Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|

Patriarcha moskiewski zszokował świat. Jest odpowiedź Prymasa Polski

Podziel się:

Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryl I skomentował wojnę w Ukrainie. Jego szokujące słowa odbiły się szerokim echem. Arcybiskup Wojciech Polak odniósł się do nich w mocny sposób.

Patriarcha moskiewski zszokował świat. Jest odpowiedź Prymasa Polski
Cyryl I zszokował świat. Jest odpowiedź Prymasa Polski (archidiecezja.pl)

W niedzielę, 6 marca w Kościele Prawosławnym obchodzono dzień przebaczania win. W homilii na ten dzień Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I wyraził poparcie dla polityki Władimira Putina, który w nieuzasadniony sposób rozpoczął inwazję wojsk rosyjskich w Ukrainie.

Dziś jest test na lojalność tego rządu, swoista przepustka do tego "szczęśliwego" świata, świata nadmiernej konsumpcji, widzialnej "wolności" - powiedział Cyryl podczas niedzielnego kazania.

Zdaniem patriarchy Rosji Cyryla I wojna toczy się z powodu represji i eksterminacji ludzi w Donbasie. Za "ludobójstwem" ma stać Zachód, a represje mają być spowodowane tym, że mieszkańcy Donbasu nie organizują "parad gejowskich".

Polak odpowiada Cyrylowi

Słowa Cyryla I odbiły się szerokim echem. Skomentował je między innymi Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak.

Te słowa przede wszystkim przyjmuję z wielkim bólem. To znaczy to są słowa, które nie tylko ranią ludność Ukrainy i które pokazują, że taka interpretacja wojny jest po prostu interpretacją niedopuszczalną - powiedział, cytowany przez "Super Express".

Prymas Polski nie ma wątpliwości, że w Ukrainie dochodzi do ludobójstwa. Podkreślił także działania Kościoła w związku z falą uchodźców z Ukrainy.

Już w początkach wojny zostało ustalone, że Caritas będzie to koordynować na terenie kraju, dlatego ten bezpośredni kontakt i też składka zbierana w niedzielę 27 lutego i w trakcie Środy Popielcowej. Ze wzruszeniem dziękuję za tę hojność - dodał.
Zobacz także: Relacja księdza z Charkowa. "Pełna mobilizacja"
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić