Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

Patryk Jaki chciał zabłysnąć wiedzą z historii. Internauci bezlitośni

1103
Podziel się:

Patryk Jaki był gościem programu "Gość Wydarzeń" kanału Polsat News. W trakcie rozmowy z dziennikarzem polityk zaczął wyliczać historyczne osiągnięcia Polski na arenie międzynarodowej. Internauci jednak błyskawicznie wytknęli mu błąd.

Patryk Jaki chciał zabłysnąć wiedzą z historii. Internauci bezlitośni
Patryk Jaki chciał popisać się wiedzą z zakresu historii. Nie udało się (PAP, Marcin Obara)

Przekonując, jak wiele Europa zawdzięcza Polsce, Patryk Jaki przywołał m.in. unię polsko-lubelską. Było to podpisane 1 lipca 1569 roku porozumienie pomiędzy stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Jaki dowodził, że dało ono podwaliny do powstania Unii Europejskiej.

Mieliśmy pierwszą konstytucję (...) w Europie, pisaliśmy podstawę do tego, co potem stało się Unią Europejską, między innymi przez unię polsko-lubelską – tłumaczył Patryk Jaki na antenie Polsat News.

Patryk Jaki o Unii Europejskiej. Zareagował dyrektor znanego liceum

Internauci szybko zareagowali, wskazując, że podwaliny pod stworzenie europejskiej wspólnoty narodów położyli nie Polacy i Litwini, lecz żyjący wiele wieków wcześniej Karol Wielki, król Franków i Longobardów i zarazem cesarz rzymski.

Na wypowiedź Patryka Jakiego zareagował m.in. Marcin Jaroszewski. Dyrektor XXX Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Warszawie i zarazem astrofizyk wyraził nadzieję, że do czasu zrobienia habilitacji – Jaki ma tytuł doktora – polityk zdąży nadrobić zaległości. Zaproponował mu nawet podręczniki do nauki historii ze szkolnej biblioteki.

Panie doktorze Patryku Jaki, mam nadzieję, że do habilitacji ogarnie pan temat unii polsko-lubelskiej. W razie czego służę podręcznikami do historii z naszej biblioteki – napisał Marcin Jaroszewski na Twitterze.

Wpadka Patryka Jakiego nie uszła również uwadze Bożeny Lisowskiej. Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego i zarazem mieszkanka Lublina zwróciła uwagę na fakt, że już samo określenie "unia polsko-lubelska" jest błędne. Jak przypuszczała, polityk połączył w jedno dwa odrębne wydarzenia historyczne.

Jako mieszkanka Lublina muszę sprostować, nie było unii polsko-lubelskiej, o której mówi Patryk Jaki. Chyba że ma na myśli unię polsko-litewską a następnie unię lubelską – dowodziła Bożena Lisowska na Twitterze.
Zobacz także: Zobacz też: Usłyszał słowa Jakiego. Mocno się zdziwił
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1103)
Raczej ...
miesiąc temu
do REHABILITACJI, ale oni prawie wszyscy są tacy. Jak widać byle jaki historyk ... nie zna historii. Stara się stworzyć własną, licząc na to że naród jest też taki ciemny i nawet niczego nie zauważy.
Naród Polski
6 miesięcy temu
Patryk Jaki jest skończony jako polityk za jego antypolskie wypowiedzi i antypolską postawę. Dotyczy to również całej Solidarnej Polski.
bert
6 miesięcy temu
Takie niedouki stają się dziś doktorami, profesorami! Na bank robią jeszcze błędy ortograficzne na poziomie podstawówki!
dalej mierno...
6 miesięcy temu
Dresiarz nie kumaty ,a papiery no cóż , ilu magistrów mamy z Bazaru Różyckiego ..??
Gapcio
6 miesięcy temu
Chyba mu ktoś załatwił ten stopień doktorancki może jest ktoś z pis-u bo teraz to jego ziomki
aza
6 miesięcy temu
Jaki ma swój podręcznik !!!
karol
6 miesięcy temu
Jeżeli mamy w obecnych czasach taki poziom kształcenia to nie dziw że co drugi z wiejskiej ma podstawy do habilitacji
Polka
6 miesięcy temu
Tak czy inaczej Unia Lubelska była unia polsko -litewską, zrobił skrót myślowy to chcą go przeciwnicy zaorać,nie patrząc że chłop broni Polski na arenie międzynarodowej, a nie tak jak inne sprzedajne szumowiny z uśmieszkiem na twarzy. Widzicie drzazgę w oku bliźniego a swojej belki nie dostrzegacie.
avatar
6 miesięcy temu
jeden kucyk z ziemi włoskiej do wolski a ten unia polsko-lubelska same złote myśli
ccc
6 miesięcy temu
Lepiej było się nie odzywać niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Normalny
6 miesięcy temu
To jest ta nowa elita panów kaczora
Anti
6 miesięcy temu
masz taką wiedzę jak twój synek!!!
Anti
6 miesięcy temu
masz taką wiedzę jak twój synek!!!
!!!!!!!
6 miesięcy temu
i on ma doktora?? jak?? zenada :( wiekszosc z nich sie myli az przykro sie tego slucha.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić