Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Papież wymierzył "policzek w twarz". Mówią o skandalu

301
Podziel się:

Papież Franciszek nie spotka się ani z premierem, ani z prezydentem kraju podczas swojej wrześniowej wizyty na Węgrzech. Powodem kontrowersyjnej decyzji głowy Kościoła katolickiego są m.in. odmienne poglądy obu stron w kwestii polityki migracyjnej. Władze węgierskie i kościelne próbują zmienić plany papieża.

Papież wymierzył "policzek w twarz". Mówią o skandalu
Papież nie chce spotkać się z władzami Węgier (Getty Images)

Papież Franciszek 12 września odwiedzi Kongres Eucharystyczny, który odbędzie się w Budapeszcie. Według gazety kościelnej "National Catholic Register" papież nie ma zamiaru osobiście spotykać się z dwiema najważniejszymi osobami na Węgrzech.

Papież nie spotka się z Orbánem podczas wizyty na Węgrzech

Franciszek ma spędzić na Węgrzech jedynie trzy godziny. Zgodnie z harmonogramem poprowadzi mszę kończącą Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie, a zaraz potem wyjedzie do Bratysławy.

W jego planach nie ma spotkania ani z premierem Viktorem Orbánem, ani z prezydentem Węgier Jánosem Áderem. Spowodowało to pewne napięcia dyplomatyczne między krajem a Kościołem. Węgierskie władze państwowe i kościelne chcą nakłonić papieża do zmiany planów.

Głowa Kościoła już w zeszłym roku dała jasno do zrozumienia, że podczas wizyty ​​chce tylko odwiedzić światowy kongres – podaje węgierski dziennik 444.hu. W marcu papież oznajmił, że jego przyjazd na Węgry "nie będzie oficjalną wizytą, ale zwykłą mszą".

"Policzek w twarz" dla premiera Orbána

Jak podaje dziennik, sytuacja nie ucieszyła zwłaszcza strony węgierskiej, szczególnie że po krótkiej wizycie na Węgrzech papież spędzi w Bratysławie ponad trzy dni. Węgierskie źródło kościelne z Budapesztu powiedziało gazecie, że byłoby to nie tylko obrazą dla Węgrów, ale także "policzkiem w twarz" dla premiera Orbána.

To byłoby skandaliczne! To tak, jakby papież miał spędzić pół dnia w Izraelu, by potem pojechać i odwiedzić Iran i spędzić tam 3 dni. To jest nie do przyjęcia dla wszystkich! - stwoerdziło źródło kościelne.

Zarówno kardynał Péter Erdő, głowa węgierskiego Kościoła katolickiego, jak i wicepremier Zsolt Semjén polecieli do Rzymu w zeszłym tygodniu, aby spróbować skoordynować plany papieża. Według pierwotnego planu kompletny program podróży papieża powinien był zostać upubliczniony 26 maja, ale tak się nie stało.

Powodem takiej decyzji Franciszka mają być kwestie polityczne. Papież nie zgadza się m.in. z poglądami węgierskich władz w sprawie uchodźców. Viktor Orban był jednym z głównych przeciwników tzw. polityki otwartych drzwi Unii Europejskiej.

Nie byłby to pierwszy raz, kiedy głowa Kościoła katolickiego składa tylko krótką wizytę w jakimś kraju. Niespotkanie się z prezydentem lub przywódcami danego kraju byłoby jednak w tym przypadku bezprecedensowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(301)
Telewidz
rok temu
Mnie najbardziej interesuje fakt a nie oprawa artykułu. Wiem z autopsji iż polityka schodzi na dalszy plan podczas wizyt papieskich, a dla ludzi wierzących jest to miłym wydarzeniem które się pamięta.
Jarko
rok temu
Kościół chyba powinien trzymać się z dala od polityki i robić to do czego został powołany
Ella
rok temu
Jestem katoliczka i bardzo nie podoba mi się zachowanie papieża!!! Jestem zbulwersowana
wod-nick
rok temu
Ale mądry tytuł... czy można wymierzyć policzek w coś innego, niż w twarz??
wyzwolony
rok temu
W takiej sytuacji odmówić wizy, kropka.
Stach
rok temu
Popieram Orbana . Doskonale wie co robi . Chce ochronić naród węgierski przed nierobami .
jaroslaw
rok temu
Dlaczego Wegry !!! Rzad Wegier !! wpuszcza szefa sekty religijnej !!! Sekta katolicka to bardzo nebezpieczna organizacja terrorystyczna !!! Wykorzystujac swoich kaplanow --czyt agentow potrafi doprowadzic do destabilizacji kraj !!! Szantazujac rzad !!domaga sie przywilejow a pozniej wtraca wsie w rzadzenie krajem a wlasciwie ich obywatelami
wolak
rok temu
za to nasz JP II spotykał się z Mordercą Pinochetem, i jeszcze z nim robił ,,niedźwiadka"
Hytcliff
rok temu
Papież chciałby, aby kattolicy przyjęli uchodźców i zasuwali całe życie na nierobów, tak do śmierci...no chyba, że inżynierom coś się nie spodoba i sami skrócą zasuwających Europejczyków o głowę...
ccc
rok temu
to tylko nasz papież jeżdził i odwiedzał inne kraje .reszta jest zamknięta w watykanie
Obserwator
rok temu
Słusznie. Orbana i podobnych należy ignorować.
retry
rok temu
Żeby żyć na tym świecie i nie zwariować trzeba po prostu olewać wszystko i robić swoje aż nie padniesz z nadzieją, że tam gdzie trafisz będzie lepiej
anwa
rok temu
do Polski nie przyjedzie, chociaż bardzo chciałby, ale nie może poprzeć prymasa, dziwisza, głodzia i daremnej reszty
Marianna
rok temu
Matko i córko, sami katolicy, ale większość komentujących nie zna nawet 10 przykazań. Strach się bać...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić