z Małopolski, która nawiązała bliską relację z "niemieckim lekarzem wojskowym z bazy w Jemenie". Kobieta straciła blisko pół miliona złotych.

Niemiecki lekarz. Podłe oszustwo w Małopolsce
64-latka z małopolski miała nawiązać kontakt z chirurgiem z niemieckiej bazy wojskowej. (Getty Images)
bECDbunF

Tak zwane "oszustwo na amerykańskiego żołnierza" to znany sposób na wyłudzanie pieniędzy od niczego nieświadomych osób. W tym przypadku ofiara miała do czynienia z "niemieckim wojskowym". 64-latka z powiatu krakowskiego poznała go przez komunikator internetowy.

Obiecał jej 5 milionów złotych. 64-latka wpadła w sidła zastawione przez oszusta

Policja w Zabierzowie zgłoszenie w sprawie otrzymała 7 kwietnia. Według relacji kobiety oszust przedstawił się jako Norman z Frankfurtu. Pisał, że jest wojskowym chirurgiem i stacjonuje w bazie w Jemenie.

bECDbunH

Korespondencja między 64-latką a "lekarzem" rozpoczęła się w grudniu 2020 roku. Kobieta pisała z nim niemal codziennie. Oszust miał dobrze posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie.

"Lekarz" najpierw wzbudził zaufanie kobiety, a następnie poprosił ją o pomoc. Twierdził, że chce przejść na emeryturę wojskową. Tłumaczył 64-latce, że otrzyma odprawę za służbę, w przeliczeniu wynoszącą około 5 milionów złotych.

Oszust podkreślał, że ma problem ze swoim kontem bankowym i nie może przelać jej pieniędzy na konto. Stwierdził natomiast, że armia może przesłać jej gotówkę w paczce, ponieważ jest jego najbliższą osobą.

bECDbunN

64-latka pomogła pokryć żołnierzowi koszty tej przesyłki, które wyniosły ponoć kilka tysięcy złotych. Następnie odezwali się do niej przedstawiciele rzekomej zagranicznej firmy kurierskiej. Stwierdzono, że aby paczka mogła podróżować dalej, należy nadać jej certyfikat, który również trzeba opłacić.

Firma co i rusz żądała kolejnych przelewów od nieświadomej podstępu 64-latki, wymyślając nowe koszty związane z dostarczeniem paczki. Kobieta na prośbę swojego "przyjaciela" wykonała też przelew, który miał być przeznaczony na jego przylot do Polski.

Socjotechniki i umiejętnie prowadzona rozmowa doprowadziła do tego, że kobieta wpadła w sieć oszustów. 64-latka dokonała kilku przelewów w euro na ich konta. W sumie straciła łącznie ponad... 460 tys. złotych.

bECDbunO

Straciła prawie pół miliona złotych. Policja apeluje

Po dokonaniu przelewów "niemiecki wojskowy" urwał całkowicie kontakt z kobietą. Policja w Zabierzowie wszczęła w tej sprawie dochodzenie. Nie wiadomo jednak, czy pieniądze uda się odzyskać.

Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania, i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, czy nasze dane, trzeba wykazać się dużą ostrożnością. Nie należy ulegać chwilowemu zauroczeniu, presji czasu. Przede wszystkim w żadnym wypadku nie należy przekazywać pieniędzy nieznanym nam osobom. Tylko nasza czujność może nas uchronić przed utratą oszczędności życia – podkreślają policjanci.

bECDbunP

Obejrzyj także: Spis powszechny przez telefon. Tak odróżnisz rachmistrza od oszusta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECDbuoi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(591)
Andrzej D
5 miesięcy temu
Nie ! Wpadła w sidła własnej pazerności .
EU-Dla Polski...
5 miesięcy temu
To się nazywa wscieklizność macicy i POchwy !!!!!
Susu
5 miesięcy temu
A ode mnie znajoma chciala kupic nr pesel mojego dziecka za dwa kola. Przykre ale prawdziwe.
bECDbuoj
4444K
5 miesięcy temu
I co mam współczuć tej kobiecie? Głupota w życiu jest karana. Pewnie ta pani też uważa, że ten PiS taki kochany, tak chce dobrze dla "zwykłych ludzi".
Ted l.
5 miesięcy temu
Ci sami ludzie, i w ten sam sposób dają się oszukiwać kościołowi i PiS !
ja ja
5 miesięcy temu
Głupich nie sieją, bo sami się rodzą
98765
5 miesięcy temu
babka zqariowała gdzie można ją zostawić żeby nie gryzła po rękach
Winicjusz(5)
5 miesięcy temu
Polka-patriotka-katoliczka. Bóg był na urlopie.
radek
5 miesięcy temu
moja glupia matka tak stracila 100 000 zl mimo iz wszyscy ja ostrzegali, wiec teraz kazdy sie od niej odwrocil
Mloda
5 miesięcy temu
I jak tu sie dziwic, zew Polsce rzadzi PIS jesli elektorat nie grzeszy inteligencja!
Mel
5 miesięcy temu
Niemiec w Jemenie, który świetnie mówi po polsku. Padłam.
kura
5 miesięcy temu
Jezu no, wierzyć sie nie chce.
mnietek
5 miesięcy temu
BO Niemcy tacy są!
bECDbuob
TOm
5 miesięcy temu
Dla mnie jest zastanawiające jak taka głupia miała tyle pieniędzy.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić