Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|

Podawał się za księdza. 12 tajemniczych zgonów w tle

12
Podziel się:

Marek N. podawał się za księdza, dzięki temu udało mu się miesiącami prowadzić Dom Schronienia w Zgierzu. Według prokuratury, miał doprowadzić do śmierci 12 seniorów.

Podawał się za księdza. 12 tajemniczych zgonów w tle
Pseudo Ksiądz oskarżony o śmierć 12 osób . (YouTube, Fakt)

Znów głośno jest o mężczyźnie, który przez lata przedstawiał się jako ksiądz Marek N. W podłódzkim Zgierzu prowadził schronisko dla starszych, potrzebujących osób. W październiku 2016 roku ewakuowano stamtąd kilkudziesięciu schorowanych pensjonariuszy. Kilkunastu z nich niestety nie udało się już uratować.

Podający się za księdza mężczyzna w różnych miejscach Polski otwierał domy opieki dla osób schorowanych i samotnych. Jego sytuację od kilku lat monitorują dziennikarze "Uwagi", którzy opisywali jego "wybryki".

Reporterka TVN ustaliła, że za działaniami Marka N. kryły się próby przejęcia majątku kolejnych starszych osób. W prowadzonych przez siebie domach diakon znęcał się nad podopiecznymi, według świadków bił ich i nękał psychicznie.

Jak go poznałem, uderzyła mnie jego pewność siebie. Sprawiał wrażenie, jakby się nikogo nie bał, jakby był bezkarny - mówił Maciej Wójcik, reporter TVN.

Pięć lat czekania

Dopiero po pięciu latach, w maju 2022 roku przed Sądem Okręgowym w Łodzi rozpoczął się proces przeciwko Markowi N. Mężczyzna usłyszał 30 zarzutów, a najpoważniejsze dotyczą zachowań na szkodę podopiecznych.

Udało się zakończyć śledztwo w głównym wątku dotyczącym Domu Schronienia Samotnych i Potrzebujących oraz Samotnej Matki. Możliwe było wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy zaniedbaniami oskarżonego a śmiercią części podopiecznych placówki - mówił Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Marek N. swoją działalność rozpoczął ponad 20 lat temu. Na oficjalne spotkania przychodził zawsze w koloratce, co uwiarygodniało jego postać. W 2001 roku "Dziennik Zachodni" opisał koszmarne warunki w domu pomocy w Białej Rawskiej. Trzy lata później znów zrobiło się głośno o upokarzających warunkach pobytu w tego typu placówce, tym razem w Oświęcimiu.

Po reportażach Uwagi, mężczyzna został kilka lat temu skazany na półtora roku więzienia w zawieszeniu. Po kilku latach wrócił do działalności, wciąż bazując na odwiecznym problemie przepełnienia publicznych domów opieki. Teraz grozi mu do 12 lat więzienia.

Wszyscy przesłuchani w sprawie świadkowie, w tym osoby, które z nim współpracowały, zgodnie zeznały, że wszystkie decyzje, które dotyczyły Domu Schronienia, podejmował Marek N. - mówi Joanna Bednarska z Prokuratury Okręgowej w Łodzi.
Zobacz także: Ostre słowa o Adamie Glapińskim. "Szkodnik polskiej gospodarki"
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
Prof Ekonomii
miesiąc temu
Co to duzo pisu zamknał lekarzy na zdalne leczenie i co 5 min w polsce tylu padalo na inne choroby ,a przeciez w polsce jest super i bedzie jeszcze lepiej gaplinski nam pokarze druga szwecje ,nawet ukraina juz ucieka bylu nie polska
Tylko
miesiąc temu
W latach 60tych włoska ulica rozprawiła się z mafiją, został przy życiu jeden sprawiedliwy sędzia
Paulina
miesiąc temu
Nikt nie sprawdza, koledzy są, podają się, podmieniają, samochody, robią k..co chca. Zabawiają się w chowanego, sądy, po, wszystko, kleryki
Swojak
miesiąc temu
Pani Olgo prowokatura pana zero potrafi zająć się " eksterma" zamiast wsadzac przestępców za kraty na długie wakacje ,a co do gościa to mam nadzieję, że jak usłyszy wyrok to trochę spokornieje
Olga
miesiąc temu
Czyli NIKT nawet nie sprawdził, czy jest duchownym? Wystarczyła sama koloratka aby prokuratura bardzo łagodnie obeszła się z przestępcą?...
Damazy macoch
miesiąc temu
Pełno zakonników, klechy pełno. To są bandyci i złodzieje, nieroby. Udają , podszywają się
Agab
miesiąc temu
Ksiądz skazany kilka lat wcześniej i nikt nie wiedział, że ksiądz nie jest klechą? Normalnie magia... "mężczyzna został kilka lat temu skazany na półtora roku więzienia w zawieszeniu"
tr18"
miesiąc temu
TVP organizuje tylko, za te miliardy, które dostały, tylko hejt na Tuska i koncerty, w której gwiazdami są Zenek i Pietrzak. Jakby nie TVN to żadna afera by nie ujrzała światła dziennego.
EUropejczyk
miesiąc temu
A ksiądz którego Kościoła lub Związku Wyznaniowego miałby to robić? Informacji brak. A kto zezwolił mu na taką działalność? Może Kuria, może Opus Dei, może to kolejny Numerariusz? A czołowych hierarchów Kościoła Rzymsko-Katolickiego w Polsce dziwnie gdzieś pochowano w pałacach.
Pulti
miesiąc temu
Pisowiec napewno ,tylko oni niszczą kraj i ludzi ,z własnych majątków ukradzionych powinni zapłacić uni kary i zwracać nam za ceny
I..×××××××÷÷
miesiąc temu
Wzial do serca zasady kapitalizmu.Bogacic sie kosztem slabszych , a co jakis czas to tu to tam wojny wzniecac aby bron moc sprzedawac
hmm...
miesiąc temu
20 LAT przestępczej działalności i takie coś po wolności chodzi?! GDZIE SPRWAIEDLIWOŚĆ i KTO osłania tego "człowieka"!!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić