oprac. Arkadiusz Jastrzębski| 
aktualizacja 

Pogoda. Ostrzeżenia IMGW. Niż Bianca sprawi problemy

14
Podziel się:

Pogoda może być groźna dla kierowców, którzy poruszają się po drogach południowej Polski. Front z północy niesie opady, które na Podkarpaciu, a także w części woj. małopolskiego, śląskiego i opolskiego mogą zamarzać.

Pogoda. Na marznące opady na południu musimy być przygotowani także w czwartek rano
Pogoda. Na marznące opady na południu musimy być przygotowani także w czwartek rano (wxcharts.com/NOAA/twitter.com/screen)

Z północnego zachodu w kierunku południowo-wschodnim przemieszcza się ciepły front atmosferyczny związany z głębokim niżem znad Morza Norweskiego o nazwie Bianca.

O ile na całym obszarze nizinnym w momencie wkroczenia frontu temperatura przy gruncie będzie już dodatnia, o tyle w całym paśmie gór i w woj. podkarpackim temperatura przy gruncie jeszcze utrzymywać będzie się na minusie - informują w ostrzeżeniu dla Wirtualnej Polski synoptycy biura Cumulus.

Deszcz spadający na wychłodzone podłoże (z temperaturą poniżej zera) będzie gwałtownie zamarzać. To oznacza w całym paśmie gór oraz w województwie podkarpackim powstawanie na drogach, chodnikach cienkiej warstwy lodu i niebezpiecznej gołoledzi. Ślisko jest również na górskich szlakach.

Alert obowiązuje od środy w południe aż do północy w czwartek.

Z kolei ostrzeżenia 1. stopnia przed marznącymi opadami wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczą woj. małopolskiego i podkarpackiego. Prognoza zagrożeń zakłada ich rozszerzenie.

Pogoda. Ślisko na chodnikach i jezdniach

Marznące opady najpierw pojawią się w Sudetach, wieczorem zaczną docierać do Beskidów, a w nocy obejmą Tatry, Bieszczady i całe województwo podkarpackie. Z przerwami opady marznące w całym paśmie gór utrzymają się do czwartku do godzin wieczornych.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Kierowcy muszą być przygotowani na to, że pokonanie górskich wzniesień może być znacznie utrudnione. Turyści i mieszkańcy rejonów górskich, przedgórza i województwa podkarpackiego powinni uważać, bo na chodnikach będzie bardzo ślisko - ostrzegają synoptycy.

Służby apelują, aby turyści bez odpowiedniego wyposażenia i doświadczenia z uwagi na oblodzenie zrezygnowali z wypraw górskich.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Jarosław Kaczyński niezastąpiony? "Gdyby go zabrakło, to wszystko zacznie się sypać"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić