o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MDO
|

Papież Franciszek podjął decyzję. Ważna zmiana w kościele

57
Podziel się

Papież Franciszek wprowadził nowe zasady dotyczące życia liturgicznego. Chodzi przede wszystkim o sprawowanie liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 roku. W związku z tym biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński zawiesił wszelkie liturgie według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego.

Papież Franciszek podjął decyzję. Ważna zmiana w kościele
Papież Franciszek (Getty Images)
bECDBkol

W diecezji warszawsko-praskiej, jak podaje ekai.pl, msze według Mszału Rzymskiego z 1962 roku były celebrowane w kilku kościołach. Tymczasem w liście do prezbiterów i wiernych bp Kamiński poinformował, że w związku z decyzją papieża jest "zobowiązany do wyznaczenia miejsc sprawowania liturgii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego dopiero po konsultacjach z proboszczami tych parafii, w których dotychczas je sprawowano, aby się upewnić się, że 'że były to wspólnoty, w których podważano ważność i prawowitość reformy liturgicznej, nakazów Soboru Watykańskiego II i Magisterium papieży'".

Po drugie, biskup przypomniał, że od dnia 16 lipca 2021 r. prezbiterzy utracili prawo sprawowania liturgii w rycie nadzwyczajnym. Biskup poprosił, by kapłani, którzy chcą ją nadal celebrować, zwrócili się do niego z pisemną prośbą o zgodę do końca sierpnia 2021 r. - tłumaczy ekai.pl.
bECDBkon

Ważna prośba papieża Franciszka

Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński powtórzył też prośbę papieża Franciszka "o czuwanie, by każda liturgia była sprawowana godnie i z dochowaniem wierności księgom liturgicznym promulgowanym po Soborze Watykańskim II, bez ekscentryczności, które łatwo przeradzają się w nadużycia".

Do czasu wskazania miejsca, gdzie celebrowana będzie Eucharystia według Mszału Rzymskiego z 1962 r. oraz powołania prezbitera, który będzie sprawował opiekę duszpasterską nad tą grupą, zawieszone zostają na terenie diecezji warszawsko-praskiej wszelkie liturgie według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego - poinformował biskup Kamiński.
bECDBkot
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECDBkoO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(57)
Cierń
2 miesiące temu
ZAOPIEKUJ się MNĄ
Malina
2 miesiące temu
Zdrajca i mason 👹
Zaniepokojony
2 miesiące temu
Kościół to biznes na wierze gdyż Jezusa opiekun był cieślą a nie złotnikiem trzeba wrócić do korzeni wiary a nie do kombinacji jak podać chleb czy czyja wina jest większa. Każdy kombinuje jak może. Itd.
bECDBkoP
Romet
2 miesiące temu
Smieszne papiez poprosił! Już raz prosił aby nie brali kasy za sakramenty, i co?! Mają to gdzieś!
Kropka
2 miesiące temu
Przecież po Zesłaniu Ducha Świętego Apostołowie zaczęli mówić różnymi językami.Mysle że chyba po to ,żeby każdy kto słuchał Ewangelii mógł rozumieć co.
Alf
2 miesiące temu
Bardzo zla decyzją nie zgadzam się nią tak jak w wielu sytuacjach Papież Franciszek nie jest moim papieżem a jego decyzję wzbudzają wiele kontrowersji i dają do myślenia o co Jemu się rozchodzi
Janka
2 miesiące temu
Bardzo dobra decyzja papieża. Za czasów Jezusa nie były odprawiane msze. W każdej formie zostały ustanowione przez hierarchów. I to w taki sposób, żeby ludzie nic z tego nie rozumieli. Ludzie stworzyli, ludzie zmienili. Przynajmniej wszyscy rozumieją wypowiadane słowa. Ale nie ma takiej magii wg niektórych. I stąd nie mogą górować nad innymi. Więc trzeba przywrócić. Ale to tylko dla własnego widzimisię a nie dla Boga
Kik
2 miesiące temu
Ten heretyk to nie mój papież,jemu modlitwa już nie pomoże.Antychryst niszczy wszystko bo ma takie zadanie
Roki
2 miesiące temu
Antychryst na usługach masonerii
danio24
2 miesiące temu
Jak się dłużej poczyta komentarze to niestety ....niski poziom społeczeństwa,brak elementarnej wiedzy, owoce wypranych mózgów przez madońskie media...cóż.jesli chodzi o decyzję Franciszka, to jest kolejna decyzja ze szkodą dla wiernych. Liturgia nie jest własnością papieża ani żadnego duchownego. To własność Chrystusa i Jego Mistycznego Ciała - Kościoła.
Hashimotka
2 miesiące temu
WATYKAN NIE ISTNIEJE.Papiez zyje tylko w mediach,to oni przekazuja to co ludzie chca widziec.Jest po egzekucji,takze nie zawracajcie sobie glowy kosciolem.Koniec mordow na dzieciach i ryciu mozgow .Ciekawe tylko kiedy to oglosza publicznie
Prawda?
2 miesiące temu
Dlaczego księża nie pracują na swoje utrzymanie? Odprawienie mszy to praca? W imię Boga.
Stan
2 miesiące temu
Kogo te rytuały obchodzą,i tak guzik to zmienia.Wazne zmiany byłyby gdyby tę czarną szarańczę zabrał całą do Watykanu.
bECDBkoH
GOSC
2 miesiące temu
BRAKUJE KASY NA 500 PLUS ???CO ZA GLUPOTA !!!TE PIENIADZE SA Z UNI A PROPO ! KIEDY W POLSCE JEDNO Z MALZONKOW KIEDY UMRZE DRUGIE DOSTANIE POL EMERYTORY PO MEZU CZY ZONIE DO SWOJEJ EMERYTORY TAK JAK JEST W INNYCH KRAJACH ??? KACZYNSKI WIE CO ROBI A TUSK NIECH PRZESTANIE MIESZAC LUDZIOM W GLOWACH !!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić