aktualizacja 

Patent leśników. Tak odróżnisz kanię od muchomora

38

Czubajka kania to przepyszny grzyb, z którego można przygotować wiele dań - m.in. chrupiące kotlety. Niestety, często jest mylona z silnie trującym muchomorem sromotnikowym. Lasy Państwowe ostrzegają niedoświadczonych grzybiarzy i radzą, jak odróżnić oba gatunki grzybów.

Patent leśników. Tak odróżnisz kanię od muchomora
Jak odróżnić kanię od muchomora? (Facebook, Pixabay, Lasy Państwowe)

Czubajka kania to gatunek grzybów należący do rodziny pieczarkowatych. Jest dość pospolity i występuje w całej Polsce. Ma kapelusz w kształcie parasola o średnicy dochodzącej nawet do 30 cm. Pośrodku znajduje się garbek.

Jak odróżnić kanię od muchomora?

U młodych kani kapelusz jest zamknięty i brązowy. Kania jest koloru białego i posiada brązowe łuski. Brzeg jej kapelusza jest mocno poszarpany.

Ze względu na swój wygląd kania mylona jest z innymi gatunkami grzybów. Najczęściej niestety z silnie trującym muchomorem sromotnikowym. Lasy Państwowe opublikowały krótki poradnik, jak uniknąć najczęstszej i najbardziej niebezpiecznej pomyłki.

  • u czubajki kani łatki na kapeluszu występują zawsze,
  • u muchomorów pierścień jest jakby zamocowany na stałe kawałek pod kapeluszem, a u kani przesuwa się wzdłuż trzonu,
  • w przeciwieństwie do muchomora- bulwa trzonu, czyli jego zakończenie, u kani nie jest okryta pochwą

- przekazują Lasy Państwowe.

Lasy Państwowe przestrzegają przed nierozważnym grzybobraniem. Osoby, które nie znają się na grzybach, nie powinny ryzykować zbieraniem okazów, co do których nie mają pewności.

Kilka tygodni temu w Rzeszowie doszło do niepokojącego incydentu, który mógł zakończyć się tragedią. Para wybrała się bowiem do lasu, a tam zebrała muchomory sromotnikowe, myśląc, że są to kanie.

Kobieta wraz z mężem zjedli smażone kanie, które niestety okazały się muchomorem sromotnikowym. Trafili na SOR z objawami ostrego zatrucia pokarmowego — napisano na stronie na Facebooku "Ratownictwo Medyczne - łączy nas wspólna pasja"

Para trafiła na SOR, gdzie otrzymała natychmiastową pomoc. Otrzymali także odtrutkę, po której uzyskano poprawę. Ratownicy medyczni podkreślili jednak, że amatorzy grzybów mieli ogromne szczęście, a cała sytuacja mogła zakończyć się o wiele gorzej.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Ameryka Południowa przyciąga też Polaków. "Ekwador i Peru"
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić