Pokazali takie zdjęcie. W Małopolsce sieją spustoszenie

19

Kolejna porcja ciekawostek przyrodniczych. Nadleśnictwo Bełchatów (Lasy Państwowe) opublikowało na koncie na Facebooku zdjęcie kleszcza. Leśnicy wyjaśnili też, jak należy postąpić, gdy ten "nieproszony gość" wbije się w naszą skórę. Dodali, że w zwłaszcza w jednym województwie Polski zwierzęta te zaraziły boreliozą spory odsetek osób.

Pokazali takie zdjęcie. W Małopolsce sieją spustoszenie
Kleszcze atakują. (Facebook, Nadleśnictwo Bełchatów Lasy Państwowe)

Nadleśnictwo Bełchatów leży w województwie łódzkim (powiaty: bełchatowski, piotrkowski, radomszczański, łaski, pajęczański). Należy do Lasów Państwowych.

Placówka prowadzi własną stronę na Facebooku. Tutaj dzieli się wiedzą na temat flory i fauny.

Pokazali zdjęcie kleszcza. Radzą, jak się zachować, gdy ten wbije się w naszą skórę

Nareszcie przyszły ciepłe dni, pogoda zachęca do wizyt lesie. I choćbyście za wszelką cenę próbowali uniknąć znienawidzonego przez większość KLESZCZA, to jednak do takiego spotkania może dojść. Co wtedy? - napisali leśnicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zaskroniec próbuje połknąć ropuchę. Niecodzienne nagranie Lasów Państwowych

Pracownicy powołali się na pewne statystyki. "Przede wszystkim, pocieszymy Was tym, że w naszym województwie około 14,5% osób zachorowało na boreliozę po kontakcie z kleszczem (dane z 2020 r., na 100 tys. mieszkańców). Dla porównania, w województwie małopolskim było to 80,9 %" - wyjaśnili.

Specjaliści dodali, że nawet jeśli kleszcz wgryzie się w nasze ciało, to nie jest to zawsze jednoznaczne z infekcją. "Bardzo ważny jest czas reakcji. Aby doszło do zakażenia, kleszcz musi pozostać w skórze 24-48 godzin. Im szybciej go wyciągniemy, tym mniejsze ryzyko zachorowania" - zaznaczyli.

Zwrócili również uwagę, że niedługą chwilę po ukąszeniu przez kleszcza w tym miejscu może wystąpić zmiana skórna. Jednak najpewniej będzie to alergia alergiczna, a nie rumień wędrujący.

Rumień pojawia się zwykle ok. 1-2 dni do nawet 3 tygodni po ukąszeniu i nie swędzi - zaznaczyli leśnicy.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić